Úvodní stránka arrow Přehled článků arrow Ze zahraničí arrow Problematickým bodem v syrském příměří je podpora Bílého domu teroristické organizace an Nusra Wednesday, April 25 2018  
Kdo jsmeWho we areKontaktujte násKalendář akcíOdkazyInternationalNávštěvní kniha
Advertisement
Problematickým bodem v syrském příměří je podpora Bílého domu teroristické organizace an Nusra Tisk E-mail
Sobota, 27 únor 2016

Problematickým bodem v syrském příměří je podpora Bílého domu teroristické organizace an Nusra - frakce al Kaidy

Vystoupení ministra zahraničí Johna Kerryho před výborem pro zahraničí amerického Senátu ve středu 24. 2. 2016, ve kterém hájil příměří v Sýrii, kterého se mu podařilo dosáhnout s Ruskem, se setkalo s velmi ostrými dotazy senátorů. Demokratická senátorka Barbara Boxerová z Kalifornie zdůraznila, že dohoda je velmi křehká a republikánský senátor Bob Corker z Tennessee zdůraznil, že "Rusko bude pokračovat v zabíjení těch lidí, kteří jsou americkými přáteli a spojenci".

Kerry odpověděl, že v současnosti probíhá významná diskuse o plánu "B", který by měl zahrnovat eskalaci americké vojenské přítomnosti v Sýrii a potenciální konfrontaci s Ruskem, pokud příměří selže a nebude možné prosazovat realizaci amerických záměrů.

Klíčovým problémem v americko-ruské dohodě je právě bod, o kterém senátor Corker tvrdil, že "tito lidé jsou naši přátelé a spojenci". Senátor se stejně jako prezident Obama, Pentagon, CIA a celé americké vedení vyhnul přesnému pojmenování těchto "přátel a spojenců".

Špinavým tajemstvím, které se snaží administrativa ukrýt, je skutečnost, o které dávno všichni vědí, že tito "přátelé a spojenci" jsou příslušníci výše jmenované teroristické organizace, které Bílý dům již před pěti léty vydal směrnice k vyvolání "barevné revoluce" a svržení režimu prezidenta Asada. Al Kaida, v Sýrii přejmenována na an Nusru, plně podřízena americkému velení je hlavním problémem při uzavírání jakékoli dohody s Ruskem, poněvadž je to ona, která rozpoutala občanskou válku, ve které zahynulo čtvrt milionu Syřanů a 11 milionů se stalo utečenci ze svých domovů.

Z příměří od 27. 2. 2016 je vyloučena an Nusra a Islámský stát - ISIS.

"Vysoký vyjednávací výbor - Syrská revoluční fronta", která byla pro účely jednání podporována OSN a ušitá horkou jehlou z organizací tak zvané "umírněné opozice", odmítl jakékoliv příměří, ze kterého by byla vyloučena an Nusra.

Američtí analytici výzvědných služeb varovali, že an Nusra a tak zvaná "umírněná opozice", obě podporované USA, jsou navzájem propojené, což potvrdil 23. 2. na tiskové konferenci i americký vyslanec v Američany vedené koalici pro válku v Iráku a Sýrii Brett McGurk, prohlášením, že předpokládaní "umírnění" a an Nusra tvoří jeden celek.

Tato prohlášení a názory potvrzují, že všechna teroristická uskupení, která vznikla pod vedením al Kaidy v průběhu války v Sýrii, tvoří síly, které využívají Spojené státy pro vedení války ke svržení prezidenta Asada cizíma rukama (proxy war).

Tito žoldnéři byli (a jsou) dobře financovaní a vyzbrojovaní hlavními americkými spojenci v regionu jakými jsou Saudská Arábie, Turecko a Katar.

Jinými slovy lze říci, že tato tak zvaná občanská válka není ničím jiným než rozsáhlou operací CIA.

Tato krvavá intervence v Sýrii odhalila v celé nahotě podvod s tak zvanou "válkou proti světovému terorismu", která sloužila a dosud slouží jako záminka k rozpoutávání válek v zahraničí a upevňování policejní diktatury v samotných Spojených státech od 11. 9. 2001.

Spojené státy se nikdy nezapojily do žádné války proti terorismu a tím více proti al Kaidě. Vrazi al Kaidy plní hlavní úkoly Bílého domu: nastolit americkou hegemonii na Blízkém a Středním Východě.

Poslední inkarnace předpokládaného boje proti světovému terorismu, která trvá asi pět měsíců, se ukázala jako absolutní lež.

Ruská intervence, s mnohem menšími silami než má k dispozici Pentagon, obrátila naruby válku o Sýrii, odřízla teroristům z Islámského státu zásobovací trasy z Turecka a zlikvidovala lukrativní ochod mezi ISIS a Tureckem s loupenou syrskou ropou.

Je naprosto evidentní, že Washington nemohl opravdově bojovat proti ISIS a an Nusře, které byly a (jsou?) nástrojem ke svržení prezidenta Asada.

Zprávu, kterou uveřejnil 23. 2. 2016 Wall Street Journal (WSJ) hodnotí vedoucí funkcionáři Bílého domu jako spor mezi Pentagonem, CIA a ministerstvem zahraničí o hodnocení průběhu operace svržení režimu v Sýrii.

Podle této zprávy CIA zuří, že ruské letecké útoky likvidují relativné umírněné "rebely" (an Nusra), kterým dodávala zbraně, včetně protitankových řízených střel.

WSJ se zmiňuje i o rozporech mezi jednotlivými státními institucemi, zda vyzbrojovat zmiňovaná teroristická uskupení nejmodernějšími ručními protiletadlovými řízenými střelami, kterými by mohla sestřelovat ruské bojové letouny, což by ovšem mohlo vést k zatažení USA do války proti Rusku. Současně s tím ale CIA upozorňuje, že tyto zbraně by mohlo teroristům dodat Turecko a Saudská Arábie.

Neuvěřitelná, hazardní politika Bílého domu by mohla vést i k takové eskalaci, která by mohla skončit nukleární válkou.

Al Kaida a všechny její odnože jsou podobné frankensteinovu monstru, stvořenému a kultivovanému Washingtonem jako nástroj imperialistické intervence a kontrarevoluce.

Al Kaidu stvořily CIA, pákistánská a saudská výzvědná služba k boji proti Sovětské armádě v Afghánistánu v roce 1980. Stejně jako tehdy, tak i dnes v Sýrii slouží jako agentura k předávání peněz, zbraní a získávání nových bojovníků k vedení amerických válek cizíma rukama.

Washingtonské hrátky s reakčními džihádisty vznikly v dávné minulosti. Již v roce 1950 je Spojené státy využívaly k boji proti arabskému národně osvobozovacímu boji a zabránění vlivu socialismu, které představovaly pro americké ropné monopoly smrtelného protivníka.

Od té doby zůstaly vztahy mezi CIA a džihádisty nejrůznějších odstínů naprosto intimní.

To vysvětluje, proč doslova v každém teroristickém zločinu od 11. 9. 2001 přes Bostonský maratón, až po současnost účinkovali muslimští teroristé, kteří se volně pohybovali s mandátem tajných služeb po Spojených státech, cestovali bez kontroly do zahraničí a klidně se vraceli zpět.

V současnosti využívá americký imperialismus tyto síly více než v minulosti a to nejen na Středním Východě, kde splnili svůj hlavní úkol svržením Muammara Kaddáfího a nyní měli totéž realizovat v Sýrii. Mezi teroristy, kteří v těchto Američany vytvořených džihádistických uskupeních válčí v Sýrii, je značný počet Čečenců a jiných národů ze Severního Kavkazu, stejně tak Ujgurů ze západní části Čínské lidové republiky. Účast v krvavé válce je má připravit na mnohem složitější imperialistické operace proti ruským a čínským silovým orgánům po jejich návratu domů.

Na závěr je potřeba říci, že příměří, které by mohlo vyústit v porážku džihádistů dlouhodobě připravovaných Washingtonem, bylo vynuceno ruským zásahem a mohlo by na dlouhou dobu oslabit tento způsob vedení válek a rovnalo by se de facto americké porážce. Odtud pramení i vztek vyvolaný příměřím uzavřeným mezi Lavrovem a Kerrym.

Navíc zde existuje i nebezpečí, že džihádisté se pokusí realizovat i vlastní plán "B", který by mohl být i pomstou jejich imperialistickým patronům. O to se vlastně pokusil i Usama bin Ladin poté, když byl opuštěn svými spojenci po odchodu Sovětské armády z Afghánistánu.

Zločinné akce Washingtonu v Sýrii a jiných státech, ve kterých vedou války cizíma rukama (proxy wars), ovšem mohou hrozit i smrtelnější odplatou "umírněných teroristů", které CIA vycvičila a vyzbrojila.


Bill Van Auken, WSWS 25.2.2016.

 

 
< Předch.   Další >
Partneři:
http://www.kscm.cz
http://www.sosstudent.cz
http://www.kubadnes.cz
18. světový festival mládeže a studentstva
http://www.klub-pohranici.cz/
Top of Page Powered by Mambo Open Source
© 2018 Komunistický svaz mládeže
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.