Úvodní stránka arrow Zločiny kapitálu arrow Počátky kapitalismu IX.-Východní Evropa a "druhé nevolnictví" Friday, August 14 2020  
Kdo jsmeWho we areKontaktujte násKalendář akcíOdkazyInternationalNávštěvní kniha
Advertisement
Počátky kapitalismu IX.-Východní Evropa a "druhé nevolnictví" Tisk E-mail
Sobota, 28 červenec 2007

Uvržení do závislosti a vykořisťování prostřednictvím světového trhu Ameriky, Asie a Afriky se dotklo též Středního východu a východní Evropy. Do otomanské říše postupné proniká obchod Západu a od XVI. století Francouzi následovaní Angličany požívají pro své obchodní základny (kontory) v levantských přístavech právo extentoriality. Ve východní Evropě (zhruba od Labe na východ) místní aristokracie, aby si opatřila luxusní výrobky ze západní Evropy (oděvy, nábytek, víno atd), zesiluje vykořisťování rolnictva. Přitom si přisvojuje vlastnictví pozemků a zevšeobecňuje nevolnictví.

To nazývají historikové „druhým nevolnictvím". Rozvíjí se ve východní Evropě (Rusku. Polsku, Prusku) ve chvíli, kdy nevolnictví v západní Evropě mizí.
Svého vrcholu doznalo na konci XVIII. století za vlády Kateřiny II.v Rusku. Nabylo formy blízké čistému otroctví. V petrohradských novinách bylo možné číst inzerát následujícího znění: „Prodá se lazebník a kráva dobrého plemene".
Toto zesílené vykořisťování rolnictva umožňuje velkým vlastníkům vydělávat peníze vývozem potravin a surovin (obilí, len, dřevo atd.) do západní Evropy. Přímořská hansovní města (německá a baltická, později holandská a nakonec anglická) se stávají prostředníky majícími prospěch z tohoto obchodu.

 
< Předch.   Další >
Partneři:
http://www.kscm.cz
http://www.sosstudent.cz
http://www.kubadnes.cz
18. světový festival mládeže a studentstva
http://davdva.sk/
http://www.klub-pohranici.cz/
Top of Page Powered by Mambo Open Source
© 2020 Komunistický svaz mládeže
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.