Úvodní stránka Sunday, June 07 2020  
Kdo jsmeWho we areKontaktujte násKalendář akcíOdkazyInternationalNávštěvní kniha
Advertisement
Severoamerická intervence v Latinské Americe-21-Operace "Spravedlivá věc" Tisk E-mail
Pondělí, 18 říjen 2010

Dne 2. října 1977 referendum v Panamě ratifikovalo novou dohodu Carter-Torrijos. Panamský lid odvolal jednostranně výhodnou Hay-Bunau Varillovu smlouvu, která "kdysi byla podepsána jedním Panamcem", jak s oblibou opakoval generál Omar Torrijos. Panama by měla, podle znění smlouvy, získat úpinou svrchovanost nad průplavem a jeho vybavením v roce 2000.

Generál Torrijos, velitel Národní gardy, musel překonat překážky a zásahy, které yankeeovští senátoři - nepřátelé smlouvy - kladli jejímu podpisu.
  Doplňující návrh senátora De Conciniho připojoval odstavec, který měl snahu zaručit Spojeným státům právo vojenského zásahu v průplavu: "Pokud by průplav byl uzavřen nebo jeho činnost znemožněna. Spojené státy budou mít právo učinit opatření, zahrnující i použití vojenské síly."'''
  Torrijos tehdy napsal Carterovi a ten se zavázal, že "neuplatní tento dopiněk jako právní ospravedlnění pro eventuelní novou intervenci v Panamě".
  V roce 1981, při záhadné a nikdy neosvětlené letecké nehodě, Torrijos zahynul. Panamci mu vděčí za zásluhu, že se mu podařilo vyrvat nové dohody o průplavu v nadmíru obtížných podmínkách.
  Generál Noriega se stal po Torrijosově smrti velitelem Národní gardy. Platil za muže Američanů, který pracoval po řadu let pro CIA.
  Jak je známo, Buschova vláda se neobtčžovala v roce 1989 právními subtilnostmi, ani domnělými právy vyplývajícími ze služebních let.
  Onoho roku došlo k prezidentským volbám. Opozice se seskupila kolem Guillerma Endary, který si následně zajistil vítězství. Ale pod tlakem Národní gardy byl prezidentem republiky jmenován Francisko Rodriguez.
  Mezi opozicí (podporovanou Spojenými státy) a Národní gardou se prosadila železná ruka generála Noriegy.
  Generál Noriega, který pravděpodobně pracoval několik let předtím pro CIA - a z tohoto titulu byl Bushovým bývalým zaměstnancem - jím byl obviněn z účasti na obchodu s drogami.
  Byl na něj vydán zatykač. Současně yankeeovské jednotky nacházející se v oblasti průplavu začaly vyvolávat provokace a zastrašovací akce proti obyvatelstvu, které zčásti podporovalo Noriegu.
 Dne 20. prosince 1989 Bush - několik dní po Maltě, kde si přit'ukával s Gorbačovem na oslavu konce studené války - vyhlásil operaci "Spravedlivá věc".
 A yankeeovské jednotky, aniž by se staraly o zákonná zdůvodnění vnikly opět do Panamy s použitím tisíců vojáků, letectva a helikoptér.
 Ale Národní garda kladla odpor, jakož i lidové čtvrti, kde byly rozdávány zbraně. Byly bombardovány vojáky "Spravedlivé věci", což byl jediný způsob jak uspět vůči odporu, se kterým se invaze setkala.
 V troskách bombardovaných čtvrtí bylo napočítáno na 2000 mrtvých.
 Vůdce opozice Guillermo Endara dal přednost pohodlí a klimatizaci jedné yankeeovské vojenské základny - jako důkaz klidu, který vládl v zemi a lidového souhlasu se zásahem severoamerické síly: - aby složil přísahu jako prezident republiky. Georges Bush prosadil prezidenta, který v sedmdesátých letech vytvořil podnik se sídlem v Panamě, jehož společníkem nebyl nikdo jiný než generál Manuel Contreras, velitel Pinochetovy tajné policie.
 Noriega byl zatčen svými bývalými zaměstnavateli 3. ledna 1990. Byl dopraven do Spojených států a odsouzen na 40 let vězení.
 V květnu 1994 Ernesto Perez Valladares z Noriegovy strany ve volbách zvítězil.
 Panamci zatajují dech v očekávání roku 2000, který podle poslední smlouvy jim přinese úpinou svrchovanost nad průplavem. Ledaže...

 
< Předch.   Další >
Top of Page Powered by Mambo Open Source
© 2020 Komunistický svaz mládeže
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.