Úvodní stránka arrow Přehled článků arrow Ze zahraničí arrow Proč nikdo ve Vietnamu nezemřel na koronavirus? Saturday, October 31 2020  
Kdo jsmeWho we areKontaktujte násKalendář akcíOdkazyInternationalNávštěvní kniha
Advertisement
Proč nikdo ve Vietnamu nezemřel na koronavirus? Tisk E-mail
Středa, 08 duben 2020

S tím, jak krize COVID-19 plně odhalila nekompetentnost vlády USA, mnoho jiných zemí oprávněně hledá alternativu k politice "zisku na prvním místě", kterou razí Trumpova administrativa.

Vietnamská socialistická republika vyniká jako příklad, jak účinně reagovat na pandemii. Vietnam, který sdílí hranici s Čínskou lidovou republikou dlouhou asi 1 200 kilometrů, kde bylo ve Wuhanu poprvé odhaleno ohnisko nákazy, překonala jako první COVID-19. K 6. dubnu Vietnam hlásí 245 potvrzených případů nákazy, 95 uzdravených pacientů a žádné úmrtí vinou COVID-19.

Reakce země si zasloužila mezinárodní uznání, a to zejména od Světové zdravotnické organizace (WHO) a Světového ekonomického fóra, za komplexní a přitom levný model prevence. Zástupce WHO ve Vietnamu, Dr. Ki Dong Park ocenil vládu, že je: "proaktivní a připravena na nezbytná opatření".

Komunistická strana Vietnamu posílila antipandemická opatření zavedením celostátních pravidel pro sociální distancování, jako je zákaz shromáždění více než dvou lidí při zachování vzdálenosti 2 metrů a dočasné zastavení "nepodstatných" podniků, včetně restaurací, zábavních center a turismu.

Supermarkety a další základní služby zůstávají otevřené, ale jsou instruovány, aby chránily zdraví zákazníků. Kontrolují jejich teplotu před vstupem do budovy a poskytují jim dezinfekční prostředky na ruce. Vláda navíc varovala před "nákupní panikou" a podnikala opatření proti podnikům, které zvyšovaly ceny. V zájmu zajištění sociálního zabezpečení postižených pracovníků Vietnam schválil balíček finanční podpory ve výši 111,55 milionu dolarů, pro podporu všech pracovníků v karanténě nebo zotavujících se z nemoci.

Na rozdíl od americké kapitalistické třídy a správy Trumpa, vietnamská vláda přijala včasná opatření k boji proti současné epidemii koronaviru. Úředníci začali připravovat strategii boje proti propuknutí ihned poté, co se v Číně objevily první případy.

1. února premiér Nguyen Xuan Phuc podepsal rozhodnutí č. 173. QD-TTG, v němž je virus klasifikován jako nakažlivé onemocnění třídy A "které se může přenášet velmi rychle a široce se šířit s vysokou úmrtností". Toto prohlášení o národní nouzové situaci přišlo po hlášení šestého případu koronaviru v zemi. Naproti tomu Trumpova administrativa vyhlásila 13. března národní nouzovou situaci v souvislosti s globální pandemií, kdy bylo již ve 46 státech potvrzeno nejméně 1 920 případů.

Zatímco Trumpova administrativa musí nahradit americký tým pro pandemickou reakci, protože její nejvyšší úředníci byli odvolání v roce 2018, vietnamská vláda ustavila Řídící výbor pro prevenci a kontrolu COVID-19, aby urychlila reakce na pandemii. Ústřední pokyny pro léčbu COVID-19 byly rozeslány po celé zemi. Vietnamské ministerstvo informací a komunikací a ministerstvo zdravotnictví zašly tak daleko, že vytvořily aplikaci pro uživatele, kteří hlásí svůj osobní zdravotní stav a šíří další informace. Předseda vlády se také setkal s Ho Či Minovým komunistickým svazem mládeže a vyzval miliony mladých lidí, aby se podílely a pomohly své zemi.

 

Na obranu národa

Vietnam je hustě zalidněný a jeho obyvatelé čelí vysokému riziku vystavení se smrtícím patogenům. To vyžaduje kompetentní systém veřejného zdraví, který dokáže rychle reagovat na vznikající výzvy a rychle šířit informace. Aktualizace o zoonotických nemocech (nemoci šířené mezi obratlovci, které jsou přenosné na člověka) jsou hlášeny pravidelně - definovány jako urgentní, denní, týdenní, měsíční nebo roční. Protože vietnamský zdravotní systém je soustředěný na bezpečnost a zdraví lidí - nikoliv na zisk pojišťoven - Vietnam dosáhl v prevenci a léčbě nemocí působivé úspěchy. Například v roce 2003 WHO prohlásila Vietnam za první zemi, která úspěšně zvládla SARS.

Od éry vietnamské boje proti kolonialismu po SARS a COVID-19 má Vietnam historické úspěchy v boji proti smrtelným chorobám. Tento všeobjímající duch spolupráce mezi lidmi vychází ze sociálního systému, který zdůrazňuje kolektivní úsilí a jednotu. Pokud jde o boj proti COVID-19, premiér Nguyen Xuan Phuc vyzval: "každý podnik, každý občan, každá obytná oblast musí být pevností, aby se zabránilo epidemii." Tato rétorika vyvolala pocit sounáležitosti mezi vietnamskými lidmi, kteří vědí, co znamená jednota v dobách utrpení.

Proti rétorice v západních médiích je třeba se ohradit a říct, že úspěch Vietnamu není jen nějakým zázrakem. Je výsledkem silně plánované ekonomiky se socialistickou vládou, pro kterou je prioritou člověk. Pandemie COVID-19 roztrhla slabé švy kapitalismu a odhalila svojí bezcitnou tváří tvář lidského utrpení. Ve světě, kde je kapitalismus morbidní mor, Vietnam dokazuje, že existuje i jiná cesta.

V této bezprecedentní době musíme více než kdykoliv předtím přijmout mezinárodní spolupráci a solidaritu a stát spolu s vietnamským lidem a zbytkem světa. Měli bychom se poučit z úspěchů vietnamského lidu a bojovat proti všem formám antiasijského rasismu. Musíme i nadále požadovat systém zdravotní péče, který klade potřeby lidí nad zájmy firem. Musíme požadovat lidový program boje proti viru a kapitalismu!


Zdroj https://www.liberationnews.org/why-has-no-one-in-vietnam-died-from-coronavirus/

Překlad KSM

 

 
< Předch.   Další >
Partneři:
http://www.kscm.cz
http://www.sosstudent.cz
http://www.kubadnes.cz
18. světový festival mládeže a studentstva
http://davdva.sk/
http://www.klub-pohranici.cz/
Top of Page Powered by Mambo Open Source
© 2020 Komunistický svaz mládeže
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.