Úvodní stránka arrow Ze zahraničí Tuesday, September 02 2014  
Kdo jsmeWho we areKontaktujte násKalendář akcíOdkazyInternationalNávštěvní kniha
Advertisement
Ze zahraničí
Salvador se zbavuje následků zločinů Ronalda Reagana Tisk E-mail
Úterý, 14 duben 2009

Vítězství novináře Maurícia Funese, kandidáta bývalých partyzánů z Fronty Farabunda Martího za Národní osvobození, v prezidentských volbách v Salvadoru, může symbolicky představovat dlouho očekávaný konec zlého snu. Tragédie této země a celé Střední Ameriky se prohloubila v letech 1981-89 v důsledku podpory krvavých diktatur tehdejším prezidentem USA Ronaldem Reaganem, napsal Argemiro Ferreira v brazilském listu Vermelho. Bývalý veselý herec, který se dostal do Bílého domu díky krizi zajatců v Iránu, je dnes Republikánskou stranou v USA oslavován jako hrdina a svatý pastor. Ale eskalace jeho vměšování do salvadorské občanské války, včetně finanční injekce miliard dolarů formou vojenské pomoci, zvýšila počet mrtvých na 80 000 za 12 let občanské války - z 95 % to byly podle odhadů OSN oběti vlastní vlády.

Celý článek...
 
Komunistické a dělnické strany k výročí NATO Tisk E-mail
Pátek, 10 duben 2009

Komunistické a dělnické strany vydaly k 60. výročí založení paktu NATO následující společné prohlášení: Čtvrtý duben 2009 je 60. výročím založení NATO pod vedením USA. Bylo vytvořeno údajně proto, aby čelilo SSSR, prvnímu dělnickému státu na světě, který se úspěšně postavil a odolal útoku nacistického moru a dal nový impuls boji za národní a sociální osvobození v celém světě. Ve stejnou dobu potřebovaly kapitalistické vlády USA, Kanady a západní Evropy vojensko-politický mechanismus k utiskování a terorizování národů. Tato potřeba byla naplněna založením NATO.

Celý článek...
 
Zranění z Gazy a nové zbraně Tisk E-mail
Středa, 25 březen 2009

Dr. Ghassan Abu Sittahovi a Dr. Swee Angovi, dvěma anglickým chirurgům se podařilo dostat do Gazy během izraelské invaze. V tomto článku popisují své zkušenosti, sdílejí své názory a činí nevyhnutelné závěry: populace Gazy je mimořádně zranitelná a absolutně bezbranná proti případnému izraelskému útoku. Zranění z Gazy jsou hluboká a různorodá. Máme na mysli masakr v Khan Younis z roku 1956, při kterém přišlo o život pět tisíc  lidí? Nebo izraelskou armádou popravených 35 000 válečných zajatců v roce 1967? První Intifadu, ve které občanská neposlušnost lidu pod okupační správou vedla k neuvěřitelnému počtu zraněných a stovkám mrtvých? Nemůžeme nebrat v úvahu 5 420 zraněných na jihu Gazy během nepřátelství v roce 2000. Ne, v tomto článku se budeme zabývat "pouze" invazí, která se odehrála od 27. prosince 2008 do  18. ledna 2009.

Celý článek...
 
Světová federace demokratické mládeže k výročí založení Severoatlantického paktu Tisk E-mail
Pátek, 20 březen 2009

Za svoji šedesátiletou historii se NATO stalo vražedným a destrukčním nástrojem, sloužícím zájmům imperialismu. NATO, zrozené z antikomunistické politiky USA a jejich imperialistických spojenců v Evropě, hrálo rozhodující roli při podpoře útlaku demokratických, pokrokových a antiimperialistických hnutí (jak tomu bylo v Itálii), diktátorů (jak tomu bylo v Portugalsku, Řecku či Turecku), vystupovalo proti africkému a asijskému lidu, který hrdinně bojoval za svoji nezávislost a osvobození od koloniálního útlaku. V neposlední řadě NATO bojuje proti demokratickým procesům v Latinské Americe. Po rozpadu socialistického bloku NATO ukázalo, že jeho cíle nebyly nikdy ?obranné" (jak to prohlašovalo v zakládající smlouvě z dubna 1949).

Celý článek...
 
Výsledky izraelských voleb Tisk E-mail
Středa, 18 březen 2009

Letošní izraelské volby předcházela volební kampaň, která podle některých analytiků stála více jak 1300 lidských životů, převážně dětí.  Soudí se, že prosincové a lednové útoky na pásmo Gazy, kdy i podle AI se Izrael dopustil válečných zločinů minimálně použitím zakázaných zbraní (munice na bázi bílého fosforu), měly sloužit k získání voličů pro některou z kandidujících stran. V Haló novinách, dík Václavu Jumrovi si bylo možné přečíst hodnocení těchto voleb z pera Uriho Anveriho, židovského občana státu Izrael.  My Vám přinášíme  hodnocení palestinského analytika, kterým je známý bojovník proti izraelské okupaci Omar  Bargouti.  Na rozdíl od Anveriho Bargouti nezastává názor, že řešením problému jsou dva státy, ale jeden skutečně demokratický stát. Podobný názor zastávali i představitelé antiimperialistických organizací na loni konané konferenci v Bejrutu o jejímž průběhu a výsledcích Vás budeme v příštích číslech informovat.

Celý článek...
 
<< Začátek < Předchozí 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 Následující > Konec >>

Výsledky 776 - 780 z 1146
Partneři:
http://www.kscm.cz
http://www.sosstudent.cz
http://www.kubadnes.cz
18. světový festival mládeže a studentstva
http://www.klub-pohranici.cz/
Top of Page Powered by Mambo Open Source
© 2014 Komunistický svaz mládeže
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.