Úvodní stránka Friday, August 07 2020  
Kdo jsmeWho we areKontaktujte násKalendář akcíOdkazyInternationalNávštěvní kniha
Advertisement
Spojené státy-nedokončený sen-13.-popravy duševně nemocných Tisk E-mail
Čtvrtek, 27 leden 2011

Velkému počtu vězňů trpících duševními poruchami nebo duševní zaostalostí hrozí odsouzení k trestu smrti. A skutečně četní z nich byli ve Spojených státech popraveni. Mezinárodní záruky, jakož i zpráva vydaná prezidentskou komisí v roce 1991 směřují k tomu, aby byl u duševně zaostalých obviněných zrušen trest smrti. Rezoluce 64/1989 přijatá organizací ECOSOC v květnu 1988 a týkající se uplatnění záruk na ochranu práv osob podléhajících trestu smrti doporučuje "zrušit trest smrti jak ve stadiu odsouzení, tak i ve stadiu popravy pro mentálně postižené osoby, nebo pro osoby, jejichž duševní schopnosti jsou nadmíru omezeny". Prezidentský výbor u duševní zaostalosti zdůrazňuje především nutnost identifikovat zaostalé obžalované.

 "Obžalované osoby, které trpí duševní zaostalostí a jež nejsou identifikovány jako takové, jsou vážně znevýhodněny v organizaci své vlastní obhajoby. Je riziko, že jejich práva budou méně chráněna a může se stát, že nebudou učiněna opatření užitečná pro jejich píípad. Je málo pravděpodobné, že si jsou tyto osoby vědomy svého práva mlčet nebo neodpovídat na otázky týkající se jejich viny." Amnesty International shromáždila informace o více než 50 vězních, kteří trpčli vážnou duševní poruchou a byli popraveni ve Spojených státech od roku 1982.


  I když v zásadě americká legislativa zakazuje popravu duševně nemocných lidí, vyhodnocení duševní schopnosti odsouzeného, který má být popraven, je v mnoha státech velmi povrchní. Devět států jen zakazuje uplatnění trestu smrti u duševně zaostalých a mnohé z nich berou v úvahu inteligenční koeficient mnohem nižší než ten, který byl stanoven v roce 1992 Americkým sdružením pro duševní zaostalost. To definuje duševní zaostalost jako skutečnost, kdy inteligenční koeficient (IQ) nepřekračuje 70 až 75 před 18 rokem věku. Nicméně Severní Karolina zakazuje takovou popravu jen v případě. že obžalovaní mají IQ nižší než 60. Arkansas připouští duševní zaostalost jen u IQ pod 65.

V červnu 1986 Jcrome Bowden. 33lety duševně zaostalý černoch, byl popraven v Georgii za to, že před deseti lety při jedné krádeži, zabil bílou ženu. Byl souzen a odsouzen bílým soudcem a porotou, ve které prokurátor odmítl účast černochů. Jeden psycholog s ním udělal ve vězení tříhodinovou zkoušku inteligence. Podle výsledků této zkoušky jeho IQ bylo 65. což byla příliš vysoká hodnota k tomu, aby byl ušetřen popravy podle pravidel státu Georgie. Na druhý den byl popraven na elektrickém křesle. Jeden člen Rady pro udělování milosti následně udal. že Jerome Bowden by měl být umístěn ve specializovaném zařízení, jestliže jeho IQ bylo nižší než 45. A tak Jerome Bowden, který byl mentálně na úrovni dvanácti let a který nerozuměl ani tomu. co představuje odsouzení a že smrt jako trest pro něho nic nepředstavovala, byl považován za příliš inteligentního k tomu, aby žil.

 
< Předch.   Další >
Top of Page Powered by Mambo Open Source
© 2020 Komunistický svaz mládeže
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.