Úvodní stránka Saturday, June 06 2020  
Kdo jsmeWho we areKontaktujte násKalendář akcíOdkazyInternationalNávštěvní kniha
Advertisement
Stručné dějiny NATO Tisk E-mail
Pátek, 22 březen 2002

Přinášíme stručné, neúplné a samozřejmě aktuální jen do určitého data, dějiny Severoatlantického paktu a jeho nohlsedů.

*1950, Korea. Američané se vylodili v Koreji. 1000 tanků, 1600 letadel, 200 lodí a 1 000 000 vojáků, hlavně amerických, ale také z 15ti spojeneckých zemí.
*1953, Irán. Za vrchního dozoru CIA se podařil převrat v Iránu. "Nežádoucí" Mosantecova vláda je svržena, šah se vrací zpátky.
*1954, Guatemala. Vojenská intervence USA. Arbensova zákonná vláda je násilně svržena a je nastolena fašistická diktatura.
*1958, Jordánsko. Britská vojenská intervence podpořila monarchistický režim.
*1958, Libanon. Americká námořní pěchota se vylodila v Libanonu. Okupovala Bejrút, letiště, přístavy a nejdůležitější železniční uzle v zemi.
*srpen 1960, Kongo. Národní bezpečnostní rada USA se rozhodla uskutečnit převrat a zabít oblíbeného konžského národního vůdce Patrice Loumoumba. Prezident Eisenhower to sám rozkázal.
*duben 1961, Kuba. Tisíce amerických žoldnéřů s podporou vojenského letectva přepadlo Kubu. V 72 hodinách je Kubánci smetli do vod Zátoky Sviní. Je to první porážka amerického imperialismu na americkém kontinentu.
*1964, Vietnam. Americký imperialismus odstartoval vietnamskou genocidu. Bylo sem posláno 1 600 000 vojáků. Během devět let dlouhé intervence se válka rozšířila na celou Indočínu (Kambodža, Laos, Vietnam).
*leden 1966, Panama. Američtí vojáci zahájili palbu do veřejné mírové demonstrace v Panamě, Demonstranté požadovali návrat Panamského kanálu do jejich vlastnictví.
*21.dubna 1967, Řecko. Vojenský převrat, požadovaný Američany, se chopil v Řecku moci za přispění CIA.
*1967, arabské země. Americká a britská námořní pěchota a vojenští poradci se zúčastnili šestidenní války Izraele proti arabskému lidu.
*září 1973, Chile. Absolvent americké vojenské školy diktátorů Augusto Pinochet, ve spolupráci se CIA, zavraždil presidenta Allendeho a ustanovil Američanům podřízený fašistický režim.
*červenec 1974, Kypr. Američtí přisluhovači provedli státní převrat na Kypru a pokusili se zavraždit prezidenta Makariose. Američané oslepili řecké radary. Turecké jednotky obsadily 40% kyperského území. Američtí důstojníci ze své ambasády v Nikósii koordinovali operace.
*1978, Libanon. Branná moc USA a dalších zemí NATO se zúčastnila invaze Izraele v Libanonu.
*1979, Čad. Mise francouzského vojska do Čadu s rozkazem podporovat prozápadní režim Habrého proti přechodné vládě Národní shody.
*srpen 1981, Libye. Americká vojenská letadla bombardovala Libyi, s úmyslem úkladně zavraždit Kadáffího. V následujících letech se opakují bombardování a provokace proti Libyi.
*leden 1991, Irák. Američtí imperialisté a jejich NATO-spojenci z "mírových sborů" zahájili začátek posledního desetiletí našeho století vojenským útokem proti Iráku, dobře známá "Pouštní bouře", pod záminkou "osvobození" Kuvajtu, to jest, oblast jejich ropného zájmu.
*duben 1991, Irák. USA, Velká Británie a Francie využily kurdské otázky, prohlásily pásmo o 50 000 km2 nad 36 rovnoběžkou, v severním Iráku, jako "bezletovou zónu". Letadla tří zemí začala hlídkovat nad oblastí, což pokračuje do dnešních dnů, s výjimkou Francie, která stáhla své jednotky z operace v prosinci 1996.
*říjen 1992, Somálsko. USA a jejich NATO spojenci intervenují v Somálsku, aby zajistili "humanitární pomoc", kvůli občanské válce a nastolili pořádek. Intervence skončila až v roce 1994.
*duben 1994, Bosna. NATO startuje bombardování Srbska, které je obviněno z odpovědnosti za krizi a válečného konfliktu. Toto je první operace, ve které je použito "nové dogma".
*březen 1999, Kosovo. Spousta vražedných raketových útoků, v jménu "humanitární pomoci" kosovským Albáncům. Spojená imperialistická intervence NATO a EU.
*Afghánistán 2001. Válka USA a velké Británie proti svým bývalým spojencům ve jménu “boje proti terorismu“.
*Irák 2002. Příprava nové války o ropu, opět v duchu “boje proti terorismu“.


{moscomment}

 
< Předch.
Top of Page Powered by Mambo Open Source
© 2020 Komunistický svaz mládeže
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.