Úvodní stránka Sunday, May 19 2019  
Kdo jsmeWho we areKontaktujte násKalendář akcíOdkazyInternationalNávštěvní kniha
Advertisement
Průmysl zloby a přípravy války Tisk E-mail
Sobota, 26 květen 2012

Domenico Losurdo Je to zase tady. Veškerý tisk dnes překypuje podrobnostmi o rozkouskovaných civilistech, o ženách a dětech v Sýrii, ujišťuje nás, že jsou to oběti režimu Bashara al Assada. Pochybnost se nepřipouští, historická paměť je rozmetaná. Vzpomene si někdo na Timisoaru? Snad si někdo vzpomene na "revoluci z Hollywoodu" (jak ji definoval Francois FEJTÖ), která se odehrála v roce 1989 v Rumunsku na základě rozšíření "zprávy" o "genocidě", ke které mělo dojít právě v tomto městě? Prestižní filosof (Giorgio Agamben) shrnul události následujícím způsobem: "Poprvé v dějinách lidstva nedávno pohřbené mrtvoly nebo položené na pitevních stolech byly v rychlosti exhumovány a mučeny, aby před televizními kamerami byla nasimulována genocida, která měla legitimizovat nový režim. To, co všechno viděl svět jako pravdu na televizních obrazovkách v přímém přenosu, byla absolutní ne-pravda; a ačkoliv falzifikace byla evidentní, byla autentizována jako pravdivá světovým systémem médií, aby bylo jasné, že pravdivé nebylo tehdy nic jiného než moment nezbytného pohybu podvrženého" (viz. D. Losurdo, La non-violenza. Una storia fuori dal mito, Laterza, pp. 237-38). 

A vzpomene si někdo na to, co se stalo v Račaku v předvečer války, která musela skončit rozbitím Jugoslávie a instalováním mohutné vojenské základny Spojených státův oblasti? Podívejte, jak Roberto Morozzo Della Rocca rekonstruuje událost na stránkách prestižního časopisu Limes (Příloha k č. 1, Mimořádných sešitů, 1999):

"Masakr v Račaku je děsivý, se zmrzačenými a useknutými hlavami. To je ideální scéna pro vyvolání rozhořčení mezinárodního veřejného mínění. Zdá se být něco divného ve způsobech provedení této řeže. Srbové obvykle zabíjejí, aniž by přistoupili k zmrzačení (...) Jak válka v Bosně ukázala, obviňování ze zvěrstev, ukazování známek mučení, stínání hlav je rozšířenou zbraní propagandy (...) Nikoli snad Srbové, nýbrž albánští bojovníci zmrzačovali těla".

Rozptýlit historickou paměť funguje při přípravě války. Obama a jeho spojenci spěchají, aby pustili ze řetězu své bombardéry a vyhradili i syrskému prezidentovi osud linče, mučení a smrti použité již na Kaddafím.

A deníky přinášející "informace"? V "Corriere della Sera" z 13. března je možné na první straně číst: "Hrůza, prezident Bashar al Assad! Hrůza!" Autor článku (Antonio Ferrari) by udělal dobře, kdyby si přečetl článek jednoho svého kolegy (Alexe de Waal), který byl otištěn v International Herald Tribune 10.-11. března: Jaké jsou důsledky pokračujících výzev k vojenské intervenci? "V rebelech se vyvolává perverzní povzbuzení stupňovat (escalate) etnické násilí takovým způsobem, aby došlo k vyprovokování mezinárodní vojenské odpovědi". Přirozeně, tohle je právě cíl sledovaný vládami západu a v první řadě nájemníkem Bílého domu, naplněného zpupností v jeho cynismu z udělení Nobelovy ceny míru. Ale všichni ti, novináři, ale i ostatní, kteří mají reálný zájem na vyhnutí se potokům krve, by měli správně uvažovat: hysterické výkřiky ve prospěch humanitární války přispívají k masakrům, na jejichž odsuzování tito pretendují.

 

Domenico Losurdo

13. března 2012

 

Překlad: Komunistický svaz mládeže
 
< Předch.   Další >
Top of Page Powered by Mambo Open Source
© 2019 Komunistický svaz mládeže
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.