Úvodní stránka arrow Zločiny kapitálu arrow Protiodborové represe II.-Stávky Thursday, August 13 2020  
Kdo jsmeWho we areKontaktujte násKalendář akcíOdkazyInternationalNávštěvní kniha
Advertisement
Protiodborové represe II.-Stávky Tisk E-mail
Středa, 04 červen 2008

V lednu 1900 vypukla v Saint-Étienne stávka. V únoru na Martiniku (9 dělníků zabito, 14 raněno). V červnu byli zabiti 3 dělníci v Chalon-sur-Saóne. Mohli bychom napsat, kdybychom se neobávali banalizace těchto událostí - atd.! Zvýšení nájemného i dalších životních nákladů, nutí pracující žít v chatrčích. Velmi nízké mzdy a metody intenzifikace práce v továrnách, to vše vyvolává, v letech 1902 až 1913, silná stávková hnutí. Podílejí se na nich slévači, horníci, dokaři, stavbaři, textiláci, zemědělští dělníci, taxikáři...

Represe je nadmíru prudká. Clemenceau, Bnand (bývalí energičtí obránci dělnické třídy, kteří se stali ministry) jsou na Čele protidělnické reakce, V Draveil dne 2. června 1908 četníci střílejí na manifestující. Výsledek - 2 zabiti. 9 raněných. 30. července ve Villeneu-ve-Saint-Georges armáda zabila 7 pracovníků a zranila 200 dalších. Odborářští vůdcové jsou zatčeni. Všude je posílána armáda proti stávkujícím. Mnoho z nich bylo zatčeno, propuštěno z práce a ostouzeno,
Tak například tajemník uhlířů z Le Havru, Jules Durand je odsouzen k smrti za morální podporu jedné stávky Jeho trest byl změněn na sedm let káznice a pak po intenzívní kampani v zemi byl ještě před revizi svého procesu, osvobozen. Ale co Durand zakusil, bylo hrozné. Následně se zbláznil. V roce 1918 byl zproštěn viny!
Ve skutečnosti byl Durand obviněn ze zločinů na základě zmanipulovaných obvinění několika významných zaměstnavatelů a politiků. Bnand neváhal prohlásit: „Jestliže pro udržení bezpečnosti bych neměl potřebných zbraní, pokud by bylo nutno se uchýlit k nezákonnosti, neváhal bych".
Bylo mnoho politiků, policistu, zaměstnavatelů, kteří ani na okamžik neváhali spřádat machinace proti aktivním odborářským vůdcům a to ve všech zemích a za každého režimu.
Kdvž vláda odmítla železničním dělníkům právo sdružovat se do odborů, zahájili boj. Jejich stávkový výbor byl zatčen a 15 000 železničářů dostalo povolávací rozkaz do všeobecné mobilizace. Na to Jean Jaurěs řekl: „Zastavení práce bylo přeměněno na vojenský trestný čin".
Předtím v roce 1909 stávkovali pošťáci. Šikanování, sankce, odvolání z práce pršelo na stávkující.
Jiný renegát socialismu, ministr práce Viviani, navrhuje vládě rozpuštění C. G. T. To se nepodaří, ale byla zavřena pařížská pracovní burza.
C. G. T řídí boje, podporuje stávkující. Zapojuje se téměř se všemi odborovými organizacemi, které ji tvoři, do osmihodinového požadavku na práce - osm hodin práce, osni hodin odpočinku, osm hodin volna. Požadavek byl vznesen v roce 1906 a uspěl až v roce 1919. Současně vede Konfederace intenzivní protiválečnou propagandu, šíří myšlenku vyhlášeni generální stávky v případě války.

 
< Předch.   Další >
Partneři:
http://www.kscm.cz
http://www.sosstudent.cz
http://www.kubadnes.cz
18. světový festival mládeže a studentstva
http://davdva.sk/
http://www.klub-pohranici.cz/
Top of Page Powered by Mambo Open Source
© 2020 Komunistický svaz mládeže
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.