Úvodní stránka arrow Přehled článků arrow Ze zahraničí arrow Válka proti Íránu by byla největší chybou v historii USA Tuesday, June 19 2018  
Kdo jsmeWho we areKontaktujte násKalendář akcíOdkazyInternationalNávštěvní kniha
Advertisement
Válka proti Íránu by byla největší chybou v historii USA Tisk E-mail
Úterý, 14 srpen 2012

Kubánský revoluční velitel Fidel Castro Ruz oslavil 13. srpna své 86. narozeniny. K této příležitosti zveřejňujeme jednu z jeho nanejvýš aktuálních úvah.

Fidel Castro varoval Washington, aby nenapadal Írán. Konstatoval, že by to byl nejhorší počin v celých dějinách USA.

Vše nejlepší Fideli"Cesty vedoucí ke katastrofě"

Toto ohlédnutí může být napsáno dnes, zítra nebo jiný den bez obavy, že bude špatně pochopeno. Naše společnost zápasí s novými problémy. Když jsem byl na konferenci OSN v Rio de Janeiro před dvaceti lety, řekl jsem, že se naše společnost nachází před vyhubením, a tehdy jsem měl méně důvodů pro takový projev než dnes, tehdy toto vyhubení bylo možná i sto let vzdáleno. Získal jsem aplaus vestoje za tento projev - a nyní ti, co mi tleskali, jsou připraveni kopat hroby naší společnosti.

 

Jeden čas to vypadalo, že na naší planetě vládne zdravý rozum. Po určitou dobu se ekonomický a vědecký rozvoj zdál být alfou i omegou lidské společnosti. Ale dnes je to mnohem jasnější. Najevo pomalu vycházejí pravdivé skutečnosti. Zhruba 200 zemí, zdánlivě nezávislých, teoreticky tvoří politickou organizaci, která odpovídá za osudy celého světa.

Vše nejlepší FideliKolem 25 000 atomových bomb v rukou spojeneckých nebo antagonistických sil je připraveno bránit nový světový řád - samozřejmě ve vlastním zájmu - a tím miliardy lidí ztrácejí veškerá svoje práva. Nechci předem vinit Rusko a Čínu kvůli hromadění jaderných zbraní po odporném masakru Hirošimy a Nagasaki, který po Rooseveltově smrti nařídil Truman.

Na druhé straně nechci být viněn, že popírám holocaust, který znamená miliony vyvražděných lidí, dětí, mužů a žen, především Židů, Romů a Rusů i ostatních národností, které byly oběťmi nacismu. Ale toto dalo vzniknout politice, jež nedává právo palestinskému národu na existenci - a to je hnusná politika.

Snaží se někdo výše postavený, aby USA zastavily katastrofu, ke které se schyluje?

V průbehu několika týdnů americký prezident Obama shromáždil kolem 40 milionů amerických dolarů na svou prezidentskou kampaň. Ten americký dolar je silně devalvován, USA mají neuvěřitelný externí dluh přibližně ve výši 20 bilionů dolarů. Amerika žije z peněz, které vydává a ne z těch, které sama vydělá. Zbytek světa musí platit to, co oni promrhali.

Nadále už nikdo nevěří, že je demokratický kandidát lepší než jeho republikánský soupeř bez ohledu na to, zda se jmenují Mitt Romney nebo Rick Santorum. Téměř světelné roky je už dělí od osobností jako byl Abraham Lincoln nebo Martin Luther King.Je doslova neuvěřitelné sledovat národ, který je tak technicky vyspělý, jak se snaží mít veden , které naprosto postrádá veškeré ideály a morální hodnoty.

Vše nejlepší FideliÍrán nevyvíjí jaderné zbraně. Írán je obviňován, že vyrábí obohacený uran, ale ten se ve skutečnosti používá k výrobě energie nebo pro zdravotnické účely. Ať se to někomu líbí nebo ne, výroba obohaceného uranu není ekvivalentem výroby jaderných zbraní. Desítky zemí využívají obohacený uran v energetice, ale opravdu nemůže být použit k výrobě zbraní před komplexním procesem obohacení.

Na druhé straně Izrael za pomoci USA vyrobil stovky jaderných bomb, aniž by o tom někoho informoval. Aby zabránil průzkumu a výzkumu uranu v arabském světě, zničil už dříve Izrael jaderná zařízení v Sýrii a nyní znovu vyhrožuje Íránu.

Mezinárodní politika se angažovala v tomto zájmu, protože se jedná o území, kde se vyrábí největší množství nafty, která hýbe celou světovou ekonomikou.

Selektivní vyloučení íránských předních vědců Izraelem i spojenci NATO se stalo praxí, která vyvolává pocity nenávisti a vzteku.

Izraelská vláda otevřeně prohlásila, že napadne zařízení na obohacování uranu, zatímco USA hodlají investovat miliony dolarů do výstavby zařízení s podobným účelem (viz bomba Massive Ordnance Penetrator - pozn. překladatele). V USA existují kalkulace, že by se íránská vojska mohla vzdát bez jediného výstřelu. Ve skutečnosti má Írán miliony mužů a žen pověstných oddaností náboženství a tradici odporu.

V průběhu několika týdnů mohli Íránci vidět chování amerických vojáků v Afghánistánu, jak močí na mrtvá těla, jak pálí Korán a zabíjejí 15 neozbrojených civilistů.

Představme si, jak USA svrhávají své monstrózní bomby schopné roztříštit 60 metrů cementu na íránské průmyslové oblasti. Doposud se ještě něco takového nestalo. Není nutné, abych dál pokračoval v dokreslení následků takové politiky. Vydáme-li se tímto směrem, lidské společenství se bude neúprosně řítit do zkázy. Jestliže se nenaučíme chápat vše, co nám hrozí, nenaučíme se, jak přežít.

Pokud jde o mne, nemám nejmenší pochybnosti, že USA chtějí takto konat a do této největší chyby ve svých dějinách strhnout s sebou celý svět.

 

Fidel Castro Ruz

21. března 2012

 
< Předch.   Další >
Partneři:
http://www.kscm.cz
http://www.sosstudent.cz
http://www.kubadnes.cz
18. světový festival mládeže a studentstva
http://www.klub-pohranici.cz/
Top of Page Powered by Mambo Open Source
© 2018 Komunistický svaz mládeže
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.