header

CookiesAccept

Upozornění: tato stránka používá cookies a podobné technologie.

Pokud nezměníte nastavení prohlížeče, souhlasíte s tím.

Rozumím

Odkaz hrdinů od Kaštanu a teatrálnost dnešních Mladých sociálních demokratů

Na facebookovém profilu Mladých sociálních demokratů se objevilo video reagující na to, že komunisté položili květiny U Kaštanu, na místě prvního ilegálního sjezdu Českoslovanské sociálně demokratické strany, kterého se významně účastnil i Ladislav Zápotocký, otec budoucího dělnického prezidenta Antonína. Mladí sociální demokraté teatrálně a mírně hystericky květiny vzali a vrátili v budově KSČM a recitovali přitom text odkazující na ty funkcionáře Sociální demokracie, kteří byli potrestáni v poválečném období.

Ovšem, metoda, kterou zvolili, je pokrytecká. Můžeme se ptát na historickou zodpovědnost spjatou s představiteli Sociální demokracie. Lze připomenout krvavé střelby do dětí v Radotíně (1930), nebo do stávkujících dělníků v Duchcově (1931) v době kapitalistické krize, kdy sociální demokracie byla ve vládě a měla dokonce ministra spravedlnosti Alfréda Meissnera. O dalších represích vůči komunistům a stávkujícím nemluvě. Lze připomenout další události, počínaje zodpovědností sociálně demokratických stran za vraždění během 1. světové války (kdy se nepokusili využít své pozice v parlamentech proti jejímu rozpoutání), krádeží Lidového domu většině členů Sociální demokracie, kteří byli příslušníky její Levice, a kteří později založili Komunistickou stranu Československa. A i nová ČSSD, která se dávno vzdala svého programového zaměření na pracující a marxismus, nese zodpovědnost za zatažení ČR do NATO a bombardování Jugoslávie v roce 1999 s mnoha oběťmi na životech, o privatizacích státního majetku zahraničnímu kapitálu a prounijní politice nemluvě. Hněv je na místě, protože situace této země a jejích lidí, jejich důstojnost a schopnost rozhodovat o svých životech je poznamenána i politikou této ČSSD.

Ale nechme této metody. Nezáleží na zpupnosti vůdců rádoby potentní strany, která sloužila ve vládách spíš jako „levý“ pláštík zahraničních zájmů v ČR. Nezáleží na jejich chuti na teplá parlamentní a ministerská křesla, kde budou skákat podle not kapitalistické moci. O to méně záleží na vztekání mládeže této strany. Na čem záleží, je zkušenost dělnických zápasů za práva svá a práva lidových vrstev, za moc rozhodovat o svém životě a výsledcích své práce, za vysvobození od vykořisťování a područenství. Záleží nyní na tom, že lidem v této krizi a válečném štvaní jsou kradeny zbytky těžce vydobytých práv včetně těch, které získali po porážce fašismu a během budování socialismu – jako bezplatné školství a zdravotnictví, sociální a důchodový systém. A že se naplno projevují důsledky rozkradení národního bohatství za těch 30 let.

Fialova vláda je podobně bezradná, závislá na cizích mocích a sahá tak k represi, jako vlády „císaře pána“. Zemi vtahuje do krvavých válek v cizím zájmu. Proto se hlásíme i k dějinám od Kaštanu a chceme se spojit s těmi, kdo to vidí podobně. Že to nejsou páni vůdci Mladých sociálních demokratů schopni pochopit - je jejich škoda.

 

Původní video Mladých sociálních demokratů https://www.facebook.com/watch/?v=896241751655766

Připomínka zakládajícího sjezdu Českoslovanské sociální demokracie http://ksm.cz/historie/4969-pred-145-lety-u-kastanu-se-sesel-zakladajici-sjezd-ceskoslovenske-socialne-demokraticke-strany

Historie pod kaštany http://ksm.cz/historie/4973-historie-pod-kastany

Partneři:
partneri-kscm
partneri-sckp
partneri-sos
partneri-wdfy
partneri-solidnet
partneri-ceske-mirove-hnutípartneri-festival
partneri-kcp

 partneri-stripkyzesveta

©  Komunistický svaz mládeže

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .