Úvodní stránka arrow Přehled článků arrow Ze zahraničí arrow Teď nezvedneme bílý prapor, varuje Fidel USA Tuesday, December 01 2020  
Kdo jsmeWho we areKontaktujte násKalendář akcíOdkazyInternationalNávštěvní kniha
Advertisement
Teď nezvedneme bílý prapor, varuje Fidel USA Tisk E-mail
Čtvrtek, 29 leden 2015

Hrdina revoluce vítá zmírnění napětí, ale říká, že se nenajde nikdo, kdo by se vzdal

Vůdce kubánské revoluce Fidel Castro opatrně přivítal předběžné zlepšení vztahů se Spojenými státy, ale varoval Washington, že jeho zem vydržela celá desetiletí, aniž by zvedla bílý prapor, a nikdy to neudělá.

V upřímném projevu ke studentské federaci na Havanské universitě řekl: "Nikdy jsem neměl důvěru k politice Spojených států ani jsem s nimi neprohodil jediné slovo. To ale neznamená, že odmítám klidné řešení konfliktu. Vždy budeme hájit spolupráci a přátelství všech národů světa, včetně našich politických odpůrců."

Vyjádřil se ale, že když byl studentem, jen studiem marxismu dospěl k lepšímu pochopení podivného a složitého světa, v němž všichni žijeme. "Studenti by se měli inspirovat u Marxe, Lenina a Mao Ce-tunga", řekl, "aby se vyhnuli buržoazním iluzím, jejichž chapadla zachycují méně zkušené. Revoluční myšlenky musí být vždy jejich ochranou, jak lidstvo násobí své znalosti."

Dále řekl, že výzvou k lepším vztahům se Spojenými státy bylo podání rukou Raula Castra s Barackem Obamou na pohřbu Nelsona Mandely. "Vzácný a příkladný bojovník proti apartheidu byl v přátelském vztahu s Obamou," poznamenal; dramatický zvrat ve vývoji, když se vezme v úvahu americká podpora jihoafrického apartheidu v době, kdy kubánské síly bojovaly proti rasistické armádě v Angole. Kubánci by si měli zapamatovat poučení z onoho období, kdy byla mírová jednání vyloučena a Angola byla napadena silami apartheidu.

"V takové situaci nebylo mírové řešení možné. Jen rozhodný odpor s vojenskou pomocí Kubánců donutil tuto arogantní zemi sjednat mírovou smlouvu, jež ukončila vojenskou okupaci Angoly a zvěstovala konec apartheidu v Jižní Africe. Vážná nebezpečí, jež ohrožují lidstvo, by měla dát průchod pravidlům, jež se slučují s lidskou důstojností," řekl Castro.

Morning Star, 27. 1. 2015

 
< Předch.   Další >
Partneři:
http://www.kscm.cz
http://www.sosstudent.cz
http://www.kubadnes.cz
18. světový festival mládeže a studentstva
http://davdva.sk/
http://www.klub-pohranici.cz/
Top of Page Powered by Mambo Open Source
© 2020 Komunistický svaz mládeže
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.