header

CookiesAccept

Upozornění: tato stránka používá cookies a podobné technologie.

Pokud nezměníte nastavení prohlížeče, souhlasíte s tím.

Rozumím

Kissingerův efekt: jak USA spáchaly sebevraždu Evropy

"Žádná země nikdy neprofitovala z dlouhotrvající války." Sun-c

Henry Kissinger říkával, že být nepřítelem Spojených států může být nebezpečné, ale být jejich přítelem je smrtelné. A v případě dnešní Evropy spočívá osudovost, „Kissingerova faktoru“, v ekonomické sebevraždě, kterou jí vnutily Spojené státy a která vyvrcholila válkou na Ukrajině, dlouho připravovanou a podněcovanou. Sebedestruktivní poslání našeho kontinentu předpověděl již před dvěma stoletími Nietzsche pojmem „evropský nihilismus“. Jeho generální zkouškou byly obě světové války 20. století a cesta ke konečnému řešení začala vazalstvím vůči USA nastoleným po roce 1945. Podřízenost Evropy nebyla lineární. Odvíjela se ve střídavých fázích s nárazy nezávislosti, během nichž starý kontinent znovu získal svou suverenitu.

Číst dál...

Prohlášení Světové odborové federace k 1. máji 2024

Světová odborová federace, radikální, třídně orientovaný hlas, zastupující přes 105 milionů pracujících, kteří žijí, pracují a bojují ve 134 zemích pěti kontinentů, vzdává čest 138. výročí boje dělníků v Chicagu v roce 1886. Boje, jenž znamenal trvalý mezník dělnické třídy a maják pro dnešní i zítřejší boje, maják nepřerušeného boje za trvalou práci s právy, sociální zajištění, bezplatné veřejné a všeobecné zdravotnictví a vzdělání, důstojný život.

Letošní prvomájové výročí se zapíše do dějin jako krvavé, protože zatímco se miliony pracujících po celém světě organizují, vzdorují protilidové politice kapitálu, kapitalistických vlád a EU, naši kolegové v Palestině budou pohřbívat desítky těl zavražděných každý den v rámci genocidy, kterou provádí Izrael. Pracující ve všech koutech zeměkoule nebudou při páchání zločinu mlčet. Každé prvomájové vystoupení promění v demonstraci solidarity s bojujícím palestinským lidem a odsouzení vražedného státu Izrael a jeho imperialistických spojenců, kteří tím či oním způsobem masakr podporují.

Číst dál...

FIR: 75 let vojenské aliance NATO

Federace odbojářů - sdružení antifašistů (FIR), 5. dubna 2024

4. dubna 1949 dvanáct západních zemí - USA, Kanada, Francie, Velká Británie (tehdy s Maltou), Itálie, Belgie, Dánsko (s Grónskem), Nizozemí, Norsko, Portugalsko, Lucembursko a Island - založilo „Severoatlantickou smluvní organizaci“ (NATO) coby západní vojenskou alianci. Založení NATO bylo vyjádřením začátku „studené války“, rostoucího napětí mezi bývalými spojenci USA, Francií a Velkou Británií na jedné straně a SSSR na druhé. Zkušenost ničivých následků války byla v Evropě stále všudypřítomná, ale geopolitické vztahy na druhé straně Atlantiku se už začínaly reorganizovat.

Číst dál...

Úpadek francouzského imperialismu a konec CFA franku

Domenico Moro pro ComeDonChisciotte.org

Francouzský prezident Macron nedávno prohlásil: "Nevylučuji vyslání vojáků na Ukrajinu, Rusko nemůže a nesmí zvítězit". To je velmi závažné prohlášení, které by v případě uvedení do praxe vedlo k rozšíření války v Evropě. Z tohoto důvodu další země EU, počínaje Německem a Itálií, přispěchaly s vyloučením zásahu evropských vojsk v konfliktu mezi Ukrajinou a Ruskem. Macronovo prohlášení se může zdát rozporuplné i proto, že v roce 2022 se Francie snažila vyjít Rusku vstříc a tvrdila, že by ho neměla ponižovat, pokud a kdy dojde k uzavření mírové smlouvy. Jaké jsou důvody změny Macronova postoje a jeho nedávných prohlášení? Hlavní příčinu lze pravděpodobně hledat v krizi francouzského imperialismu. Macronovo prohlášení je zejména reakcí na rostoucí přítomnost Ruska ve francouzské sféře vlivu v jeho bývalých koloniích v západní a rovníkové Africe.

Číst dál...

Nenechme pošlapávat lidská práva, svobodu a antifašismus!

Postavme se se vší rozhodností za bratry Kononovičovy.

Ve čtvrtek 14. prosince 2023 se u Solomenského soudu v Kyjevě konalo další slyšení v procesu s antifašisty a komunisty Michailem a Alexandrem Kononovičovými, kteří byli obžalováni podle článku 109 ukrajinského trestního zákoníku z „výzvy k násilnému státnímu převratu“. Po více než roce a půl šikany a neopodstatněném držení ve vazbě a domácím vězení prokuratura přečetla bratrům Kononovičovým obžalobu. Ta však neobsahuje obvinění, která dříve v médiích šířila Bezpečnostní služba Ukrajiny (SBU), že jsou bratři agenty ruské FSB a běloruské KGB. Obžaloba tvrdí, že chtěli jednoduše ve dvou lidech převzít státní moc se zbraní v ruce! Michail a Alexander Kononovičovi kategoricky odmítají svou vinu, protože nespáchali žádný zločin! Případ byl režimem zcela vykonstruován. Pokud na Ukrajině není fašismus, tak proč a za co jsou souzeni antifašisté? Michailovi a Alexandrovi hrozí návrat do vězení, až desetiletý trest a zabavení majetku.

Michaila Kononovič pronesl u soudního přelíčení mj.:

Číst dál...

Po argentinském výprasku. První komentář

Rodrigo Rivas

1) Milei zvítězil. Nebylo nás mnoho, abychom jeho vítězství zpochybnili. Mýlili jsme se? Myslím, že ne. Jelikož nejsme ani notáři, ani písaři, museli jsme to zkusit. A my jsme se snažili. Jistě jsme si mohli počínat lépe.

2) V průběhu života můžeme zaujímat různé postoje: vzpřímený, vsedě, vkleče, na kolenou, vleže... V naší pochmurné a tísnivé současnosti je podle mého názoru nezbytné zaujmout vzpřímený postoj, vyvinout si postoj čelící dramatickým hrubostem současnosti frontálním odporem, postupujícím přímo před škodou, i když je člověk bezmocný; neskrývaný odpor, který udržuje pozici a činí jeho výslovný odpor pevným.

3) Vzpřímený, ale ne strnulý postoj. Musíme se učit od stromu, aby nás náraz přítomnosti mohl ohnout, aniž by nás zlomil. Žít jako porézní tělo, být citlivým receptorem toho, co se děje kolem nás, v blízkém i vzdáleném světě, být odolným tělem snící mysli.

Číst dál...

Victor Grossman: Roztržka na Levici

Je to tragédie, nebo nová naděje? Po měsících, ve skutečnosti po letech vnitrostranického hašteření v německé straně LINKE (Levice), byly kostky vrženy, Rubikon překročen a Sahra Wagenknechtová s devíti dalšími poslanci Bundestagu stranu opustili a v lednu oznámili své rozhodnutí založit novou stranu. Do té doby, až si zvolí název, si bude říkat Alliance Sahry Wagenknechtové – Za rozum a spravedlnost (BSW = Bündnis Sahra Wagenknecht – für Vernunft und Gerechtigkeit).

Číst dál...

Budu pro tebe plakat Argentino

Tito Alvarado

Budu pro tebe plakat, Argentino. Tak zněl titulek článku zveřejněného v některých alternativních médiích několik dní poté, co v Argentině proběhly volby do PASO a Javier Milei byl zvolen svou skupinou s velkým počtem hlasů. Chlapeček nebo holčička mohou plakat z mnoha důvodů, na které se většinou zapomíná, jsou i tací, kteří pláčou s hlubokým zármutkem a ten pláč je známkou špatného života, který zanechává nesmazatelnou stopu. Když člověk dospěje, důvodů k pláči je méně a mohou být způsobeny zneužitím, zlomeným srdcem nebo bezmocí. Běžně se říká, že muži nepláčou, protože pláč je spojován s údajnou ženskou slabostí. Život ukázal, že tomu tak není, muži také pláčou, málokdo o jejich pláči ví a ten má zpravidla základ v bezmoci, nevyřešených nebo neřešitelných problémech. Všechen pláč je pomíjivý, stejně jako život, nebo jako vše, co se narodí, nakonec zemře.

Číst dál...

Skončilo 23. mezinárodní setkání komunistických a dělnických stran

23. mezinárodní setkání komunistických a dělnických stran (IMCWP) se konalo ve dnech 19. – 22. října 2023. Setkání pořádala Komunistická strana Turecka (TKP) v tureckém Izmiru. Setkání se zúčastnilo 121 zástupců 68 stran z 54 zemí a 7 stran, které se z různých důvodů nemohly zúčastnit, poslalo také své pozdravy. Téma setkání bylo následující: Politické a ideologické boje proti kapitalistům a imperialismu. Úkoly komunistů informovat a mobilizovat dělnickou třídu, mládež, ženy a intelektuály v boji proti vykořisťování, útlaku, imperialistickým lžím a historickému revizionismu; za sociální a demokratická práva dělníků a národů; proti militarismu a válce, za mír a socialismus.

Během setkání došlo k výměně cenných zkušeností týkajících se boje komunistické a dělnické strany, dělnických a lidových hnutí, v době, kdy jsme svědky toho, že třídní rozpory se prohloubily a že kapitalistický systém pro lidstvo nenabízí nic jiného než nerovnost, chudobu, nezaměstnanost, válku, konflikty a vysídlení; že konkurence a rozpory uvnitř imperialistického systému se stále zvětšují; že imperialistická agrese se zvětšuje spolu s konkurencí stále skrývá potenciální nebezpečí války, která by mohla pohltit celý svět.

Číst dál...

Palestina

Nekonečné násilí a represe

Říjen 2023 bude jedním z nejkrvavějších období v nedávných dějinách, v dlouhém boji palestinského lidu za ukončení izraelské okupace a za vytvoření nezávislého státu.

Současný krvavý nápor proti palestinskému lidu, i když byl vyvolán útoky palestinského odboje ze 7. října, nelze odstranit ze všeobecného násilí a dlouhodobé okupace, způsobených palestinskému lidu izraelskými osadnicko-koloniálními ozbrojenými silami.

Palestinský lid zažil okupaci a neutuchající násilí a represe bez ustání od roku 1948. Generace za generací nezažívají nic jiného než okupaci a násilí, jež zase vedlo k odporu palestinského lidu, který měl mnoho podob.

Číst dál...

Partneři:
partneri-kscm
partneri-sckp
partneri-sos
partneri-wdfy
partneri-solidnet
partneri-ceske-mirove-hnutípartneri-festival
partneri-kcp

 partneri-stripkyzesveta

©  Komunistický svaz mládeže

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .