Úvodní stránka arrow Přehled článků arrow Ze zahraničí arrow Ukrajina a fašismus Tuesday, December 01 2020  
Kdo jsmeWho we areKontaktujte násKalendář akcíOdkazyInternationalNávštěvní kniha
Advertisement
Ukrajina a fašismus Tisk E-mail
Úterý, 20 leden 2015

Zveřejnujeme stanovisko Ines Zuber, poslankyně Evropského parlamentu za Portugalskou komunistickou stranu, které zveřejnila ještě před hlasováním o rezoluci o situaci a na Ukrajině.

Tento týden se bude v Evropském parlamentu připomínat 70. výročí osvobození koncentračního tábora Osvětim. Téměř současně proběhne diskuse o situaci na Ukrajině. Na jednu stranu bude řečeno, že nikdy nebudeme akceptovat fašistický teror a na druhou bude podpořen fašistický teror převlečený za "demokratický přechod". Zkušenost nás učí, že falsifikace dějin, tak často propagovaná, se téměř mění na pravdu.

To co se stalo v únoru 2014 na Ukrajině, nebylo vítězství lidových sil, které správně požadují zlepšení životních podmínek, přivyklých na ovládání oligarchy tu ze Strany regionů, tu nastupujících k moci s pomocí "oranžových revolucí". To, co se stalo, bylo zkonstruování a uvedení v život státního převratu ze strany USA a EU, s využitím zmanipulované oprávněné nespokojenosti ukrajinského obyvatelstva, který byl proveden v té chvíli nejužitečnějšími "loutkami" z extremně pravicového sektoru fašistického a neonacistického ražení (Svoboda a Pravý sektor). Toto není nějaká domněnka. Spojené státy přiznaly financování "hnutí" pěti miliony dolarů, byly také zveřejněny telefonické rozhovory velvyslanectví Spojených států v Kyjevě ohledně "koní", na které si lze vsadit a lhostejný postoj Catherin Ashtonové, viceprezidentky Evropské komise, když byla upozorněna tehdejším estonským ministrem zahraničních věcí o skutečnosti, že bylo hodně zjevné, že střelba odstřelovačů na Majdanu nepocházela od vládních sil, ale od těch patřících k "hnutí", které podporovala EU a USA.

Je také důležité nezapomínat, že USA a EU začaly démonizovat sesazeného ukrajinského prezidenta Janukoviče až tehdy, když odmítl podepsat Asociační dohodu mezi Ukrajinou a EU a "odvážil se" požádat o finanční pomoc Rusko. Byl to především jejich zájem, USA a EU, podepsat smlouvy, jak to koneckonců po státním převratu učinily, a přivázat Ukrajinu k mechanismu ekonomické a politické závislosti, který představuje Trojka v rámci EU, nastolující snižování mezd, omezování sociálních práv, odcizení přírodních zdrojů a národních výrobních struktur, privatizaci významných veřejných sektorů a vytvoření zóny volného obchodu, ve které se bude Ukrajina nalézat v krajně nevýhodných podmínkách. Před několika dny oznámil Juncker mimořádnou "pomoc" pro Kyjev v hodnotě 1,8 milionů Euro výměnou za vyvlastnění bohatství Ukrajiny.

To, co bylo zahájeno, je proces fašizace ukrajinského státu. Fašistické strany, ultranacionalisté a extremní pravice kontrolují soukromé milice, které šíří teror a násilí, i pomocí vražd, mezi těmi, kdo si dovolili vyzvat autority v Kyjevě. Tyto síly mají v rukách klíčové pozice v policii a v tajných službách. Komunistická strana Ukrajiny je v situaci, kdy jí hrozí postavení mimo zákon v soudním procesu, který byl zahájen během předvolební kampaně v říjnu loňského roku. OBSE přitom hodnotila samotné volby velmi pozitivně. Před několika týdny byl schválen návrh zákona ukrajinského parlamentu, který předpokládá kriminalizaci a postavení komunistické ideologie a jejích symbolů mimo zákon. Lid Donbasu a ukrajinští vlastenci, kteří kladou odpor fašizaci Ukrajiny a jsou v hlavních mediích sprostě označování jako "proruští teroristé", což je definice, kterou USA a EU sdílí, se stali terčem genocidní války.

O co se hraje v ukrajinské situaci, je realizace projektu obklíčení Ruska uskutečňovaného silami NATO. V posledních týdnech jsme svědky zrychlování procesu, kdy dochází k rostoucímu přemísťování vojenských prostředků NATO do východní Evropy. Politická, ekonomická a vojenská nadvláda nad Ukrajinou je namířena na využití této země v rámci strategie napětí a otevřené konfrontace s Ruskem, což s sebou přináší enormní potencionální nebezpečí pro bezpečnost ve světě.

Závěrem, je zřejmé, že ukrajinskou krizi může ukončit pouze politické řešení. Ale pro garantování míru, suverenity, demokracie a sociálního pokroku na Ukrajině je nezbytné, aby dialog probíhal přímo mezi dvěma stranami, účastníky konfliktu, když bude uznán status válčící straně a právo na odpor silám Donbasu bojujícím proti fašizaci země po státním převratu. Je nezbytné, aby se proces dialogu soustřeďoval na ekonomické a sociální požadavky lidu. Bez těchto podmínek nebude mír, ale pouze diktát.

 

Vyšlo v tiskovině PCP Avante 15. ledna 2015

Překlad Komunistický svaz mládeže

 
< Předch.   Další >
Partneři:
http://www.kscm.cz
http://www.sosstudent.cz
http://www.kubadnes.cz
18. světový festival mládeže a studentstva
http://davdva.sk/
http://www.klub-pohranici.cz/
Top of Page Powered by Mambo Open Source
© 2020 Komunistický svaz mládeže
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.