Úvodní stránka Thursday, May 28 2020  
Kdo jsmeWho we areKontaktujte násKalendář akcíOdkazyInternationalNávštěvní kniha
Advertisement
Spojené státy-nedokončený sen-16.-Elmer "Geronimo" Pratt Tisk E-mail
Středa, 09 únor 2011

Po dvaceti šesti letech vězení, čtrnácti odmítnutých žádostech o osvobození na čestné slovo a neplodných čtyřech odvoláních byl Elmer "Geronimo" Pratt osvobozen na kauci dne 10. června 1997 v očekávání nového procesu, který má být nestranný.  Odpykával si trest doživotního vězení pro vraždu, kterou, jak každý ví, nikdy nespáchal.
  Geronimo je politický vězeň, nejstarší dnešní politický vězeň. Je symbolem odporu proti represi a boje za osvobození černého lidu ve Spojených státech.

  Je to veterán války ve Vietnamu, několikrát vyznamenaný. Byl demobilizován v roce 1968 a usadil se tehdy v Los Angcles, kde se začal podílet na činnosti strany Černí panteři (BPP).

 Jeho činnost uvnitř BPP, jejíž se stal jedním z vůdců za Kalifornii, z něho učinila terč vytyčeny FBI v rámci operace COINTELPRO.
  Dne 8. prosince 1969 muselo sídlo BPP v Los Angcles podstoupit opravdový vojenský útok vedený policií. Zajatý se svou ženou a sedmi dalšími Pantery byl Geronimo odsouzen k trestu vězení od jednoho do pěti let za "nezákonné držení zbraně"!

  Když byl již ve vězení, byl Gcronimo obžalován z krádeže a z vraždy jedné bělošky spáchané 8. prosince 1968 v Santa Monica (Kalifornie). 28. července 1972 byl prohlášen vinným a odsouzen na doživotí do káznice. Geronimo vždy energicky trval na své nevině. Tvrdil, že záležitost byla slátána ze všech možných kousku agenty FBI v rámci operace COINTELPRO a že v den oné vraždy byl od místa činu vzdálen 600 kilometrů, když se prokazatelně účastnil na shromáždění Černých panteru v Oaklandu. Ostatně FBI. která jej trvale hlídala, měla o tom záznam v jeho spisech. Když však Gcronimo žádal v rámci Frccdom of Information Acť " aby FBI dodala tento dokument, ta tak odmítla učinit.

Freedom of Information Ací (zákon o svobodě informací) odhlasovaný Kongresem v roce 1966 a doplněný v roce 1974 v liberálním smyslu, zaručoval každému americkému občanu právo na přístup k "spisům " a k jiným "sdělením ", která Jsou v držení úřadu, které mu způsobily újmu.

  Geronimo byl prohlášen za vinného na základě svědectví manžela oběti. Ten připustil, že viděl útočníka jen jednou, čtyři roky předtím, a to jen na několik okamžiku. Nicméně identifikoval Geronima jako vraha i když několik týdnu po vraždě jej popsal jako velmi velkého muže s velmi tmavou černou pletí, zatímco Geronimo je spíš malý a jeho pleť má spíš barvu indiána (odtud jeho příjmení).

 Ale hlavním svědkem obžaloby byl Julius Butler, bývalý člen BPP. který prohlásil, že Geronimo mu předal dopis, v němž se přiznává k vinně za tento zločin. Ukázalo se ale, že Butler byl konfident FBI, což v době procesu popřel. Po odsouzení Geronima se objevily další důkazy nesprávností, jichž se FBI dopustila v průběhu vyšetřování - tři konfidenti byli umístěni do skupiny pověřené obhajobou Geronima a dodali dokumenty o strategii a taktice, jež ona dodala, jakož i výpovědi aspoň dvou svědků obhajoby. Jeden očitý svědek zločinu identifikoval jinou osobu, jež mohla být vrahem, nicméně tato informace nebyla poskytnuta advokátu Geronima. FBI a policie Los Angelcs pracovaly společně a vyměnily si informace týkající se výslechu, zatčení a procesu v Prattově věci.

  Osvobození Geronima je vítězství, jeho vítězství. Vítězství advokátů a všech těch ve Spojených státech i na celém světě, kteří vedli kampaň za jeho osvobození. A též ohromné povzbuzení k tomu. aby se pokračovalo v bojích za osvobození ostatních politických vězňů ve Spojených státech.

 
< Předch.   Další >
Top of Page Powered by Mambo Open Source
© 2020 Komunistický svaz mládeže
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.