Úvodní stránka arrow Přehled článků arrow Ze zahraničí arrow Ukrajina brání uctění památky obětí Volyňského masakru Tuesday, December 01 2020  
Kdo jsmeWho we areKontaktujte násKalendář akcíOdkazyInternationalNávštěvní kniha
Advertisement
Ukrajina brání uctění památky obětí Volyňského masakru Tisk E-mail
Úterý, 10 březen 2015

Dne 28. února ukrajinská SBU zakázala vstup na Území Ukrajiny delegaci strany "Zmiana" (Změna) při cestě k památníku Volyňského masakru. Někteří z vykázaných poláků na Ukrajině dosud ještě nikdy nepobývali a na státní hranici rovnou dostali do pasu razítko se zákazem vstupu na Ukrajinské území na dobu tří let. Důvod zákazu vstupu na Ukrajinu sdělen nebyl. Mateusz Piskorski, předseda strany "Zmiana", podal k polským úřadům žádost o vyšetření zákazu účasti na památečním aktu. Polská vláda ještě před vznikem válečného konfliktu na východě Ukrajiny v loňském roce jasně deklarovala Volyňský masakr jako genocidu na polácích. V současné době se Polsko k těmto historickým událostem nevyjadřuje.

Volyňský masakr vešel do dějin jako jedna z největších genocidních čistek druhé světové války. Ukrajinské haličské jednotky podléhající vedení německé SS provedly v letech 1943 až 1944 selektivní vybíjení polského obyvatelstva na západní Ukrajině. Maximální intenzity dosáhl masakr v létě 1943. Počet obětí není přesně znám a údaje se pohybují v rozmezí 50 - 100 tisíci zavražděných obyvatel západní Ukrajiny. Vzhledem k mobilizaci mužů do armády a jejich nepřítomnosti v domovech, byla většina obětí z řad dětí, žen a starých lidí. Masakr byl specifický i tím, že jej doprovázelo hromadné mučení obětí před jejich usmrcením. Běžné byly případy čtvrcení za živa, věšení živých lidí za jejich vnitřnosti, nebo přibíjení dětí na vrata a stromy.

Mnohé z politických subjektů zapojených do současné politické moci na Ukrajině se hlásí k politickému odkazu Banderovských ozbrojených složek, tzv. Ukrajinské povstalecké armády, která provedla Volyňský masakr. Polsko, jehož politické vedení rovněž koketuje s fašistickými praktikami, tiše mlčí i k tak intimním záležitostem, jako je hanění památky svých vlastních občanů. Na dotaz Mateusze Piskorského ohledně zákazu uctění památky zavražděných zatím polské úřady neodpověděly a vyjadřují tak tiše své sympatie k nově nastupujícímu fašismu na Ukrajině i v Polsku.

 
< Předch.   Další >
Partneři:
http://www.kscm.cz
http://www.sosstudent.cz
http://www.kubadnes.cz
18. světový festival mládeže a studentstva
http://davdva.sk/
http://www.klub-pohranici.cz/
Top of Page Powered by Mambo Open Source
© 2020 Komunistický svaz mládeže
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.