Úvodní stránka arrow Historie Tuesday, May 26 2020  
Kdo jsmeWho we areKontaktujte násKalendář akcíOdkazyInternationalNávštěvní kniha
Advertisement
Historie
Vystoupení k 40. výročí zavraždění Ernesta Che Guevary Tisk E-mail
Středa, 24 říjen 2007

Vystoupení předsedy Komunistického svazu mládeže Milana Krajči na shromáždění k 40. výročí zavraždění Ernesta Che Guevary, pořádaném Společnosí česko-kubánského přátelství a KSM.

Před 40 lety byl v Bolívii na příkaz mocných z Washingtonu zavražděn Ernesto Che Guevara. Podle jednoho ze svědectví jeho poslední slova zněla: „Vím, že jsi mě přišel zabít. Střílej, ale jediné co zabiješ, bude člověk.“  Che Guevara byl člověkem zvláštního ražení. Byl bojovníkem proti imperialismu, revolucionářem a komunistou. Sám o sobě podobných lidech kdysi prohlásil: „Opravdový revolucionář je veden velkými city lásky. Bez této kvality je nemožné pochopit skutečného revolucionáře. Avantgardní revolucionáři musí být příkladem lásky k lidu. (...)

Celý článek...
 
Tania La Guerillera Tisk E-mail
Sobota, 13 říjen 2007

Před 40 lety zdolala Tamara Bunke, přezdívaná "Tania la Guerillera", s osmi dalšími partyzány Rio Grande nedaleko osady Vado de Puerto Mauricio ležící v Bolívii. Tvoří zadní voj guerilly Ernesta Che Guevary. Jsou vyčerpaní z mnohadenního usilovného pochodu, pronásledováni vrtulníky dobře ozbrojené bolivijské armády. Nemají absolutně nic k jídlu. Většina z nich je bosá nebo nosí jen „boty, které drží pohromadě pouze díky provázkům a záplatám" jak později informovaly kubánský deník Granma. Při zdolávání řeky se dostávají do léčky.

Celý článek...
 
Brožura k 90. výročí VŘSR Tisk E-mail
Pondělí, 20 srpen 2007

Při příležitosti blížícího se 90. výročí Velké říjnové socialistické revoluce vydává KSM brožurku, která tuto historicky významnou událost připomíná. Dočtete se o historickém pozadí VŘSR, co jí předcházelo i jak probíhala. Nechybí samozřejmě ani kapitoly o mezinárodních souvislostech. Přestože podkladem byly knihy vydané již dávno, neztrácí dílko nic ani faktograficky, ani svou atmosférou. 

Brožura je doplněna dobovými fotografiemi a můžete si jí stáhnout v pdf i vy zde.

 
SNP - Jedno stále živé výročí Tisk E-mail
Neděle, 12 srpen 2007

V roce 1944 se v důsledku hrdinného postupu Sovětské armády přesunuly válečné operace převážně za hranice Sovětského svazu. Významná vítězství dosažená Sovětskou armádou a předobraz celé “rudé” Evropy přiměly vlády USA a Velké Británie k otevření tak dlouho odkládané druhé fronty. Vítězné tažení sovětských vojsk a porážky, které utrpěly armády nacistického Německa a jeho nohsledů, silně narušily mocenské základy proněmeckých vazalských režimů a vytvořily příznivé podmínky pro uskutečnění lidových protifašistických povstání v Rumunsku a Bulharsku.

Celý článek...
 
Atomová bomba Tisk E-mail
Neděle, 05 srpen 2007

Před 72 lety skončila válka, která byla ze všech, které lidstvo za svou existenci poznalo, zcela určitě nejkrutější.  Žel o tuto skutečnost se postarala i vojenská moc země, která patřila do spojenecké koalice bojující proti největším nositelům nejsurovějších válečných způsobů představovaných nacistickým Německem a militaristickým Japonskem. Ano, řeč je o americkém letectvu, které na úplném konci válečného běsnění, vlastně v době, když již bylo vše rozhodnuto, úplně zničilo japonská města Hirošimu a Nagasaki, a to jedinou bombou - nejmocnější zbraní, jakou kdy svět poznal.

Celý článek...
 
<< Začátek < Předchozí 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 Následující > Konec >>

Výsledky 271 - 275 z 317
Partneři:
http://www.kscm.cz
http://www.sosstudent.cz
http://www.kubadnes.cz
18. světový festival mládeže a studentstva
http://davdva.sk/
http://www.klub-pohranici.cz/
Top of Page Powered by Mambo Open Source
© 2020 Komunistický svaz mládeže
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.