Úvodní stránka arrow Ze zahraničí arrow Závěrečné prohlášení Shromáždění hnutí 4. ESF, Athény Saturday, July 04 2020  
Kdo jsmeWho we areKontaktujte násKalendář akcíOdkazyInternationalNávštěvní kniha
Advertisement
Závěrečné prohlášení Shromáždění hnutí 4. ESF, Athény Tisk E-mail
Pondělí, 10 červenec 2006

Bojujeme za jinou Evropu, feministickou, ekologickou, Evropu otevřenou, Evropu míru, sociální spravedlnosti, udržitelného života, svrchovanosti nad potravou, Evropu solidarity, respektující práva menšin a sebeurčení národů. My, ženy a muži ze sociálních hnutí napříč Evropou, jsme přišli do Athén po létech společných zkušeností, bojů proti válce, neoliberalismu, všem formám imperialismu, kolonialismu, rasismu, diskriminaci a vykořisťování, proti všem rizikům ekologické katastrofy. Tento rok byl významný tím, že řada sociálních zápasů a kampaní byla úspěšná v tom, že zastavila neoliberální projekty jako je navržená Evropská ústavní smlouva, Direktiva EU o uvolnění trhu přístavních služeb a zákon o první zaměstnanecké smlouvě ve Francii.

Hnutí, která se staví proti neoliberalismu, rostou a střetávají se s mocí nadnárodních korporací, G8 a organizací jako je WTO, IMF a Světová banka, stejně tak jako s neoliberální politikou států a Evropské unie.

Důležité politické změny, které otřásly neoliberální ofensivou, se udály v Latinské Americe a v některých z nich se podařilo lidovým mobilizacím zvrátit privatizační proces.

Současná situace je plná příležitostí, ale také dramatických nebezpečí. Opozice a odpor proti válce a okupaci Iráku odhalily strategii Británie a USA jako nezdar. Svět stojí před přízrakem nové války v Iránu. Despotické rozhodnutí EU zkrátit fondy pro Národní vládu Palestiny je nepřijatelné a zhoršuje celou situaci. Útlak kurdského lidu stále ještě nebyl ukončen.

Konzervativní síly Severu i Jihu podporují a povzbuzují "střet civilizací" zaměřený na rozdělení utlačovaných, což opět vytváří nepřijatelné násilí, barbarství a další útoky proti právům a důstojnosti migrantů a menšin.

Ačkoli EU je jednou z nejbohatších oblastí světa, desítky milionů lidí žijí v chudobě buď kvůli masové nezaměstnanosti, nebo kvůli převádění na příležitostnou práci. Politika EU založená na nekončícím rozšiřování konkurence uvnitř i vně Evropy představuje útok na zaměstnanost, sociální práva a práva pracujících, na veřejné služby, vzdělání, systém zdravotnictví atd. EU plánuje omezení mezd a zaměstnaneckých výhod pracujících a zevšeobecnění příležitostné práce.

Odmítáme tuto neoliberální Evropu a jakékoli snahy o znovunastolení odmítnuté Ústavní smlouvy; bojujeme za jinou Evropu, feministickou, ekologickou, Evropu otevřenou, Evropu míru, sociální spravedlnosti, udržitelného života, svrchovanosti nad potravou, Evropu solidarity, respektující práva menšin a sebeurčení národů.

Odsuzujeme hon na čarodějnice a kriminalizaci alterglobálních a jiných pokrokových hnutí ve východní a západní Evropě.

Odcházíme z ESF v Athénách, když jsme udělali krok kupředu směrem k lepší koordinaci mezi východními a západními hnutími, se společným odhodláním bojovat za mír, práci a bezpečnou existenci. Budeme prosazovat svůj program evropských kampaní a mobilizace k hlavním tématům naší společné platformy rozvíjené v sítích ESF.

Potřebujeme svou práci koordinovat, formulovat účinnou strategii pro další období a posílit a zvětšit svá hnutí.

Vyzýváme všechna evropská hnutí, aby zahájila širokou diskusi tak, aby během příštích měsíců všichni spolu rozhodli o nových společných krocích v rámci procesu ESF.

Na programu už jsou některé velmi důležité události:

  • Chceme mobilizovat za úplné stažení jednotek z Iráku a Afganistanu, proti hrozbě nové války v Iránu, proti okupaci Palestiny, za jaderné odzbrojení, aby byly odstraněny vojenské základny v Evropě, a vyzýváme k týdnu akcí od 23. do 30. září 2006.
  • Vyzýváme k mezinárodnímu dni akce a mobilizace v Evropě a Africe 7. října 2006 – za evropskou bezpodmínečnou legalizaci a rovná práva pro všechny migranty; za uzavření všech internačních center v Evropě, za zastavení externalizace, za konec deportacím; proti nejistotě a za přerušení spojitosti mezi povolením k pobytu a pracovní smlouvou, za rezidenční občanství.
  • Chceme mobilizovat proti příležitostné práci a rozbíjení veřejných služeb a za sociální práva a v příštích měsících koordinovat své zápasy v celé Evropě.
  • V lednu 2007 se Světové sociální forum (WSF, česky SSF) sejde v Nairobi. Růst afrických sociálních hnutí je velmi významný pro celý svět. Příprava na WSF bude příležitostí k boji proti evropskému vykořisťování a neokolonializmu.
  • V červnu 2007 se bude konat zasedání Rady Evropské unie a zasedání G8 v Rostocku v Německu po jejím zasedání v Petrohradě letos v červenci. Chceme využít příležitosti těchto podnětů pro všeobecné sbližování svých zápasů.

{moscomment}

 
< Předch.   Další >
Partneři:
http://www.kscm.cz
http://www.sosstudent.cz
http://www.kubadnes.cz
18. světový festival mládeže a studentstva
http://davdva.sk/
http://www.klub-pohranici.cz/
Top of Page Powered by Mambo Open Source
© 2020 Komunistický svaz mládeže
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.