header

CookiesAccept

Upozornění: tato stránka používá cookies a podobné technologie.

Pokud nezměníte nastavení prohlížeče, souhlasíte s tím.

Rozumím

Portugalská KS (PCP) k výsledkům parlamentních voleb

Zveřejňujeme prohlášení Komunistické strany Portugalska k výsledkům parlamentních voleb 6. října. Podle krátkého článku v Haló novinách Romana Janoucha se zdá, že vítězství Socialistické strany je obrovský úspěch. Text nevysloveně připodobňuje postup KS Portugalska s postupem KSČM k současné vládě, s jejími "sedmi podmínkami". V nadpisu článku je dokonce uvedeno, že "Komunisté v Portugalsku kývli" na menšinovou vládu. Přiložené prohlášení ovšem ukazuje daleko komplexnější rozhled a posuny, které se od minulých voleb udály. Co je podstatné, KS Portugalska (narozdíl od KSČM) považuje vždy za zásadní kritérium politiky posílení bojů lidu a pracujících za své vlastní zájmy.

Číst dál...

LLL a záměna obětí a vrahů v Haló novinách

O nedávném výročním pochodu Lenin Liebknecht Luxemburg vyšla reportáž na webu Komunistického svazu mládeže . Tento rok je tomu 100 let od zavraždění komunistů Luxemburgové a Liebknechta, ale i přes významné výročí nevidím smysl psát takových reportáží hned několik. Tento článek píšu z důvodu jiného. Sepsat tyto řádky mě přimělo až přečtení reportáže "Berlín uctil památku levicových revolucionářů" zveřejněné v Haló novinách. Ačkoliv HaNo samy sebe nazývají "českým levicovým deníkem", většina čtenářů je spojuje právě s komunistickou stranou a veřejností jsou vnímány jako "komunistické noviny".

Číst dál...

Co se děje v Turecku

Zveřejňujeme dva marxistické rozbory situace okolo propadu turecké měny.

Co se děje v Turecku

Marco Pondrelli

Turecká situace dosáhla stavu, kdy je na prvních stránkách novin. Titíž, kteří ještě před nedávnem uznávali v Erdoganovi reformního a demokratického vůdce schopného vést Turecko do Evropy, ho dnes popisují jako autokrata a přejí si jeho odchod z NATO.

Číst dál...

O zákazu Komunistické strany Kazachstánu - Jakou úlohu hraje předseda KSČM Filip?

21. 12. 2015 si mohlo několik tisíc poctivých čtenářů Haló novin přečíst článek pana Romana Janoucha nazvaný: "Filip ocenil stabilizační roli Kazachstánu", ve kterém se uvádí, že:

"Kazachstán v pátek v ČR slavil 24. výročí Dne nezávislosti. Velvyslanec Seržan Abdykarimov poděkoval za vřelé přijetí a za plodnou spolupráci během prvních deseti měsíců jeho diplomatické mise v naší překrásné zemi; místopředseda PSP ČR a předseda Meziparlamentní skupiny ČR-Kazachstán i Spolku přátel Kazachstánu Vojtěch Filip pak na recepci v pražském Hotelu Hilton vystoupil s hlavním referátem.

Číst dál...

Dva pohledy

Uvádíme dva texty ke stejné události, sérii útoků na obyvatele Paříže 13. listopadu. První text je z článku představitele Komunistické strany v Turecku Kemala Okuyana, s jehož názorem se shodujeme, a druhý z článku vzniklého z prohlášení předsedy poslaneckého klubu KSČM Pavla Kovačika. Každá z nich vymezuje zcela různá chování levicového hnutí v tomto okamžiku - komunistické a sociálně demokratické. (Pozn. KSM)

"Že bombové útoky ve Francii přitahují více pozornosti než ty v Nigérii by mohlo být omluveno jen tímto: Zesílení hnutí dělnické třídy ve Francii pomůže s utrpením chudých a hladových v Nigérii.

Pokud tento třídní boj (proti Evropě monopolů, pozn. KSM) nevyzdvihujete, pokud stále šíříte pojmy jako 'marginalizace', 'islamofobie', a místo pokračování třídního boje skrýváte se za slova jako 'tolerance', 'multikulturalismus' - pak jste nemravní.

Pokud nevidíte za ISIS třídu, pokud neřeknete jasně, jak Obama a Hollande a všechny ty dámy a ti pánové z Anglie a Německa odevzdali lidstvo fundamentalismu a militarismu, pokud radikálně nejste proti tezi, že je možné spolupracovat s buržoazií na záchraně 'civilizace', jste nejvýše nemravní....

Jestliže exploze v Paříži nebudou vyloženy jako výzva k povstání Evropy proti imperialismu, mezinárodním monopolům a kapitalistickému vykořisťování, jestliže bude ještě jednou kolovat mýtus 'jsme na jedné lodi' k chlácholení lidu, měli byste se raději přihlásit jako dobrovolník do charitativní organizace a tak byste snad mohli alespoň pomoct několika stovkám trpících.

Jediné privilegium života v Evropě je privilegium, které dluží lidstvu.

Evropa splatí tento dluh jedině, když dělnická třída povstane a postaví se proti mezinárodním monopolům, EU a NATO."

(z článku Kemala Okuyana "Nemravnost")

http://solidnet.org/turkey-communist-party/turkey-communist-paty-immorality-en


"'Je třeba, aby se všechny relevantní země, všechny národy domluvily například na půdě OSN na nutnosti společného postupu v boji proti tzv. Islámskému státu,' zdůraznil Kováčik. Zároveň upozornil na to, že KSČM rozlišuje islám jako náboženství podle práva na svobodu vyznání a islamismus jako ideologii, která je, 'řečeno velmi jemně, nepřátelská k našemu způsobu života, evropské civilizaci a k nevinným lidem'. Připomněl, že komunisté současně poukazovali také na to, že je třeba, aby problém - a má to i souvislosti s imigrační krizí - byl řešen především v místech, kde vzniká a těmi, kteří jej způsobili. 'Mám na mysli i ono opakované, že pokusy o export demokracie do zemí, kde kultura, zvyky, náboženství apod. jsou odlišné od naší civilizace, vede k těmto reakcím a je třeba, abychom možná do celosvětového soužití vnesli více ohleduplnosti a taktu,' dodal Kováčik s tím, že teď nezbývá nic jiného, než s nebezpečím bojovat přímo. Uvedl, že KSČM na základě rozhodnutí RB OSN, které bylo přijato v nedávných dnech, rozumí tomu, že to, co nabízí ČR, tedy pomoc prostřednictvím zdravotnických odborníků nebo chemiků, je to, co si právě teď naše země může dovolit. Vychází to ze stavu naší armády, i zkušeností daných týmů z uplynulých konfliktů, a je to to nejlepší, co ČR může nabídnout. Zdůraznil, že komunisté to nevítají s velkým nadšením, ale rozumí, proč to tak je."

(Z Haló novin, článek "IS nelze porazit ze vzduchu")

http://www.halonoviny.cz/articles/view/41550344

K tak zvané "Operaci Golgota"

Zveřejňujeme text dopisu zaslaného do redakce Haló novin jako reakci na zveřejnění příběhu "Operace Golgota tajný plán přestavby" v příloze Naše pravda (první část , dokončení ). V příběhu bývalého důstojníka KGB M. P. Ljubimova a, jak se ukazuje, poutavého spisovatele a fabulátora sekunduje generálnímu tajemníkovi ÚV Komunistické strany Sovětského svazu J. V. Andropovovi v plánu nastolit v SSSR kapitalismus. Dopis, který kritizuje nahrazování skutečné analýzy vlastních dějin fantastickými příběhy, ale v Haló novinách nevyšel.

Číst dál...

Kdepak je statečná Konečná?

Strana evropské levice, s níž souzní vedení KSČM, v těchto dnech vypravila delegaci na jih Turecka, kde se má setkat s Kurdy prchajícími před vražděním šířeným Islámským státem. Delegace tvořená několika poslanci a vrcholnými představiteli stran, k níž se připojí i Pierre Laurent, předseda SEL a národní tajemník Francouzské komunistické strany, jež nese zodpovědnost za podporu válečnické francouzské vlády z 90. let 20. století, by měla navštívit i oblast hraničící s městem Kobane, kde probíhají těžké boje.

Kdepak je však vedoucí skupiny europoslanců KSČM Kateřina Konečná? Delegace se neúčastní. Pročpak nejela osobně podpořit bojující kurdské ženy?

Je pro poslankyni za stranu zvoucí se komunistická větší cti a povinnosti?

Dopis KKE komunistickým a dělnickým stranám ve věci postoje KKE k Evropskému parlamentu

Dopis Komunistické strany Řecka (KKE) komunistickým a dělnickým stranám ve věci postoje KKE k Evropskému parlamentu

Vážení soudruzi,

jak jste si vědomi, KKE oponovala této mezistátní unii kapitalistických zemí v Evropě od založení Evropské unie a předtím EHS. KKE soustavně bojovala proti vstupu Řecka do EU. V řeckém parlamentu hlasovala proti přijetí Maastrichtské smlouvy a dnes bojuje za vystoupení Řecka z této imperialistické "dravé aliance" stejně jako za jeho vystoupení z NATO, za jednostranné stornování dluhu, zespolečenštění výrobních prostředků a zavedení centrálně plánované ekonomiky pod kontrolou pracujících a lidu.

Číst dál...

Primátor Hudeček se zase jednou předvedl!

Jelikož není jisté, že vyjádření předsedkyně klubu zastupitelů KSČM v Zastupitelstvu Hlavního města Prahy otisknou Haló noviny, zveřejňujeme je aktuálně na stránkách KSM.

Svým proslovem k plánované návštěvě prezidenta Ukrajiny Janukoviče v České republice dokazuje, jak nevyzrálým sebestředným politikem Tomáš Hudeček je. Jeho nemoudré výroky možná okouzlily pár fanoušků či médii zmanipulovaných "znalců zahraniční politiky", ovšem určitě nesvědčí o tom, že by byl politikem na svém místě. Pochybuji, že by se ukrajinský prezident Janukovič zalekl primátorovy výzvy, že by neměl přistávat na letišti Václava Havla, stejně jako lze těžko očekávat, že bude hlava státu Ukrajiny zvažovat přijetí pozvání zrovna kvůli tomu, že si mladý pan Hudeček dupnul nožkou, aby dodal vážnosti svému ráznému tvrzení, že prezidenta nevezme na Staroměstskou radnici. V každém případě je jeho počínání pro někoho urážlivé, pro jiného úsměvné, ale určitě ne hodné čelného představitele hlavního města Prahy. 


Marta Semelová

předsedkyně klubu zastupitelů KSČM v Zastupitelstvu Hlavního města Prahy 

Na pomoc Haló novinám

V rámci nově zavedené rubriky nazvané Na pomoc Haló novinám zařazujeme k diskusi a úvaze články týkající se vybraných politických témat. Čtenářům Haló novin (a nejen jim) chceme poskytnout k vlastní úvaze a k svému vlastnímu porovnání politická stanoviska, hodnocení, komentáře a analýzy, jejichž četba může být příspěvkem k potřebné reflexi úrovně analytického záběru a ideového profilu současného komunistického hnutí v České republice, stejně jako Haló novin.

redakce www.ksm.cz  

Partneři:
partneri-kscm
partneri-sckp
partneri-sos
partneri-wdfy
partneri-solidnet
partneri-ceske-mirove-hnutípartneri-festival
partneri-kcp

 partneri-stripkyzesveta

©  Komunistický svaz mládeže

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .