header

CookiesAccept

Upozornění: tato stránka používá cookies a podobné technologie.

Pokud nezměníte nastavení prohlížeče, souhlasíte s tím.

Rozumím

Projev KSM na solidárním shromáždění s bratry Konovičovými

Děkuji jménem Komunistického svazu mládeže, že jste přišli, abyste vyjádřili svou podporu ukrajinským komunistům a antifašistům, kteří čelí těžké státní represi i nátlaku fašistických gangů ve své zemi.

Nejznámějšími oběťmi této represe jsou dnes bratři Alexander a Michail Konovičové, mladí komunisté a antifašisté, vedoucí představitelé Leninského Komunistického svazu mládeže Ukrajiny. Dnes je to 499 dní od jejich uvěznění tajnou policií Ukrajiny v Kyjevě 6. března 2022. Byli lživě obvinění z šíření ruských a běloruských pohledů, ze snahy destabilizovat a svrhnout ukrajinskou vládu. Soudní projednávání je neustále odkládáno. Dnes jsou v domácím vězení, neustále kontrolováni a v okolí jejich bydliště se provokativně pohybují fašistické gangy. Bratři Kononovičové nyní upozorňují, že příslušník ukrajinské policie, Jevgenij Kravčuk, přišel opakovaně do jejich bydliště a vyhrožoval jim vraždou. Navíc zveřejnil Facebookový příspěvek obsahující jejich adresu a současně výzvu k jejich zabití.

Světová federace demokratické mládeže, komunistické organizace světa, zahájily od jejich zatčení kampaň za jejich záchranu a osvobození. I Komunistický svaz mládeže se do této kampaně zapojil. Poslední kampaň je spojená právě s otevřenou hrozbou jejich zabití příslušníky ukrajinského státu.

Komunisté a antifašisté jsou postihováni na Ukrajině od převratu v roce 2014, vydatně podporovaného USA a EU, kdy zároveň došlo k vzestupu ozbrojených nacistických skupin, národnostní nevraživosti a revizi dějin druhé světové války. Od roku 2015 bylo Komunistické straně Ukrajiny zabráněno účastnit se voleb a jejich činitelé čelili represi a útokům krajně pravicových skupin. Přesto komunisté stáli v řadě zápasů za zájmy lidu Ukrajiny, proti zemědělské reformě umožňující skupování půdy kapitalisty a zahraničními vlastníky, proti dekomunizaci, vládní podpoře neonacistických skupin, vzestupu cen základních potřeb, vody a elektřiny, proti expanzivní politice NATO. Volali po mírovém a spravedlivém řešení konfliktu na Donbase i války s Ruskem. 5. července 2022 pak ukrajinská státní moc zakázala Komunistickou stranu Ukrajiny a přikázala zabavit její majetek.

To se děje za vydatné podpory USA, zemí NATO a EU, dodávek zbraní vraždící civilisty na Ukrajině a v Rusku, a to i ozbrojeným neonacistickým skupinám a při přepisování dějin i represi v zemích EU, a i u nás. Boj komunistů na Ukrajině, boj za lidové zájmy, proti fašismu a za mír, je i naším bojem.

Michail Kononovič v roce 2021, rok před svým zatčením, prohlásil:

„Zdůrazňuji, že komunistickou ideologii, myšlenku, nelze zakázat žádným zákonem. Stejně tak nelze zakázat zdravý rozum a vědu. Zakázat Komunistickou stranu Ukrajiny (KPU) prostě nelze, protože jsme strana s více než stoletou historií, strana, která má zkušenosti z podzemních bojů. My, komunisté, jsme bojovali a budeme bojovat ve prospěch našeho lidu!“

Svobodu bratrům Kononovičovým! Nenecháme vás v tom!

Partneři:
partneri-kscm
partneri-sckp
partneri-sos
partneri-wdfy
partneri-solidnet
partneri-ceske-mirove-hnutípartneri-festival
partneri-kcp

 partneri-stripkyzesveta

©  Komunistický svaz mládeže

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .