Úvodní stránka Thursday, July 09 2020  
Kdo jsmeWho we areKontaktujte násKalendář akcíOdkazyInternationalNávštěvní kniha
Advertisement
Masakry a represe v Iránu I. Tisk E-mail
Pátek, 19 červen 2009

Írán - Persie - starobylá země. kolébka lidstva, jejíž tisíciletá historie a vysoká kultura vám padají na ramena s dusivým horkem. jakmile spočinete nohou na tarmaku letiště v Mehrabadu u Teheránu. Na jaře 1975 bylo zapotřebí půlhodiny, představující věčnost. k překročení různých nástrah a sít přecpaných špióny SAVAKu i vojáku ve zbrani, aby jste dosáhli východu. Cizinci byli podstatně lépe odbavováni než domácí, kteří byli obzvlášť a pečlivé kontrolováni

Dříve měl každý dostatek času k tomu. aby pozoroval americká těžká dopravní letadla, nabarvená v barvě khaki, která se vůbec nesnažila se skrývat. Člověk si v tomto sledu i když poněkud později. nemohl rovněž nevšimnout továrny Coca-Coly umístěné přímo ve středu města.

  Okamžitý dojem byl dojem země ve stavu obležení a varu mnohotvárného života, který je špatné hlídán policií jinak všudypřítomnou.

  Bez ohledu na nedůvěru a dohled, který je vykonáván nad rozhovory (Íránci vám dokonce soukromé řeknou, že jeden člověk z pěti, které potkáte na veřejných místech, na univerzitách jeden ze tří, je tak či onak ve spojení se SAVAKem) a i když některá jména zůstávají tabu, nikdo nezapomněl na státní převrat z roku 1953 řízený CIA. Ten ukončil vládu národní nezávislosti doktora Mossadeka a vrátil zemi do závislosti angloamerických ropných společností

  Mimo své důležité strategické polohy na hranicích SSSR (první obranná linie západního světa) vykazuje Írán i podstatný zájem pro svou ropu.

 Začátky války o ropu se datují rokem 1870. Země je již po dlouhou dobu pod zahraničním vlivem, především anglickým a ruským Anglo-Persian Company poskytuje Íránu 16 % příjmu z ropy. Rusko (Gruzínská ropná společnost), pak SSSR, po dlouhou dobu obsazují vojensky severozápad země.

 Jestliže je perská kultura tisíciletá a vybraná, její historie nepostrádá samozřejmé ani krvavé události. Je to dlouhá litanie válek, vražd, represí a násilí. V této zemi často řízené potentáty, kteří se málo starali o práva člověka, se fyzické odstranění často jeví jako nejjednodušší a nejrychlejší prostředek na vyřešení sporu zvláště politických. Spojení těchto dvou faktorů, podstata prastarého násilí na despotickém základe a ropná válka podněcovaná komploty a intervencemi anglosaského kapitalismu dá vzniknout šachovu režimu, neblahému stroji na utlačování, vraždění a vykořisťování celého národa. Nejméně šest po sobě jdoucích prezidentů USA bdí nad osudem vládce, jakož i nad dobrou rentabilitou jejich investic, které spočívaly na ramenou jedince, který se stal megalomanským diktátorem. To vše předtím, než mu a jeho přátelům islámská revoluce v roce 1979 nasměruje k odchodu.

 
< Předch.   Další >
Top of Page Powered by Mambo Open Source
© 2020 Komunistický svaz mládeže
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.