Úvodní stránka Wednesday, April 08 2020  
Kdo jsmeWho we areKontaktujte násKalendář akcíOdkazyInternationalNávštěvní kniha
Advertisement
"Proces" s Komunistickou stranou Ukrajiny Tisk E-mail
Středa, 30 červenec 2014

"Proces" s Komunistickou stranou Ukrajiny: provokace, násilí proti advokátům i překážky kladené sdělovacím prostředkům

Soudní proces ve věci zákazu Komunistické strany Ukrajiny bezpochyby vejde do historie.

Takový "proces" Ukrajina ještě nezažila. V pravé řadě proto, že vše je až příliš neprofesionální - počínaje "soudní síní" a konče politickým tlakem na samotný proces. Vezměme to ale popořádku.

Jak se kalila ocel

Na tuto, nebojím se říci, pověstnou kauzu, se novináři začali dostavovat již od 08:00. Doslova za půl hodinu poté již bylo v malé vstupní hale tak těsno, že většina novinářů stála na jedné noze. Přesně 10 minut před začátkem soudního procesu začali vpouštět účastníky jednání. Jako první vešli do soudní síně představitelé Ministerstva spravedlnosti, pak představitelé prokuratury a jejich nohsledi. A tu se začala, a to nejenom z mého pohledu, odporná podívaná. Ve chvíli, kdy byli do soudní síně předvoláni představitelé Komunistické strany Ukrajiny, se rozpoutala pravá šaškárna a rvačka. 

Nejenom že poslanec ukrajinského parlamentu Oleg Ljaško [za stranu "Radikální strana Olega Ljaška" pozn. překl.] začal skákat po stole (a to dokonce za přítomnosti europoslance), ale navíc jeho pomocníci začali hlasitě urážet advokáty Komunistické strany Ukrajiny a fyzicky je napadat. 

Poznamenávám závažnou skutečnost - zaměstnanci justiční stráže (speciální oddíl "Grifon") prakticky nepodnikli nic pro to, aby zastavili tyto projevy chuligánství a pokusy o znemožnění výkonu obhajoby, kterých se dopouštěli tito "radikálové".

To, co se dělo dál nelze nazvat jinak než bordel. Na samotné soudní přelíčení se podařilo dostat ne více jak desítce novinářů, kteří se prvních 10 minut nedostali dále než do chodbičky, kde nyní - již zcela jako utržení ze řetězu - představitelé "Radikální strany Olega Ljaška" vyvolali, s úsměvy na tváři,  další bitku. Za řevu urážek se dva mladíci (z nichž jeden je kyjevským zastupitelem) za opětovného použití síly pokoušeli zabránit advokátům Komunistické strany Ukrajiny v přístupu do soudní síně (kamže to směřujeme, do Evropy?).  

Až po zásahu policie se advokátům podařilo dostat do soudní síně a mladí "radikálové" s úsměvy opustili chodbičku (zřejmě dosáhli svého).

 

Povstaňte, soud přichází!

Ohromuje jednání představitelů státní moci - vzhledem ke společenské závažnosti tohoto soudního procesu je potřeba konstatovat, že místnost, která byla pro soudní přelíčení vybrána, byla naprosto nevyhovující. Možná je to jenom můj pocit, ale zřejmě někdo chtěl ponížit zástupce odpůrce (Komunistické strany Ukrajiny), protože prakticky všichni advokáti po dobu 2,5 hodiny stáli. Navíc ani neměli kam položit své dokumenty.  

Ke cti soudkyně dodávám, že přislíbila pro příště pomoci při hledání jiné místnosti, kam by se vešli všichni zájemci o soudní přelíčení. Co nebylo právě sympatické - po každé, když vystoupil někdo z advokátů Komunistické strany Ukrajiny, se zástupci žalující strany stále smáli a někteří dokonce posílali SMS.

Je potřeba říci, že pouze 7 novinářům se podařilo dostat do soudní síně (3 kameramani, 2 zapisovatelé a 2 fotografové). Ostatní představitelé sdělovacích prostředků museli doslova na špičkách lovit a ručně zapisovat, o čem se hovořilo a co se dělo v jednací síni - slyšitelnost byla mizerná! 

Po tom, co jsem shlédl, mohu říci jedno: o jakých evropských hodnotách můžeme hovořit, když se dnes na Ukrajině ignorují občanská práva a násilí zůstává nepotrestáno - a co je nejděsivější - toto všechno se děje za podpory státní moci. Je nesporné, že "proslulým" se tento proces stane už jenom díky porušování norem zákona. 


Dmitrij Kropivnickij

Zdroj: http://www.kpu.ua/ru/77989/sudylysche_nad_kpu_provokatsyy_napadenyja_na_advokata_y_ogranychenyja_dlja_smy

Překlad: Komunistický svaz mládeže

26.7.2014

 

 
< Předch.   Další >
Top of Page Powered by Mambo Open Source
© 2020 Komunistický svaz mládeže
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.