header

CookiesAccept

Upozornění: tato stránka používá cookies a podobné technologie.

Pokud nezměníte nastavení prohlížeče, souhlasíte s tím.

Rozumím

Po argentinském výprasku. První komentář

Rodrigo Rivas

1) Milei zvítězil. Nebylo nás mnoho, abychom jeho vítězství zpochybnili. Mýlili jsme se? Myslím, že ne. Jelikož nejsme ani notáři, ani písaři, museli jsme to zkusit. A my jsme se snažili. Jistě jsme si mohli počínat lépe.

2) V průběhu života můžeme zaujímat různé postoje: vzpřímený, vsedě, vkleče, na kolenou, vleže... V naší pochmurné a tísnivé současnosti je podle mého názoru nezbytné zaujmout vzpřímený postoj, vyvinout si postoj čelící dramatickým hrubostem současnosti frontálním odporem, postupujícím přímo před škodou, i když je člověk bezmocný; neskrývaný odpor, který udržuje pozici a činí jeho výslovný odpor pevným.

3) Vzpřímený, ale ne strnulý postoj. Musíme se učit od stromu, aby nás náraz přítomnosti mohl ohnout, aniž by nás zlomil. Žít jako porézní tělo, být citlivým receptorem toho, co se děje kolem nás, v blízkém i vzdáleném světě, být odolným tělem snící mysli.

Číst dál...

Victor Grossman: Roztržka na Levici

Je to tragédie, nebo nová naděje? Po měsících, ve skutečnosti po letech vnitrostranického hašteření v německé straně LINKE (Levice), byly kostky vrženy, Rubikon překročen a Sahra Wagenknechtová s devíti dalšími poslanci Bundestagu stranu opustili a v lednu oznámili své rozhodnutí založit novou stranu. Do té doby, až si zvolí název, si bude říkat Alliance Sahry Wagenknechtové – Za rozum a spravedlnost (BSW = Bündnis Sahra Wagenknecht – für Vernunft und Gerechtigkeit).

Číst dál...

Budu pro tebe plakat Argentino

Tito Alvarado

Budu pro tebe plakat, Argentino. Tak zněl titulek článku zveřejněného v některých alternativních médiích několik dní poté, co v Argentině proběhly volby do PASO a Javier Milei byl zvolen svou skupinou s velkým počtem hlasů. Chlapeček nebo holčička mohou plakat z mnoha důvodů, na které se většinou zapomíná, jsou i tací, kteří pláčou s hlubokým zármutkem a ten pláč je známkou špatného života, který zanechává nesmazatelnou stopu. Když člověk dospěje, důvodů k pláči je méně a mohou být způsobeny zneužitím, zlomeným srdcem nebo bezmocí. Běžně se říká, že muži nepláčou, protože pláč je spojován s údajnou ženskou slabostí. Život ukázal, že tomu tak není, muži také pláčou, málokdo o jejich pláči ví a ten má zpravidla základ v bezmoci, nevyřešených nebo neřešitelných problémech. Všechen pláč je pomíjivý, stejně jako život, nebo jako vše, co se narodí, nakonec zemře.

Číst dál...

Skončilo 23. mezinárodní setkání komunistických a dělnických stran

23. mezinárodní setkání komunistických a dělnických stran (IMCWP) se konalo ve dnech 19. – 22. října 2023. Setkání pořádala Komunistická strana Turecka (TKP) v tureckém Izmiru. Setkání se zúčastnilo 121 zástupců 68 stran z 54 zemí a 7 stran, které se z různých důvodů nemohly zúčastnit, poslalo také své pozdravy. Téma setkání bylo následující: Politické a ideologické boje proti kapitalistům a imperialismu. Úkoly komunistů informovat a mobilizovat dělnickou třídu, mládež, ženy a intelektuály v boji proti vykořisťování, útlaku, imperialistickým lžím a historickému revizionismu; za sociální a demokratická práva dělníků a národů; proti militarismu a válce, za mír a socialismus.

Během setkání došlo k výměně cenných zkušeností týkajících se boje komunistické a dělnické strany, dělnických a lidových hnutí, v době, kdy jsme svědky toho, že třídní rozpory se prohloubily a že kapitalistický systém pro lidstvo nenabízí nic jiného než nerovnost, chudobu, nezaměstnanost, válku, konflikty a vysídlení; že konkurence a rozpory uvnitř imperialistického systému se stále zvětšují; že imperialistická agrese se zvětšuje spolu s konkurencí stále skrývá potenciální nebezpečí války, která by mohla pohltit celý svět.

Číst dál...

Palestina

Nekonečné násilí a represe

Říjen 2023 bude jedním z nejkrvavějších období v nedávných dějinách, v dlouhém boji palestinského lidu za ukončení izraelské okupace a za vytvoření nezávislého státu.

Současný krvavý nápor proti palestinskému lidu, i když byl vyvolán útoky palestinského odboje ze 7. října, nelze odstranit ze všeobecného násilí a dlouhodobé okupace, způsobených palestinskému lidu izraelskými osadnicko-koloniálními ozbrojenými silami.

Palestinský lid zažil okupaci a neutuchající násilí a represe bez ustání od roku 1948. Generace za generací nezažívají nic jiného než okupaci a násilí, jež zase vedlo k odporu palestinského lidu, který měl mnoho podob.

Číst dál...

Bomby svržené Izraelem na pásmo Gazy svou silou převyšují atomovou bombu na Hirošimu

Přinášíme z  Cradle: "Rozsah izraelského bombardování je podobný leteckým kampaním Washingtonu ve Vietnamu, Koreji a Kambodži a počátkům irácké invaze "Šok a hrůza". Taková míra ničivého bombardování je historicky bezprecedentní, protože se soustřeďuje na geografickou oblast o rozloze pouhých 365 kilometrů čtverečních."

"Abychom situaci popsali přesněji, bomby svržené Izraelem na pásmo Gazy převyšují svou silou jadernou bombu, kterou Spojené státy zasáhly japonské město Hirošima během druhé světové války. Podle Euro-Mediterranean Human Rights Monitor nese Gaza v posledních týdnech váhu 25 000 tun výbušnin v porovnání s 15 000 tunami hirošimské bomby".

Číst dál...

Když se výkřik „už nikdy“ stává válečným pokřikem

Rozbor obrazu v západních médiích, který je nám představován o útoku organizovaného Hamásem vůči Izraeli. Srovnávní s holokaustem, které nám představují ve velkém i česká oficiální média a politici, má za cíl ospravedlnit daleko krvavější odvetu (během 3 týdnů 7 tisíc Palestinců mrtvých, z toho třetina dětí) a další vytlačování Palestinců, jak z Gazy, tak Západního břehu, systematicky zbavovaných půdy.

Americký prezident Joe Biden v šedesátiminutovém rozhovoru necelý týden po útoku Hamásu na jižní Izrael, při němž zahynulo přes 1400 Izraelců a více než 200 dalších bylo uneseno do pásma Gazy, řekl, že palestinské islamistické hnutí se „zapojilo do barbarství, které je stejně důsledné jako holokaust“. Hodnocení se připojilo k katalogu prohlášení izraelských, amerických a dalších politiků a komentátorů, kteří výslovně spojili masakry ze 7. října s nacistickou genocidou, ať už uvedením útoků jako největší ztráty na životech Židů od druhé světové války, nebo vykreslením Hamásu jako nacistů či jejich nástupců.

Číst dál...

Začátek konce Ukrajiny

Eugene McCartan pro The Socialist Voice 4. října 2023

Ukrajina nechává krvácet desetitisíce vojáků, západ pumpuje biliony amerických dolarů a EU pumpuje miliardy eur, přesto je konec tohoto nesmyslného vraždění v nedohlednu. Než tato válka skončí, což se stane, bude Ukrajina jen stínem svého bývalého já.

Pro ukrajinský lid to je dlouhých osmnáct měsíců, kdy utrpěl ztrátu desetitisíců svých vojáků, značný počet civilních obětí a zničení velkých úseků své infrastruktury.

26. září bylo prvním výročím toho, že Spojené státy vyhodily do povětří plynovody Nord Stream 1 a 2, se schválením Bidenovy vlády, plynovody přivádějící ruský plyn do západní Evropy a zejména do Německa. Byla to významná rána pro údajnou nezávislost Evropské unie na stínu Spojených států. Dočkala se konce všech nezávislých politických akcí na globální úrovni ze strany Německa a Francie, přičemž EU použily jako svůj krycí příběh. Meziimperialistická rivalita mezi Spojenými státy a Evropskou unií byla dočasně uložena k ledu.

Číst dál...

Znovu opakují „nevyprovokovaný“, tentokrát na obranu Izraele

Jsme svědky toho, jak západní politicko-mediální třída opět jednohlasně mečí slovo „nevyprovokovaný“, tentokrát v narážce na masivní vícestupňovou operaci, již v sobotu (7. října) ráno zahájil Hamás proti Izraeli a při níž údajně zahynuly stovky Izraelců.

„Spojené státy jednoznačně odsuzují nevyprovokované útoky teroristů Hamásu proti izraelským civilistům,“ stojí v prohlášení Bílého domu.

„Ztráty na životech v Izraeli v důsledku násilného, promyšleného a nevyprovokovaného útoku Hamásu jsou srdcervoucí,“ stojí v prohlášení šéfa menšiny ve Sněmovně reprezentantů Hakeema Jeffriese.

Číst dál...

Chris Hedges: Lhali o Afghánistánu. Lhali o Iráku, lžou i o Ukrajině

Pozoruhodný článek amerického novináře, který byl aktivní i v médiích tak „hlavního proudu“, jako je New York Times, a laureáta Pulitzerovy ceny. Ukazuje se, že se naleznou hlasy (podobně jako u legendárního Seymoura Hershe) uvědomující si realitu a současně zločinnost roztáčené válečné spirály v Evropě a v Asii s celou mediální přípravou, tak známou z předchozích imperialistických válek. Mezitím vládnoucí třídy v EU, včetně té české, vrhají nás všechny do sebevražedné uličky, do které je vhání logika krize a narušené americké dominance, na které vyrostly a z které po desetiletí prospívaly. Je to chvíle, aby pracující Evropy převzaly zodpovědnost a kontrolu nad svými životy a bohatstvím, které vytvářejí, protože kapitalistická „elita“ je jasně žene do katastrofy obřích rozměrů.

Veřejnost USA byla opět podvedena, aby nalila miliardy dolarů do další nekonečné války.

Hračka, již pasáci války používají, aby nás vlákali do jednoho vojenského fiaska za druhým, včetně Vietnamu, Afghánistánu, Iráku, Libye, Sýrie a nyní Ukrajiny, se nemění. Svoboda a demokracie jsou ohroženy. Zlo musí být poraženo. Lidská práva musí být chráněna. V sázce je osud Evropy a NATO spolu s „pravidly založenými na mezinárodním řádu“. Vítězství je jisté.

Výsledky jsou také stejné. Ospravedlňování a vyprávění jsou odhaleny jako lži. Veselá prognóza je falešná. Ti, za jejichž prospěch údajně bojujeme, jsou stejně úplatní jako ti, proti nimž bojujeme.

Číst dál...

Partneři:
partneri-kscm
partneri-sckp
partneri-sos
partneri-wdfy
partneri-solidnet
partneri-ceske-mirove-hnutípartneri-festival
partneri-kcp

 partneri-stripkyzesveta

©  Komunistický svaz mládeže

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .