Úvodní stránka arrow Přehled článků arrow Ze zahraničí arrow Sýrie. USA hrozí také Rusku a Číně Sunday, May 20 2018  
Kdo jsmeWho we areKontaktujte násKalendář akcíOdkazyInternationalNávštěvní kniha
Advertisement
Sýrie. USA hrozí také Rusku a Číně Tisk E-mail
Pondělí, 09 červenec 2012

USA a NATO odkládají mírový plán Kofiho Annana a tlačí na vojenskou intervenci proti Sýrii. Clintonová hrozí Moskvě a Pekingu. Německo se nepřipojilo k použití síly.

Konference koalice "Přátelé Sýrie" konaná v Paříži vyslala jasnou hrozbu syrskému prezidentovi Basharu al Assadovi, aby se "vzdal moci", jak čteme v závěrečném prohlášení konference, které podepsali účastnické státy. Ovšem mnohem znepokojivější signál přišel z úst ministryně zahraničních věcí USA Hillary Clintonové, která pohrozila Moskvě a Pekingu kvůli jejich pozici odmítající použití vojenské síly proti Sýrii.

Jak výhružně prohlásila Hillary Clintonová ve svém vystoupení na konferenci Přátel Sýrie v Paříži Čína a Rusko "zaplatí za svoji podporu syrskému režimu Bashara al Assada."

"Je čas opustit diktátora, obejmout syrský lid a postavit se na stranu dějinné spravedlnosti," zdůraznila v průběhu tiskové konference na velvyslanectví USA v Paříži.

"Nejsme pro militarizaci" syrské krize, řekl na závěr konference ministr zahraničí Francie Laurent Fabius, zatímco francouzský prezident Francoise Hollande zahájil konferenci útokem na prezidenta Assada, který podle něho musí v zájmu země a míru v regionu odejít. Když se obrátil na Rusko, požadoval Hollande tvrdší sankce proti režimu v Damašku, který označil za hrozbu světu. Chvíli předtím německý ministr zahraničí Guido Westerwelle vyloučil řešení za pomocí síly.

Na hrozby Clintonové zazněla rychlá odpověď Moskvy. První náměstek předsedy vlády Gennadij Katylov definoval vystoupení ministryně zahraničních věcí jako "nekorektní a nemístné". Rusko společně s Čínou se konference v Paříži nezúčastnilo a zvolilo raději pozvání do Moskvy adresované některým exponentům opozice. Toto setkání má proběhnout koncem týdne.

V Káhiře proběhla 3. a 4. července dlouhá konference exponentů opozice na základě iniciativy Ligy arabských států. Z tohoto jednání ale nevzešla žádná jasná pozice.

Mocnosti NATO a především USA se odkazují na "kapitolu VII. Charty Organizace spojených národů, ve které se předpokládá poskytnutí vojenských sil pro zásah v případě nerespektování této rezoluce ze strany Sýrie". Odvolání se na kapitolu VII. (Akce při ohrožení míru, porušení míru a činech útočných) Západem jde vstříc nejextremnějším antiassadovským silám. Zároveň to také znamená, že ve vztahu k plánu Kofiho Annana, jemuž vyprší mandát 20. července, Západ zásadně změnil postoj.


Ze zahraničních zdrojů zpracoval redakční kolektiv www.ksm.cz

 
< Předch.   Další >
Partneři:
http://www.kscm.cz
http://www.sosstudent.cz
http://www.kubadnes.cz
18. světový festival mládeže a studentstva
http://www.klub-pohranici.cz/
Top of Page Powered by Mambo Open Source
© 2018 Komunistický svaz mládeže
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.