header

CookiesAccept

Upozornění: tato stránka používá cookies a podobné technologie.

Pokud nezměníte nastavení prohlížeče, souhlasíte s tím.

Rozumím

Levice pro bohaté

Úvaha německé levicové představitelky Sahry Wagenknechtové o úpadku levicové politiky v EU a sociálně-třídní podmíněnosti sklouzávání k liberalismu jako dominantnímu buržoaznímu směru.

Každý, kdo chce pochopit příčiny vzestupu levicového liberalismu nebo úpadku naší kultury konfrontace, se musí zamyslet nad hlubšími příčinami rostoucí fragmentace naší společnosti.

Musí se vyrovnat se ztrátou bezpečnosti a soudržnosti, která je spojena s rozpadem sociálního státu, globalizací a reformami ekonomického liberalismu. V desetiletích po druhé světové válce zažily všechny západní země dlouhé období hospodářského oživení. Tehdy většina obyvatel hleděla optimisticky na budoucnost svou i svých dětí. Když se dnes mluví o budoucnosti, převládá strach a mnozí se obávají, že jejich děti na tom budou ještě hůře. Důvodů k obavám není málo. Na mezinárodní scéně jsme ekonomicky pozadu. Technologie budoucnosti stále častěji vznikají v jiných zemích. Evropské a německé ekonomice hrozí, že budou ve střetu mezi USA a Čínou rozdrceny. Současně se v západních zemích velmi zvýšila nerovnost a snížily se sociální záruky pro případ nemoci, nezaměstnanosti a stáří. Nejhůře se mají především tzv. obyčejní lidé, a to kvůli globalizovanému a neregulovanému kapitalismu. Příjmy mnoha lidí se již léta nezvyšují, což je nutí k neustálému boji o udržení životní úrovně. Zatímco ještě před několika desetiletími měly děti z chudých rodin reálnou šanci na sociální vzestup, dnes je životní úroveň jednotlivce určována především rodinou původu. V dnešní době vyhrávají především vlastníci velkých finančních a podnikových majetků. Jejich bohatství a ekonomická a sociální moc v posledních desetiletích nesmírně vzrostly.

Číst dál...

Venezuela slaví Petrovo vítězství v Kolumbii, kde USA přijdou o svou latinskoamerickou "baštu"

„Nedělní výsledek prezidentských voleb umožní Kolumbii přestat být baštou v regionu k destabilizaci progresivních nebo nepohodlných vlád,“ řekla aktivistka Martha Lía Grajalesová.

Venezuelský prezident Nicolás Maduro slavil v neděli v kolumbijském druhém kole prezidentských voleb triumf Gustava Petra a Francie Márquezové z levicového Historického paktu. „Gratuluji Gustavu Petrovi a Francii Márquezové k historickému vítězství v prezidentských volbách v Kolumbii. Vůle lidu byla vyslyšena a oni vyšli bránit cestu demokracie a míru,“ napsal prezident Venezuely Maduro na Twitteru poté, co byly zveřejněny výsledky.

Číst dál...

Victor Grossman: BERLÍN MNICHOV KYJEV

Berlínský Bulletin č. 202 13. června 2022

Vlna veřejného mínění v Německu je stejně drtivá – a proměnlivá – jako jinde: „Zastavte ruskou invazi!“ – „Braňte Ukrajinu!“ – „Posílejte peníze“ – „Víc, větších, dalekosáhlejších zbraní!“ – „Poražte Rusko!“ Udržování této vlny je všeobjímající mediální kampaň. Žádný politik není vyňat; dokonce i prezident Frank-Walter Steinmeier a exkancléřka Angela Merkelová jsou pod tlakem, aby se vymlouvali na dávné snahy o dosažení příměří a snížení konfrontace s Ruskem, dnes pranýřované jako „appeasement“ (usmiřování). (Steinmeier se poníženě omluvil, Merkelová to tvrdošíjně odmítá.) A výzvy k obraně Ukrajiny se rozšiřují: nyní je nám řečeno, abychom v nové křížové výpravě bránili naše „demokratická pravidla pořádku“.

Číst dál...

Volby ve Francii. Politická krize v srdci Evropské unie

V neděli 19. června se ve Francii konalo druhé kolo parlamentních voleb, které uzavřelo volební období zahájené 10. dubna prezidentskými volbami, v nichž byl prezident Emmanuel Macron potvrzen na dalších pět let v Elysejském paláci až poté, co ve druhém kole porazil Marine Le Penovou (Národní shromáždění).

Výsledky parlamentních voleb vedly k trojpolárnímu postavení v Národním shromáždění. Koalice Ensemble! na podporu Macrona, kterou tvoří La République en marche, MoDem, Horizons a Parti radical, získala 245 poslanců, čímž ztratila absolutní většinu (289) a odsunula "stranu" LREM prezidenta Macrona v počtu mandátů (z 314 na 170).

První opoziční silou bude aliance Nouvelle Union populaire écologique et sociale (NUPES), která může počítat se 133 poslanci, k nimž se přidá dalších 20 pod označením "jiná levice".

Číst dál...

Mýty o »pomoci demokracii«: Politické zásahy USA v post-sovětské východní Evropě

Autorem textu z roku 2006 o ovlivňování voleb po celém světě organizacemi sponzorovanými USA je Gerald Sussman, který vyučuje urbanistická studia a komunikace na Portland State University a široce publikoval o mezinárodní politické ekonomii informačních technologií, masových médií a rozvoje. Jeho poslední knihou je Global Electioneering: Campaign Consulting, Communications, and Corporate Financing (Rowman & Littlefield, 2005). Text je dnes možná aktuálnější s tím, jak technologie ovlivňování politické situace jsou ještě sofistikovanější.

Tato esej je revidovanou, zkrácenou verzí kapitoly, „The Globalization of Politics: Spinning U.S.‘Democracy Assistance Programs’“ v knize William Dinan & David; Miller,eds., Thinker, Faker, Spinner, Spy: Corporate Spin and the War on Democracy (London: Pluto Press, 2006),a je zde publikována se svolením Pluta.

 

Momentálně vší silou tajně pracujeme na tom, abychom vytrhli tuto tajuplnou sílu zvanou svrchovanost z náručí místních národních států světa.

— Arnold Toynbee (britský historik; pozn. překl.), 1931

Číst dál...

GT: Západní nezávislí novináři odhalují propagandu NATO, která podněcuje ukrajinskou krizi

Čínský zpravodajský web Global Times zkoumá fungování západních médií během války na Ukrajině v souhlase s cíli svého imperialismu, snahu ostrakizovat všechny, kdo vnáší jiný pohled, snaží se odhalit příčiny rusko-ukrajinského konfliktu, roli státních i tzv. nevládních organizací (u nás nechvalně známý Člověk v tísni). Protože všechna zjištění GT platí i o českém mediálním světě, zveřejňujeme překlad.

Nedávno se na sociálních sítích objevily zprávy, že jedna z vysokých ukrajinských úřednic byla propuštěna kvůli několika obviněním, mezi nimiž dominovala veřejná vyjádření na mezinárodních fórech, v nichž bez ověřených důkazů popisovala sexuální útoky na děti, které údajně páchali Rusové. Vyvolalo to nejnovější kolo obav ohledně šíření dezinformací v rusko-ukrajinském konfliktu.

Číst dál...

Závěrečná řeč 18. sjezdu SOF, nově zvolený generální tajemník SOF Pambis Kyritsis

Závěrečný projev nového generálního tajemníka Světové odborové federace kyperského odboráře Pambise Kyritsise na 18. sjezdu SOF, který se konal v květnu tohoto roku.

Vážení kolegové, bratři a sestry, děkuji za zvolení.

Jsem si vědom odpovědnosti, již jsem převzal. SOF nese dlouhou a slavnou historii boje a v současných podmínkách má hrát velice důležitou úlohu v koordinaci a vedení světového třídně orientovaného dělnického hnutí.

Cítím tuto odpovědnost ještě víc, když myslím na to, že střídám George Mavrikose, soudruha, jenž uzavřel svou sedmnáctiletou přítomnost u kormidla SOF, v kurzu velkého organizačního rozvoje a vydatného rozšíření její prestiže a vlivu. Soudruha s morální i politickou váhou, jenž svým osobním příkladem dokázal znovu vzbudit respekt ve vedení a postupech naší Federace po složitém období ústupů a nejistoty.

Číst dál...

Úvodní projev George Mavrikose na 18. sjezdu SOF

V květnu tohoto roku proběhl v Římě 18. sjezd Světové odborové federace (SOF nebo WFTU), důležité mezinárodní organizace reprezentující miliony pracujících po celém světě. Na sjezdu zakončil svou úctyhodnou 17letou funkci generální tajemník Georg Mavrikos a zvolen byl kyperský odborář Pambis Kyritsis. Dnes, v době zostřování všeobecné krize kapitalismu, která se projevuje mimojiné zvýšeným vykořisťováním rodin pracujících po celém světě je vhodné znát postoje této velké celosvětové organizace, která vznikla v roce 1945. Jako první přinášíme úvodní projev dosavadního generálního tajemníka Mavrikose.

Číst dál...

Freudovské přeřeknutí George W Bushe

Bývalý prezident USA, George W. Bush, který zahájil společně s britským premiérem Tony Blairem hned několik imperialistických válek, jež vedly k rozsévání chaosu a smrti po celém světě, o sobě dal opět vědět v projevu v americkém Dallasu, v prezidentské knihovně. Ve svém projevu kritizoval politický systém kapitalistického Ruska a dodal:

"Rozhodnutí jednoho muže zahájit zcela neoprávněnou a brutální invazi do Iráku ...chci říci na Ukrajinu."

https://youtu.be/agSkaTrNLbY?t=18

Toto "freudovské přeřeknutí" ukazuje pokrytectví západního imperialismu, jeho špatné svědomí. Invaze USA na druhém konci světa, v Iráku v roce 2003, pod falešnými záminkami vedla k statisícům, podle některých údajů až k milionu mrtvých Iráčanů. Do historie přitom vešlo vystoupení Colina Powella v OSN, kde předváděl falšované důkazy o zbraních hromadného ničení a spojení s Al-Káidou

Již těsně po začátku této fáze války na Ukrajině zveřejnil George Soros Tweet, kde přirovnal obklíčení Kyjeva k obléhání stahujících se nacistů v Budapešti Rudou armádou v roce 1944.

http://ksm.cz/ze-zahranici/4823-soros-prirovnal-ukrajinske-udalosti-k-obkliceni-nacistu-v-budapesti

Výrobci vakcín proti koronaviru Pfizer a Moderna se zapojili do válečných biologických aktivit americké armády na Ukrajině

V posledních dnech publikovala tisková kancelář TASS závažná zjištění o charakteru činnosti vojenského a biologického výzkumu provozovaného na Ukrajině monopolně kapitalistickými společnostmi z USA a dalších zemí NATO s vojenským zaměřením, ve spolupráci s politickými reprezentanty těchto zemí. Protože jsou tyto informace cenzurovány v jednostranně proimperiálním zpravodajství českých hlavních médií, poskytujeme jim prostor zde.

Výrobci vakcín proti koronaviru Pfizer a Moderna se zapojili do válečných biologických aktivit americké armády na Ukrajině. Oznámil to ve středu 10. 5. náčelník vojsk radiační, chemické a biologické ochrany (RCBO) ruských ozbrojených sil generál Igor Kirillov.

Poznamenal, že lídři americké Demokratické strany jsou ideology vojensko-biologických aktivit Spojených států na Ukrajině. Legislativní základnu, upřesnil Kirillov, pro financování vojenského biologického výzkumu přímo z federálního rozpočtu vytvořily výkonné orgány USA. Zejména je přitahovaly finanční prostředky získané od jimi ovládaných nevládních organizací. „Do tohoto schématu jsou zapojeny velké farmaceutické společnosti, včetně Pfizeru, Moderny, Mercku a také Gileadu, který je přidružen k americkému ministerstvu obrany," řekl Kirillov. Podle generála, američtí specialisté pracují na testování nových léků a obcházejí mezinárodní bezpečnostní standardy. „V důsledku toho západní společnosti významně snižují náklady na realizaci výzkumných programů a získávají významné konkurenční výhody,“ zdůraznil. Představitelé americké Demokratické strany, dodal Kirillov, tak získali dodatečné finanční příjmy na volební kampaň svou účastí v programu nevládních biotechnologických organizací.

Číst dál...

Partneři:
partneri-kscm
partneri-sckp
partneri-sos
partneri-wdfy
partneri-solidnet
partneri-ceske-mirove-hnutípartneri-festival
partneri-kcp

 partneri-stripkyzesveta

©  Komunistický svaz mládeže

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .