Úvodní stránka arrow Přehled článků arrow Ze zahraničí arrow Projev kubánského velvyslance: 75. výročí založení Světové odborové federace Tuesday, April 13 2021  
Kdo jsmeWho we areKontaktujte násKalendář akcíOdkazyInternationalNávštěvní kniha
Advertisement
Projev kubánského velvyslance: 75. výročí založení Světové odborové federace Tisk E-mail
Pátek, 25 září 2020

Pretoria, Jižní Afrika - Kubánský velvyslanec Rodolfo Benítez Verson se zúčastnil oslav organizovaných v Jižní Africe při příležitosti 75. výročí založení Světové odborové federace (WFTU), pořádaných NEHAWU (Národní svaz pracovníků vzdělání, zdravotnictví a přidružených služeb)

Vážený soudruhu Mzwandile Michaeli Makwayibo, předsedo Světové odborové federace a předsedo NEHAWU,

Vážený soudruhu Zolo Saphetho, generální tajemníku NEHAWU a Mezinárodního odborového svazu veřejných služeb a přidružených (TUI PS&A),

přináším na tento seminář revoluční pozdravy od 4 milionů členů Kubánského ústředního dělnického svazu (CTC), kterrý je zakládajícím členem SOF, a od generálního tajemníka CTC soudruha Ulisese Guilarteho, jednoho z místopředsedů SOF.

Hodně štěstí k 75. výročí založení Světové odborové federace, a děkuji vám za to, že jste vždy v čele obrany oprávněných zájmů a práv pracujících.

Drazí soudruzi,

ve světě ovládaném nelítostným kapitalismem a vykořisťováním pracujících Kuba demonstrovala, že je možné vytvořit společnost založenou na lidské solidaritě a společenské spravedlnosti, i když pod surovou blokádou a s velmi omezenými zdroji.

Nepřijímáme, že kapitalismus je výlučný a všeobecný model.

Kubánský socialistický model má daleko k dokonalosti, ale dokázal své velké přednosti, i když v těch nejsložitějších podmínkách. Rád bych zmínil několik příkladů. Na Kubě je vysoce kvalitní zdravotní péče poskytována všem obyvatelům, zcela bezplatně. Průměrná délka dožití Kubánců je 80 let, vyšší než v mnoha bohatých zemích. Kuba je zemí s největším počtem lékařů na hlavu na světě (9 na 1 000 obyvatel) a s jednou z nejlepších rovní novorozenecké mrtnosti na planetě, lepší než v USA. Mezi 815 miliony lidí na světě, kteří dnes trpí chronickým hladem, není jediný Kubánec. Z 18 000 dětí, jež každý den na planetě umírají následkem chudoby, není ani jedno kubánské. Zatímco na světě je 760 milionů negramotných dospělých a 325 milionů dětí nemůže chodit do školy, veškeré kubánské obyvatelstvo dostává bezplatné, vysoce kvalitní vzdělání na všech úrovních, včetně univerzitního. Zatímco miliony lidí ve světě trpí děsivými následky nezaměstnanosti, v naší zemi je míra nezaměstnanosti pouhých 1,5 % a my jsme se zavázali ji snížit na nulu. Zatímco miliony žen světa jsou diskriminovány a zneužívány, kubánské ženy dostávají stejné mzdy za stejnou práci a tvoří 54 % našeho národního parlamentu, druhé největší procento na světě. Naše těhotné ženy mají zaručenou mateřskou dovolenou od osmého měsíce těhotenství a půl roku po narození dítěte a během této doby dostávají 100 % svých platů.

Tyto i mnohé další vymoženosti jsou umožněny proto, že na Kubě je u moci dělnická třída. Kubánská revoluce byla a nadále je revolucí dělnické třídy, pro dělnickou třídu.

Drazí soudruzi,

od triumfu kubánské revoluce, už po 60 let, vláda Spojených států vyhlásila vůči Kubě zločinnou hospodářskou, obchodní a finanční blokádu. Je to nejdelší a nejtvrdší blokáda, jaká kdy byla v dějinách zaznamenána proti jedné zemi. Pod blokádou se narodilo a žije svým životem přes dvě třetiny obyvatel Kuby. Bez blokády by kubánský HDP za poslední dekádu ročně narůstal přibližně o 10 %.

Vláda prezidenta Donalda Trumpa zesiluje blokádu a nepřátelství vůči Kubě na nevídanou úroveň. Cílem je zadusit naši ekonomiku, aby tak bylo dosaženo změny režimu na Kubě. Trumpova vláda téměř každý týden oznamuje nové jednostranné sankce proti naší zemi. Záměrem je vyvolat hlad a zoufalství; dosáhnout, aby veškerý náš lid trpěl ve snaze dostat politické ústupky. To je prostě mezinárodní zločin genocidy.

Mohu vás ujistit, že současná ekonomická agrese, bez ohledu na to, jak je krutá, od nás nezíská jediný ústupek. Jak se už stalo za jedenácti předešlých vlád USA, politika změny režimu Trumpovy vlády vůči Kubě selže. Imperialismus ani se svou nesmírnou mocí nedokáže zlomit důstojnost jednotného lidu.

Od našeho vrchního velitele Fidela Castra jsme poznali klíčovou hodnotu jednoty. V jednotě lidu je síla. V jednotě lidu je jeho nepřemožitelnost. Dějiny kubánské revoluce dokazují, že jednotný lid nemůže být poražen.

Drazí soudruzi,

jednota a solidarita revolučních a pokrokových sil v každé zemi je nepostradatelná. Osamocené nás pohltí síla mocných.

Navzdory nedostatkům a potížím, Kuba se bude i nadále dělit s ostatními národy o to málo, co máme. Dnešní kubánští spolupracovníci jsou přítomni na všech kontinentech. Pět a půl tisíce z nich poskytuje své služby v Africe, většinou jako doktoři lékařství. Kubánské univerzity přispěly k vyškolení více než 30 000 mladých lidí z 54 afrických zemí. Právě letos bude promovat přes 700 jihoafrických lékařů, studujících na Kubě v programu Nelsonaq Mandely a Fidela Castra, většina z nich ze zaostalých (rozvojových) společenství. Budou to nejrozsáhlejší zdravotnické promoce v jihoafrických dějinách.

Navzdory hrozbám Spojených států budeme i nadále pevně podporovat bolívarskou revoluci ve Venezuele a budeme i nadále odmítat zločinné sankce proti tomuto sesterskému latinsko-americkému národu, kde bylo dosaženo významného společenského i ekonomického pokroku ve prospěch dělnické třídy.

Kuba bude i nadále zvedat hlas na podporu spravedlivého a hrdinského boje Palestinců proti nezákonné izraelské okupaci, podporované Spojenými státy, a vždy budeme hájit jejich nezadatelné právo na nezávislý Palestinský stát.

Drazí soudruzi,

dovolte mi jménem kubánského lidu a vlády zakončit poděkováním Světové odborové federaci, NEHAWU i jihoafrickému lidu za podporu našeho boje.

Děkuji vám za hájení našeho práva na sebeurčení a svrchovanost.

Kuba bude pokračovat v boji, společně s vámi, za lepší svět.

Děkuji vám.

Překlad V.S.

 
< Předch.   Další >
Partneři:
http://www.kscm.cz
http://www.sosstudent.cz
http://www.kubadnes.cz
18. světový festival mládeže a studentstva
http://davdva.sk/
http://www.klub-pohranici.cz/
Top of Page Powered by Mambo Open Source
© 2021 Komunistický svaz mládeže
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.