Úvodní stránka arrow Přehled článků arrow Ze zahraničí arrow Ukrajinský parlament schválil zákon oslavující Ukrajinskou povstaleckou armádu Tuesday, December 01 2020  
Kdo jsmeWho we areKontaktujte násKalendář akcíOdkazyInternationalNávštěvní kniha
Advertisement
Ukrajinský parlament schválil zákon oslavující Ukrajinskou povstaleckou armádu Tisk E-mail
Sobota, 18 duben 2015

9. dubna 2015 schválil ukrajinský parlament zákon, který uděluje status bojovníků za svobodu členům Ukrajinské povstalecké armády (UPA), Organizace ukrajinských nacionalistů (OUN) a dalších organizací. Autorem návrhu zákona je Jurij Šuchevič - syn velitele UPA Romana Šucheviče. Jurij Šuchevič je poslancem současného ukrajinského parlamentu za Radikální stranu Olega Ljaška.

Podle zákona je pohrdání členy UPA a zpochybňování role UPA trestné. 

Politici Svazu demokratické levice Polska označili přijetí zákona za hanebné a za políček Polsku a jeho prezidentovi Bronislawu Komorowskému, který byl v den přijetí zákona na oficiální návštěvě Ukrajiny, kde přednesl projev, ve kterém vyzval k usmíření mezi Poláky a Ukrajinci.

UPA má na svědomí během 2. světové války brutální masakry desetitisíců civilistů především polské národnosti. V době 2. světové války bojovala UPA proti Rudé armádě a po skončení války pokračovala v boji proti Sovětskému svazu.

Dnes jsou banderovci na Ukrajině oslavováni např. takovými uskupeními jako je Pravý sektor, Radikální strana Olega Ljaška, Baťkivščyna atd.

 

K tématu vražd spáchaných UPA i s obrazovou dokumentací viz článek "Kdybych měl zapomenout na ně, Bože na nebi, zapomeň na mě."

 
< Předch.   Další >
Partneři:
http://www.kscm.cz
http://www.sosstudent.cz
http://www.kubadnes.cz
18. světový festival mládeže a studentstva
http://davdva.sk/
http://www.klub-pohranici.cz/
Top of Page Powered by Mambo Open Source
© 2020 Komunistický svaz mládeže
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.