header

CookiesAccept

Upozornění: tato stránka používá cookies a podobné technologie.

Pokud nezměníte nastavení prohlížeče, souhlasíte s tím.

Rozumím

Příští stanice Fučíkova

Před 80 lety nacisté popravili hrdinu antifašistického boje Julia Fučíka

 

Vraťte stanici metra Fučíkova!

Julius Fučík, novinář, literární kritik a spisovatel, komunista a bojovník proti fašismu se narodil 23. února 1903 v Praze. Působil v Komunistickém svazu mládeže a Komunistické straně Československa, pracoval v Rudém právu, meziválečných Haló novinách, vedl literárně kritické noviny Tvorba. Zapojil se do sociálních bojů proti chudobě a nezaměstnanosti a vytvořil svědectví o stávkových bojích té doby. Přispěl k profilaci meziválečné avantgardní literární tvorby. Po nacistické okupaci Československa se zapojil do odbojové práce, byl členem II. Ilegálního ústředního výboru KSČ. 24. dubna 1942 byl nacistickou tajnou policií gestapo zatčen.

Číst dál...

Antikapitalistický kemp 2023

Antikapitalistický kemp 2023 se uskuteční v termínu 27. 9. – 1. 10. 2023 v Pardubickém kraji. Program začne ve středu 27. 9. v podvečer a skončí v neděli 1. 10. v poledne. Antikapitalistický kemp je otevřen všem radikálně levicovým zájemcům po zaslání přihlášky (e-mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.; on-line přes web https://levaperspektiva.cz/kemp/ ) a potvrzení registrace organizátory. Nepotvrzená přihláška k účasti na kempu neopravňuje. Organizátory kempu jsou Komunistický svaz mládeže a Levá perspektiva.

Číst dál...

Projev KSM na solidárním shromáždění s bratry Konovičovými

Děkuji jménem Komunistického svazu mládeže, že jste přišli, abyste vyjádřili svou podporu ukrajinským komunistům a antifašistům, kteří čelí těžké státní represi i nátlaku fašistických gangů ve své zemi.

Nejznámějšími oběťmi této represe jsou dnes bratři Alexander a Michail Konovičové, mladí komunisté a antifašisté, vedoucí představitelé Leninského Komunistického svazu mládeže Ukrajiny. Dnes je to 499 dní od jejich uvěznění tajnou policií Ukrajiny v Kyjevě 6. března 2022. Byli lživě obvinění z šíření ruských a běloruských pohledů, ze snahy destabilizovat a svrhnout ukrajinskou vládu. Soudní projednávání je neustále odkládáno. Dnes jsou v domácím vězení, neustále kontrolováni a v okolí jejich bydliště se provokativně pohybují fašistické gangy. Bratři Kononovičové nyní upozorňují, že příslušník ukrajinské policie, Jevgenij Kravčuk, přišel opakovaně do jejich bydliště a vyhrožoval jim vraždou. Navíc zveřejnil Facebookový příspěvek obsahující jejich adresu a současně výzvu k jejich zabití.

Světová federace demokratické mládeže, komunistické organizace světa, zahájily od jejich zatčení kampaň za jejich záchranu a osvobození. I Komunistický svaz mládeže se do této kampaně zapojil. Poslední kampaň je spojená právě s otevřenou hrozbou jejich zabití příslušníky ukrajinského státu.

Číst dál...

Mladí komunisté si připomínají osvobození Osvětimi

K 78. výročí osvobození vyhlazování koncentračního tábora v Osvětimi organizovali členové Komunistického svazu mládeže a mladí členové pražské KSČM spontánní pietní akt. Akce se uskutečnila na místě bývalého pomníku maršála Ivana Stěpanoviče Koněva, velitele vojsk sovětské Rudé armády, která tábor Osvětim 27. ledna 1945 osvobodila a ukončila tak masové vraždění, kterému jen v tomto koncetračním táboře padlo za oběť více než milion lidí.

Pomník osvoboditele Osvětimi a Prahy maršála Koněva byl hanebně odstraněn v době covidového lockdownu pražskými politiky.
Nezapomeneme, neodpustíme!

Prohlášení 16. Setkání evropských komunistických mládežnických organizací (MECYO)

NADĚJE SPOČÍVÁ V LIDOVÉM BOJI – Proti kapitalistickému vykořisťování a imperialistickým válkám – ZA SOCIALISMUS!

25.-27. listopadu loňského roku se v srbské metropoli Bělehradu konal sjezd evropských komsomolů (tentokrát již v pořadí šestnácté) zvané MECYO (anglicky: Meeting of European Communist Youth Organisations). Na společném kongresu se setkali delegáti z celkem 21 organizací z 19 různých zemí. Českou republiku zde reprezentovali dva delegáti za Komunistický svaz mládeže (KSM) – pozn. KSM

Podepsané komunistické mládežnické organizace, které se shromáždily na 16. Setkání evropských komunistických mládežnických organizací (MECYO), jež se konalo 25. – 27. listopadu 2022 v Bělehradě, prohlašují během těchto náročných časů heslo našeho Setkání: „NADĚJE SPOČÍVÁ V LIDOVÉM BOJI – Proti kapitalistickému vykořisťování a imperialistickým válkám – ZA SOCIALISMUS!“.

Vřele děkujeme Svazu komunistické mládeže Jugoslávie (SKOJ) za pořádání 16. MECYO. Vítáme 30 let práce dosažené v roce 2022 organizace SKOJ, která dává mnoho podnětů komunistickému mládežnickému hnutí v Srbsku a ve východní Evropě.

Číst dál...

KSM o krizi a úkolech komunistů v ní - beseda a jednání vedení

V sobotu 19. listopadu proběhla beseda Komunistického svazu mládeže v Praze se sympatizanty o úkolech komunistického hnutí v krizi. V první přednášce „Dialektický materialismus a krize“ byly shrnuty základní teze dialektického a historického materialismu i z hlediska některých novějších vědeckých pojmů, jako je teorie dynamických systémů a katastrof. V další přednášce „Aktuálnost leninismu“ se navázalo teorií Vladimíra I. Lenina o revolucích a principech revoluční strany. Odkazováno bylo i na novější formulace leninismu i vývoj a prověření principů po Leninově smrti a charakter současné všeobecné krize kapitalismu. Probírány byly jevy jako pronikání oportunismu – proudu v hnutí, který opouští zásadní stanoviska ve prospěch krátkodobých a reformních, parlamentních postupů, často pod vlivem financí státu, EU nebo různých zahraničních fondů. Oportunismus vede k úpadku hnutí jako celku.

Číst dál...

19.11.: Beseda k příležitosti Mezinárodního dne studentstva

Komunistický svaz mládeže zve do Prahy na besedu a doprovodný program!

Podebatujeme na téma "Úloha komunistického hnutí v době krize", vyměníme názory a dáme řeč o prioritách, kterými bychom se měli v blízkém horizontu věnovat.

Přijďte za námi na pokec, společnou oslavu Mezinárodního dne studentstva a v neposlední řadě poznat se s dalšími soudruhy a sympatizanty! Budeme se těšit v listopadu!

19. listopadu 2022 od 12:00 v Praze

Pokud máš zájem, přihlaš se na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo přes facebooku a zašleme detaily

Antikapitalistický kemp 2022

Antikapitalistický kemp 2022 se uskuteční v termínu 14. – 17. července 2022 v Pardubickém kraji v podhůří Orlických hor. Program začne ve čtvrtek 14. 7. odpoledne a skončí v neděli 17. 7. v poledne. Antikapitalistický kemp je otevřen zájemcům po zaslání přihlášky (Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., případně na webu levaperspektiva.cz) a potvrzení registrace organizátory. Nepotvrzená přihláška k účasti na kempu neopravňuje. Organizátory kempu jsou Levá perspektiva a Komunistický svaz mládeže.

Číst dál...

Projev KSM na demonstraci proti zdražování 18.6.2022

Projev zástupce Komunistického svazu mládeže na protestu proti zdražování v sobotu 18. června 2022 na Václavském náměstí v Praze

Chci pozdravit účastníky protestu jménem Komunistického svazu mládeže.

Nacházíme se uprostřed hluboké a všestranné krize tohoto systému. Krize byly od počátku neoddělitelně spjaté se systémem, který je založen na honbě za bezpracnými zisky. 30 let kapitalismu v této zemi je provázeno tímto honem. Začalo to již rozkradením bohatství vytvořeného socialismem, vyrvaného z lidového vlastnictví - všechny ty továrny, elektrárny, doly, domy, půda, přivlastněné zahraničními i novými domácími kapitalisty. Bylo to spojeno s redukcí a likvidací rozsáhlé výrobní a energetické základny. Tehdy znova začalo i přivlastňování plodů naší práce těmito parazity. Každoročně odtéká obrovská část vyrobeného produktu do zahraničí. Od počátku bylo fungování obnoveného kapitalismu spjaté s krizemi, počínaje tou první, tzv. transformační. Tyto krize jsou vždy spojené s nezaměstnaností, poklesem mezd, přepracováním, nenaplňováním životních potřeb. Krize a zdražování, které prožíváme, je ale bezprecedentní, srovnatelné pouze s tou úvodní krizí počátku 90. let. Ovšem nyní tu již není to národního bohatství, na kterém by mohli kapitalisté své zisky hojit.

Tito novodobí vládci, kapitalistická třída, naší zemi, nás všechny, dovedli do slepé uličky.

Číst dál...

Partneři:
partneri-kscm
partneri-sckp
partneri-sos
partneri-wdfy
partneri-solidnet
partneri-ceske-mirove-hnutípartneri-festival
partneri-kcp

 partneri-stripkyzesveta

©  Komunistický svaz mládeže

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .