Úvodní stránka arrow Zločiny kapitálu arrow Černá Afrika pod francouzskou kolonizací VIII. Wednesday, July 08 2020  
Kdo jsmeWho we areKontaktujte násKalendář akcíOdkazyInternationalNávštěvní kniha
Advertisement
Černá Afrika pod francouzskou kolonizací VIII. Tisk E-mail
Úterý, 09 únor 2010

DEMOGRAFICKÉ ÚDAJE -  Obchod s otroky od XVI. do XIX. století demograficky oslabil Afriku. Traumatický šok z výboje jí zasadil novou ránu, snad ještě brutálnější, i když časově omezenější. Boje, následně nadměrné využívání nosičů a odvod mužů na práce, zabavování potravin i dobytka, zvyšují úmrtnost. Zeslabují obyvatelstvo, jež je citlivější na epidemie a na jiné nehody - kupříkladu sucho.

 ?Menší nehody - sucho, invaze kobylek - byly umocněny a zdramatizovány souběžným koloniálním odvodem potravin a práce, aniž by správa zajistila prostředky pro nutný zákrok."

 

 V období 1880-1920 došlo k největšímu demografickému poklesu, jejž konec konců nelze vyčíslit vzhledem k nedostatečným statistickým informacím. V Dahomeji (dnes Benin), což byla jedna z nejhustěji obydlených a poměrně pacifikovaných kolonií byl zaznamenán v letech 1900 až 1920 pokles obyvatelstva o 9 %.

 

 Pokles byl zajisté citelnější v oblastech s omezenějšími zdroji a postižených násilnými masovými odvody mužů, dobytka a potravin s ohledem na dané zdroje, jako v Nigeru14 nebo v Mauretánii.

 

 V oblastech Francouzské rovníkové Afriky vylidněné a zpustošené zneužíváním koncesionářského systému (Středoafrická republika) nebo těžbou dřeva (Gabun) byl pokles ještě masovější. Od 30 do 50 %. (Například v Gabunu, kde dospělí muži byli ?odvedeni? aby pracovali v lesích na základě kontraktů na dva roky, a vesnice, kde zbyly jen ženy, děti a starci pěstující maniok, musely ony lesní pracovníky živit.)

 

 V oblastech Súdánu a Sahelu vyvolaly velká sucha v letech 19131914, 1930-1933 a nakonec sucho v roce 1972 následující nedostatek a bídu. Jejich důsledky byly zhoršeny politicko-ekonomickým kontextem (válka 1914-1918), krizí a hospodářským útlumem v třicátých letech.

 

 Teprve v třicátých letech se začaly pocit'ovat první účinky masové medicíny. Nezávislá Afrika přešla od demografického poklesu k populační explozi. Dodnes, ale společně s bídou a podvýživou stále přetrvávají důsledky ekonomického režimu zděděného po kolonializaci. To vše ještě zhoršují vnitřní konflikty. Ale to už je jiná kapitola historie.

 

Jean Suret-Canale

Údaje zde použité byly ve značné míře vypůjčeny z prací:

 Afrique noire occidentale: géographie, civilisation, historre, Paříž, Editions sociales, 1958 (opět. vyd. 1968).

 Afrique noire - L'ére coloniale (1900-1945), Paříž, Editions sociales, 1964 (opět. vyd. 1982).

 
< Předch.   Další >
Partneři:
http://www.kscm.cz
http://www.sosstudent.cz
http://www.kubadnes.cz
18. světový festival mládeže a studentstva
http://davdva.sk/
http://www.klub-pohranici.cz/
Top of Page Powered by Mambo Open Source
© 2020 Komunistický svaz mládeže
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.