Úvodní stránka arrow Zločiny kapitálu arrow Severoamerická intervence v Latinské Americe-18-Tisíc dní lidové jednoty Thursday, May 28 2020  
Kdo jsmeWho we areKontaktujte násKalendář akcíOdkazyInternationalNávštěvní kniha
Advertisement
Severoamerická intervence v Latinské Americe-18-Tisíc dní lidové jednoty Tisk E-mail
Pondělí, 27 září 2010

Přízrak komunismu - jímž je Washington posedlý - zřejmě dostal podobu z masa a kostí, když chilský socialistický lékař Salvador Allende, podporovaný koalicí levicových stran - Lidovou jednotou - vyhrál 4. září 1970 chilské volby.  Chile plesalo a z balkonu historické Federace studentů Chile, uprostřed Santiaga, se vzrušený Salvador Allende, před svými přívrženci zavázal, že dovede ke zdárnému konci slíbený program. Pak je požádal, aby se v klidu rozešli a neodpovídali na provokace.

  Žádný nepořádek, žádný incident se neobjevil, žádné sklo nebylo v té noci rozbito a chilský lid slavil skromně své vítězství.


  Ale v krásných čtvrtích, v zazobaných domech a ve stínu tlustých zdí velvyslanectví Spojených států ti, kteří vždy obviňovali levici, že je nositelem barbarství, brousili již své nože.


  Yankeeovský zásah v Chile je v široké míře znám od chvíle, kdy byly zveřejněny tajné dokumenty americké telefonní společnosti ITT a zpráva Covert Action (skrytá akce) - předložená senátu Churchovou komisí.
 
Akce Spojených států započala - ve spolčení s chilskou pravicí - již během prezidentské kampaně. CIA hojně podmazávala noviny a strany středu a pravice. Henry Kissinger, státní tajemník USA, si stanovil již v červnu 1970 úkol: "Nevidím důvod, proč bychom si měli založit paže a nic nedělat, dívajíce se na zemi, která se stává komunistickou v důsledku neodpovědnosti jejího lidu."

  Majitel hlavního chilského tiskového orgánu El Mercurio a viceprezident společnosti Pepsi Cola se 15. září 1970 sešli ve Washingtonu s ředitelem CIA Richardem Helmsem. Večer téhož dne Henry Kissinger, Richard Helms a prezident Nixon zkoordinovali akční plán - "Track 1" a pak "Track II" určený k tornu, aby Kongres neprohlásil Salvadora Allenda, prezidentem republiky.
  Podle Churchovy komise byly Nixonovy instrukce, psané jeho vlastní rukou, jasné: "Zachraňte Chile. Není třeba se zabývat riziky, kompromitovat velvyslanectví, 10 milionů, pokud je zapotřebí. Práce v kompletním čase. Akční plán na 48 hodin."


  Plán "Track II" sestával z několika fází, od podřízenosti poslanců, generálů a admirálů, až po zavraždění vrchního velitele armády, který odmítl následovat pučisty a padl v říjnu 1970 do léčky.


  Instrukce Nixonovy byly, jak již bylo řečeno, přesné - nutno učinit všechno k zabránění toho, aby se Allende dostal k moci, mimo takové akce, jaká byla podniknuta v Santo-Domingu. Nathaniel Davis, velvyslanec Spojených států v Chile, ale pustil k vodě projekt jeho zavraždění agenty CIA.


  Allende byl ale Kongresem jmenován a vládl po tři roky. Uplatnil slíbený program - znárodnění mědi, bank, ledku, telefonů, pojišt'oven, provedl agrární reformu atd.


  Ale Chile čelilo neviditelnému komplotu, "tichému Vietnamu", jak to označil básník Pablo Neruda, který vzal svou zbraň, pero, a napsal "podněcování k Nixonicidě".


  Plán mající podporu ze zahraničí destabilizoval zemi a vyústil 11. září 1973 ve státní převrat. Lodě yankeeovského námořnictva, Richard Turner, Tattersall, Vesol a ponorka Clamagore se ve vhodném okamžiku nacházely onoho dne poblíž chilských břehů, aby se podílely na námořních manévrech Unitas.


 V několika hodinách vojáci překročili úzkou zeď, která dělí civilizaci od barbarství.


Allende se obětoval ve svém paláci v plamenech.


 Vítězná kontrarevoluce mohla tedy znovu nastolit kapitalismus na nových základech, když nechala propadnout zemi na dobu sedmnácti let do krvavé diktatury, která si předsevzala "vykořenit jednou provždy marxistickou rakovinu". A tak byly tisíce odpůrců zatčeny, mučeny, zabity nebo zmizely.


 K demokratickému přechodu došlo v roce 1989, když diktátor Pinochet byl přinucen uspořádat plebiscit. Byl poražen a musel postoupit v roce 1990 své místo civilistovi zvolenému demokraticky. Přitom ale zůstal vrchním velitelem armády až do roku 1998, kdy souhlasil s odchodem do důchodu - do Senátu. Do stejného Senátu, který v roce 1973 zavřel.

 
< Předch.   Další >
Partneři:
http://www.kscm.cz
http://www.sosstudent.cz
http://www.kubadnes.cz
18. světový festival mládeže a studentstva
http://davdva.sk/
http://www.klub-pohranici.cz/
Top of Page Powered by Mambo Open Source
© 2020 Komunistický svaz mládeže
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.