Úvodní stránka arrow Přehled článků arrow Ze zahraničí arrow Příručka vydaná Pentagonem ospravedlňuje válečné zločiny a cenzuru tisku Tuesday, December 01 2020  
Kdo jsmeWho we areKontaktujte násKalendář akcíOdkazyInternationalNávštěvní kniha
Advertisement
Příručka vydaná Pentagonem ospravedlňuje válečné zločiny a cenzuru tisku Tisk E-mail
Čtvrtek, 13 srpen 2015

Pondělní (10. 8.) úvodník listu New York Times upozornil americkou veřejnost na příručku vydanou Pentagonem - nový rozsáhlý dokument, definující pravidla vedení vojenských operací na válčišti, která by měli dodržovat američtí vojáci a jejich velitele.

Dokument nazvaný "Příručka Zákon války" má 1165 stránek a byl publikován již v červnu 2015. Zpočátku byl však dosud projednáván pouze v okruhu funkcionářů zabývajících se vojenským právem a bezpečnostní politikou.

Největší americké deníky, magazíny a televizní sítě, které mají své dopisovatele v Pentagonu a pravidelně studují tiskové zprávy vydávané Pentagonem, se rozhodly zatím o publikaci pomlčet a to z důvodů, které se čtenáři stanou jasnějšími po prostudování jejího obsahu.

Masmédia zpočátku ani nekomentovala vydání příručky pro žurnalisty a to až do doby, než "Výbor pro ochranu žurnalistů" (Committee for the Protection of Journalists - CPJ) vydal 31. 7. 2015 prohlášení pod názvem "V době války si Pentagon vyhrazuje právo jednat s novináři jako se špiony".

Prohlášení CPJ upozorňuje na rostoucí počet novinářů zadržených nebo zavražděných při výkonu jejich práce na Ukrajině, Středním Východě a v Africe.

CPJ napadá dokument Pentagonu pro ospravedlňování jednání se žurnalisty jako s jednou ze stran válečného konfliktu, nebo přímo se špiony, kteří mají být zatýkáni, vězněni nebo dokonce vražděni podle rozhodnutí velitelů na válčišti, stejně tak jim povoluje jejich zprávy censurovat.

CPJ deklaruje: "Jak se zdá, Ministerstvo obrany Obamovy administrativy převzalo hnusné praktiky, které začaly v době vlády prezidenta Bushe a jeho války s terorismem, a převedly je do oficiálních vládních návodů pro ozbrojené síly na zacházení s žurnalisty, kteří pokrývají konflikt."

Kontinuitu administrativ Bushe a Obamy zdůrazňuje i osoba hlavního autora příručky Hlavního prokurátora Pentagonu Stephena W. Prestona.

Před svým přechodem na ministerstvo obrany vykonával stejnou funkci v CIA v letech 2009 - 2012, tedy v období, kdy se CIA zuřivě bránila vyšetřování Senátního výboru pro zpravodajské služby, týkajícího se mučení v tajných vězeních CIA v době Bushovy vlády.

Rovněž úvodník v Times si stěžuje na směrnici pro jednání se žurnalisty a žádá prezidenta, aby tuto směrnici okamžitě zrušil.

Současně s tím poznamenává, že mluvčí Národní bezpečnostní rady odmítl sdělit, zda Bílý dům vyjádřil s manuálem souhlas.

Times odmítá tvrzení v manuálu o tom, že "Informace o vojenských operacích mohou být velmi podobné získávání informací nebo dokonce špionáži" a tvrzení, že novinář musí působit otevřeně s povolením kompetentních autorit. Takové opatření znemožní jakoukoliv pravdivou reportáž, která se bude lišit od státní propagandy. Podobně již působila americká média během války proti Iráku, kde měl každý útvar a svazek přiděleného svého "žurnalistu".

Vydavatel Timesů se však ani nepokusil vysvětlit, proč se úvodník nezmínil o obsahu celého dokumentu, ale vybral si pouze dvě stránky věnované žurnalistům. Vyhnul se při tom recenzi celého manuálu, který opět dává zelenou krutosti, včetně masového vraždění.

Již při letmém pohledu do manuálu zaregistrujeme, co všechno je pro americké ozbrojené síly "zákonné":

  • Deklaruje jako zákonné používání jaderných zbraní a uvádí: "Neexistuje žádný všeobecný zákaz použití nukleárních zbraní ani v žádné smlouvě, ani ve všeobecném mezinárodním právu." Použití nukleárních zbraní není ani považováno za "neodmyslitelně nepřiměřené", i kdyby byly cílem vojenské síly, které nevlastní jaderné zbraně.

  • Povoluje požívání zápalných zbraní jako je napalm, herbicidů - jako Agent Orange ve Vietnamu, laserových zbraní a prostředků k potlačování vzpour a demonstrací (slzný plyn, pepřový sprej) a munici s ochuzeným uranem.

  • Povoluje používání kontejnerových bomb a munice, min a bombových pastí, s poznámkou, že USA nepodepsaly "Konvenci o kontejnerové munici" (Cluster munition).

  • Povoluje použití střel "dum dum", poněvadž USA v roce 1868 nepodepsaly Petrohradskou deklaraci o jejich zákazu a ani Deklaraci o vybuchujících kulkách v roce 1899.

  • Ospravedlňuje útoky bezpilotních prostředků - dronů prováděnými jak americkými ozbrojenými sílami, tak i CIA, protože neexistuje žádný zákonný zákaz vedení války s použitím bezpilotních prostředků.

  • Deklaruje, že pokud dojde ke střetu dohod o lidských právech se zákonem o vedení války, je tento konflikt řešen podle principu, že zákon války je vzhledem k nepřátelství rozhodujícím.

Odborníci ve specializovaných médiích zdůrazňují, že nový manuál znovu definuje principy, které byly uvedeny v podobném dokumentu publikovaném Pentagonem v roce 1956. V novém manuálu je deklarováno, že hlavním cílem "zákona války" je "chránit bojující vojáky, vojáky ve službách a civilisty před zbytečným utrpením".

V dokumentu z roku 1956 nebyli uvedeni civilisté. Nikoli proto, že dovoloval větší násilí proti civilistům, ale prostě proto, že jakékoliv násilí a krutost byly zakázány a jakékoli vraždění civilistů bylo nezákonné a bylo považováno za válečný zločin.

Nový dokument se snaží určit, co je zákonné a co protizákonné v akcích proti civilním cílům a za hlavní kriterium označuje nezbytnost takové vojenské operace.

Masové vraždění civilistů pak může být ospravedlněno tvrzením, že operace pomohla dosažení významných vojenských cílů.

Není tedy žádným překvapením, že nejen New York Times, ale všechna americká média dlouho mlčela o publikaci "Law of War Manual". Plní tak příkaz imperialistických vládců, skrýt před americkým lidem a světovou populací přípravy Pentagonu na nové a mnohem rozsáhlejší válečné zločiny, než jakých se dopustil v průběhu 70 let od Hirošimy a Nagasaki po současnost, paralelně s potlačováním demokratických práv, uzákoněných v americké ústavě.

Times odděluje odmítnutí Pentagonem "Prvního dodatku" ústavy, garantujícího svobodu tisku od erupce amerického militarismu, který toto odmítnutí podporuje.

Ve skutečnosti nový manuál demonstruje neslučitelnost militarismu a demokracie. Boj proti imperialistické válce je neoddělitelný od boje proti diktatuře. Oby dva druhy boje vyžadují sjednocení mezinárodního boje dělnické třídy proti kapitalismu.

11. 8. 2015

Patrik Martin WSWS

Překlad: Kluz

 

 
< Předch.   Další >
Partneři:
http://www.kscm.cz
http://www.sosstudent.cz
http://www.kubadnes.cz
18. světový festival mládeže a studentstva
http://davdva.sk/
http://www.klub-pohranici.cz/
Top of Page Powered by Mambo Open Source
© 2020 Komunistický svaz mládeže
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.