Úvodní stránka arrow Přehled článků arrow Ze zahraničí arrow Silná Komunistická strana Řecka je pilířem podpory lidu Tuesday, December 01 2020  
Kdo jsmeWho we areKontaktujte násKalendář akcíOdkazyInternationalNávštěvní kniha
Advertisement
Silná Komunistická strana Řecka je pilířem podpory lidu Tisk E-mail
Pátek, 23 leden 2015

11. ledna proběhla velká politicko-kulturní akce, pořádaná stranickou organizací Komunistické strany Řecka (KKE) v Attice na stadionu v Pireu na poctu 96. výročí KKE. Generální tajemník ÚV KKE Dimitris Koutsoumpas pronesl na akci projev.

Tisíce lidí všeho věku, dělníci, nezaměstnaní, mládež, zaplavili stadion a vyslali zprávu, že musíme mít silnou KKE, silnou lidovou opozici pro příští den.

Na akci byli přítomni odboráři Světové odborové federace, kubánský velvyslanec Osvaldo Cobacho Martinez, venezuelský velvyslanec Farid Fernandez, palestinský velvyslanec Marwan Toubasi a zástupci velvyslanectví Vietnamu a Číny. Také tu byli Alejandro Castro Espin, syn kubánského presidenta Raula Castra, starostové Petroupoli, Haidari a Kaisariani a různí spisovatelé a umělci.

Generální tajemník ÚV KKE Dimitris Koutsoumpas promluvil před pestrým programem, jenž obsahoval hudební a divadelní produkci s účastí 200 umělců a techniků, a mimo jiné zdůraznil:

"96 let! Poučujeme se z našich heroických dějin, zůstáváme neochvějně zavázáni našemu cíli, zrušení vykořisťování člověka člověkem. Tvořivě využíváme závěry z titánských zápasů našeho lidu, s KKE v přední linii!"

V odvolávce na politický vývoj poznamenal: "Den po volbách vláda, ať už založená na Nové demokracii nebo na Syrize, uchopí obušek, zanechaný tou předešlou, a i kdyby sledovala trochu jinou cestu, můžete si být jistí, že má stejný výchozí bod a stejný cíl, v souladu se strategií EU, ziskovostí monopolů, cestou kapitalistického rozvoje.

Z tohoto důvodu bude tato vláda nevyhnutelně protilidová, protože bude realizovat závazky EU. Bude to vláda, jež bude vyjednávat o dluhu, protože přijímá, že to je dluh lidu a země. Bude to vláda, jež bude hájit zájmy velkopodnikatelských skupin.

A my nejsme jediní, kdo to říká. Přiznávají to oni sami. Například Nová demokracie (ND) říká: "Musíme sami zavést reformy, bez požádání, a půjdeme dál, než jsou naše závazky..." a SYRIZA říká: "Budeme vyjednávat v rámci Evropské unie a evropských institucí."

D. Koutsoumpas předložil detailní odhalení charakteru společné protilidové strategie Nové demokracie a Syrizy, navzdory jejich četným rozdílům, a dodal: "ND, se svou předchozí zkušeností ve vládě, a Syriza, se svou předchozí zkušeností z podrývání hnutí, usilují o převzetí úlohy vybrané EU a monopoly." Zvlášť odkázal na slib předsedy Syrizy A. Tsiprase v prohlášení v britské televizní stanici, že Syriza udělá co bude nutné "k zachránění našeho společného domova, EU". D. Koutsoumpas zdůraznil, že to je důvod, proč Syriza slibuje jen drobty.

Generální tajemník ÚV KKE poznamenal ve vztahu k tomu, proč naše strana odmítla podílet se na podpoře "levicové" vlády:

"Každý by měl zvážit následující: v předchozích létech jednostranické i koaliční vlády přicházely a odcházely, občas si vymáhajíce lidové hlasování pomocí strachu z 'horšího' nebo pomocí iluzí o 'menším' zlu. Teď opakují stejnou pohádku. Že když se shodneme ve dvou, třech problémech, měli bychom Syrizu tolerovat. Tak jednoduché to ale není, protože 2-3 malé problémy jsou dány problémy velkými, strategickými.

V podstatě žádají KKE, aby podpořila takovou vládu v plném rozsahu. Protože ve skutečnosti se vláda v plném rozsahu musí vypořádat se všemi problémy. Vývoj se neomezí na 2-3. Bude se vyrovnávat se všemi problémy ekonomiky, zdraví, vzdělání, imigrace, státního útlaku, justice, zahraniční politiky atd.

Existují tací, kteří říkají, že kdyby Syriza dokázala vyřešit jeden problém, bude to dobré. Ale vláda se nevypořádává s jedním nebo se dvěma problémy. Musí se vypořádat s řadou záležitostí ve vztahu k EU, NATO, řecko-tureckým vztahům, se záležitostmi kolem Egejského moře, s kyperskou otázkou, s vojenskými intervencemi a konflikty v oblasti i mimo ni, čili se vším. Ve skutečnosti, posuzovala kdy nějaká vláda jen jeden nebo dva problémy?

Musí nám všem být jasno o tom, že dokud vláda spravuje majetek lidu a země chycena v poutech EU a cesty kapitalistického vývoje, jenž je zastaralý a prohnilý, tato past menšího zla povede neustále k novým protilidovým vládám. Lidé musí být osvobozeni od všech protilidových vlád a jejich politické linie, musí se sami chopit moci. Dnešní situace - v Řecku i mezinárodně - nedovoluje ztrácet čas."

V odkazu na hodnotu hlasování pro KKE D. Koutsoumpas zdůraznil: "KKE je zárukou, že lidé nebudou opět podvedeni. Nesmíme se podat vydírání a iluzím.

Musíme mít silnou KKE všude, protože to je jediný skutečný oponent monopolů a jejich moci, Evropské unie a trvalých memorand a protilidových vlád. Po volbách bude vláda. V každém případě jsou někteří, kdo jsou ochotní - strany a seskupení omezeného života v ulitě - k tomu přispět. Pro lid je důležité, aby tu byla silná KKE, aby oni sami mohli být silní.

Znáte KKE jako vytrvalou, neochvějnou sílu proti každé protidělnické, protilidové ofenzívě. Víte, co KKE tvoří, stabilní sílu dělnické, lidové opozice, v parlamentu i mimo něj, za poslední tři roky od voleb v roce 2012. Kamkoli se podíváte, uvidíte přispění a dopad boje komunistů. Víte ale, že volební úpadek KKE měl negativní dopad na dynamiku a masový charakter dělnického lidového hnutí.

Víte, že navzdory tomu všemu se KKE nevzdala. Podporovala zaměstnance, rolníky, samostatně činné, penzisty, studenty, školní žáky, za právo na zdraví, sociální jistoty, penze, vzdělání, ochranu příjmu a bydlení, před lichvářskými půjčkami a neúnosnými daněmi.

KKE nikdy neříkala lidem lži. Obracíme se zvlášť na ty z vás, kteří si oprávněně myslí, že situace nemůže pokračovat takto, že 'oni musí jít'. Musíme odmítnout dnešní vládu tím, že odmítneme strategii EU a kapitálu, a ne zvolením nějaké jiné vlády, jež zavede stejnou strategii, s nějakými rozdíly, jež nezasáhnou lidi pozitivně. Dnes můžete vidět jasněji, že vedení Syrizy, pověřeními, jež poskytuje kapitálu a imperialistickým organizacím, zpřetrhává veškeré vazby s dějinami lidového hnutí. Dává možnost nejreakčnějším silám, aby hanobily bojovné tradice našeho lidu. Velmi rychle zaujímá místo sociální demokracie, a dokonce horší verzi než předtím, protože situace kapitalismu je horší, a situace v dělnickém hnutí je horší také.

KKE je lidu trvalou oporou. Cokoli si lidé vybojovali si vybojovali v bojích, s KKE v první linii. Když hnutí a lid byli oslabeni, byli to lidé, kdo ztrácel. Přemýšlejte o tom, jaká síla bude s lidmi v první linii zápasu za platy, pracovní místa, jejich práva.

KKE vyzývá všechny mladé, kterých se to týká, dělníky, penzisty, každého, kdo se nesmířil s utrpením a poraženectvím, aby spojili síly s ní. Vyzývá je, aby hlasovali pro KKE a všude ji posilovali. Tak, aby lidé byli silnější a lidový vzdor a boj zesílil. Tak, aby lidová aliance proti monopolům a kapitalismu byla posílená, tak, aby vydláždili cestu na vyhlídku dělnicko-lidové moci."

 
< Předch.   Další >
Partneři:
http://www.kscm.cz
http://www.sosstudent.cz
http://www.kubadnes.cz
18. světový festival mládeže a studentstva
http://davdva.sk/
http://www.klub-pohranici.cz/
Top of Page Powered by Mambo Open Source
© 2020 Komunistický svaz mládeže
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.