Úvodní stránka arrow Přehled článků arrow Ze zahraničí arrow Poslední útok na Východ: Kolomojskij se chystá stát samovládcem na Ukrajině Wednesday, April 08 2020  
Kdo jsmeWho we areKontaktujte násKalendář akcíOdkazyInternationalNávštěvní kniha
Advertisement
Poslední útok na Východ: Kolomojskij se chystá stát samovládcem na Ukrajině Tisk E-mail
Úterý, 15 červenec 2014

Ukrajinský oligarcha Igor Kolomojskij navrhl zabavit podniky a majetek podnikatelům, kteří financují, dle jeho názoru, domobranu na Východě země. Podle vyjádření expertů tak na Ukrajině začíná globální přerozdělování majetku. Navíc se tím, dle jejich názoru, Kolomojskij chystá stát jediným vlastníkem a vládcem Ukrajiny.

O nápadu Kolomojského zabavit majetek politickým oponentům napsal na svém Facebooku zástupce gubernátora Dněpropetrovské oblasti Ukrajiny Boris Filatov: "Sedíme a hodnotíme současnou situaci v regionu a na Ukrajině. Přímo teď. A tu najednou Igor Kolomojskij prohlásil: 'Vláda dnes prostě musí provést konfiskaci majetku, podniků a akcií přívrženců separatistů. Všem těm, kteří financovali a stále financují teror v zemi. Uvažuj: nejenom, že se zmocnili bez výběrových řízení, v podstatě zadarmo, desítek podniků, energetických závodů, ukrajinských telekomunikací, ale dnes na účet těchto podniků Janukovič a jeho přisluhovači fakticky sponzorují vraždění našich občanů.' "

Kolomojskij si myslí, že takto zabavený majetek má být předán do jakési akciové společnosti, jejímiž akcionáři by byli účastníci bojových operací na východě Ukrajiny a příbuzní padlých vojáků.

Nápad Kolomojského okamžitě podpořili nacionalisté. Za úplné vyvlastnění a zestátnění se postavil vedoucí informačního centra strany "Pravý sektor" Borislav Bereza. "Dnes není vhodná chvíle pro liberalizmus. A netřeba vykládat, že je to nedemokratické a v rozporu s evropskými hodnotami. Dobří lidé musí žít dobře a špatní - špatně", napsal Bereza na svém Facebooku.

Dnes se v ukrajinských sdělovacích prostředcích objevil expertní názor německého politologa Guentera Scholze. Ten se domnívá, že Petr Porošenko brzy přepustí své místo Kolomojskému. Dle jeho názoru musí Ukrajinu spravovat krizový manager a Kolomojskij se jakový takový manager již osvědčil. "Jsme svědky toho, že Porošenko si počíná jako Karzai, když se pokouší domluvit s místními zkorumpovanými klany a to ve chvíli, kdy občanská válka zachvacuje stále nová území a posouvá se směrem k západním hranicím Ukrajiny. To je přesně to, co dnes vidíme v Afghánistánu za prezidentování Karzaiho. Nemůžeme dopustit, aby se takový druhý Afghánistán objevil u samých hranic sjednocené Evropy. Abychom toto nebezpečí odvrátili, bylo by lépe, aby Kolomojskij dokázal své schopnosti zvládat řízení problémových území a aby dostal širší plnomoci než které má k dispozici dnes", uvádí agentura UNN (Ukrainskie Nacionalnye Novosti) slova experta. "Je potřeba si uvědomit, že se situace na Ukrajině lavinovitě zhoršuje a oddalování nezbytných rozhodnutí (což dnes dělá Porošenko) pouze prohlubuje krizi, která se tak může stát nezvratnou", domnívá se Scholz.

 

Oligarcha s krví na rukách

Dříve experti poznamenávali, že Igor Kolomojskij je jediným člověkem, který vyhrál, když došlo na Ukrajině ke změně vlády. Ve chvíli, kdy byl odstraněn Viktor Janukovič, začal Kolomojskij organizovat své jmenování na post gubernátora Dněpropetrovské oblasti. Řízením dalších oblastí byli pověřeni jeho stoupenci. Hlavou Doněcké oblasti se stal další oligarcha - Sergej Taruta. Řídit Oděskou oblast začal stoupenec a přítel Kolomojského Igor Palica. Dříve Palicu spojovala s dněpropetrovským gubernátorem práce v podniku Kolomojského "Ukrtatnafta".

Zvláště je potřeba poznamenat, že Palica se stal gubernátorem po tragických událostech v Oděse. 2. května stoupenci evropské integrace společně s bojovníky "Pravého sektoru" napadli tábor aktivistů antimajdanu. Demonstranti byli zahnáni do budovy Domu odborů. Nacionalisté napadli budovu lahvemi naplněnými zápalnou směsí. Zabili tak, dle oficiálních údajů, 48 lidí. Uvádí se, že dalších 48 lidí zmizelo beze stopy. Poslanec Oděské oblastní rady Vadim Savenko se domnívá, že kyjevská vláda tají skutečné údaje o počtu mrtvých. Dle jeho informací při požáru v "oděské Chatyni" zemřelo 116 lidí. Je známo, že útok na tábor stoupenců antimajdanu organizoval a financoval Igor Kolomojskij.

Dále je známo, že se na vraždách a bití protivníků majdanu v Oděse podíleli - přestrojení do civilu - vojáci, sloužící ve speciálních oddílech Ministerstva vnitra Ukrajiny nazvaných "Východ" a "Bouře", kteří jsou dislokování v Dněpropetrovsku a Oděse. Přímé financování speciálních oddílů se dělo pomocí aktiv ukrajinského byznysmena a politika Igora Kolomojského a tehdejšího kandidáta na prezidenta Petra Porošenka.

Také sám majdan a vystoupení nacionalistů proti zákonně zvolenému prezidentu Janukovičovi financoval Kolomojskij. Aktivisté "Kyber-Berkutu" se dokázali dostat do počítače a elektronické pošty oligarchova pomocníka Alexeje Salkoča. Mezi dokumenty, které hackeři získali, se nachází také plány pravicových radikálů z UNA-UNSO (Ukrajinskaja Nacionalnaja Assembleja ? Ukrajinskaja Narodnaja Samooborona) na státní převrat a plány na podporu vlastního kandidáta pro prezidentské volby na Ukrajině.

Dále Igor Kolomojskij založil uvnitř Ukrajiny vlastní armádu. Hackeři objevili informace o tom, že oligarcha financuje oddíly Národní gardy "Dněpr-1", "Doněck-1"a "Luhansk" a dále speciální oddíl "Artěmovskij". Za využití svých blízkých kontaktů na ministra vnitra Ukrajiny Arsenie Avakova, Kolomojskij legalizoval svoji soukromou armádu, když jí dal statut oddílu Národní gardy. Díky tomu získali jeho bojovníci nejenom právo na nošení zbraně, ale také na její použití v případech pacifikace odbojných částí Ukrajiny.

Nelze ale říci, že formování Národní gardy provedl Kolomojskij na svůj účet. Pouze za období března roku 2014 získala Kolomojskim kontrolovaná banka "Privat-bank" od Národní banky Ukrajiny 9 miliard hřiven. Celkem na podporu bankovního systému Národní banka Ukrajiny vynaložila 21 miliard. Tak dostal "Privat-bank" téměř polovinu této sumy.

To ale nejsou jediné finance, které Kolomojskij získal od Kyjeva. Společnost "Ukrtatnafta", která je kontrolována Kolomojskim, vyhrála tendry na dodávku paliva pro ukrajinskou armádu.

Okolí Kolomojského už ani nezastírá, že oligarcha získal na Ukrajině monopol. Takto okomentoval zástupce gubernátora Genadij Korban dněpropetrovským novinám "V gorodě" fakt, že Kolomojského struktury vyhrály tendry na dodávku nafty pro ukrajinskou armádu: "Kolomojskij je jediným národním zpracovatelem ropy na Ukrajině." Financování "Privat banku" Korban také vysvětluje tím, že se jedná o největší banku na Ukrajině. Stojí za zmínku, že za posledního půl roku na Ukrajině zkrachovalo 5 bank. Ještě 40 bank, dle mínění ukrajinských ekonomů, potřebuje pomoc od státu. Nicméně tuto pomoc Národní banka Ukrajiny poskytuje pouze finančním strukturám Kolomojského.

 

Poslední bitva o Ukrajinu

Současná prohlášení oligarchy svědčí o tom, že Kolomojskij začal útok na aktiva svých konkurentů na východě Ukrajiny.

Při tom, dle slov ředitele Euroasijského komunikačního centra Alexeje Pilka, Kolomojskij sleduje několik cílů najednou. První cíl - motivace vlastní armády k válce. " Kolomojskij chce materiálně stimulovat své bojovníky. Mluvíme tu o praxi, která existovala již v době 2. světové války a kterou praktikovala hitlerovská vojska, když se masově konfiskoval majetek těch, kdo podporoval partyzány. Pan Kolomojskij se na tomto ale nezastaví, může zcela zopakovat hitlerovskou praxi. Můžeme jak chceme poslouchat různá vystoupení pana Kolomojského, je ale potřeba si uvědomit, že se jedná o člověka, který si podepsal - přinejmenším - politický rozsudek. Kolomojskij - to je válečný zločinec", domnívá se Pilko.

Hlavním plánem Kolomojského je ale uchvácení moci na Ukrajině. "On již informoval sdělovací prostředky o plánu na vytvoření jakési východní gubernie na území Ukrajiny, která by zahrnovala ne pouze Dněpropetrovskou oblast, ale také Doněckou, Luhanskou a Zaporožskou. Ano, Kolomojskij se chce stát takovým gauleiterem na Ukrajině", domnívá se expert.

Současnému prezidentu Ukrajiny Alexej Pilko předpovídá nezáviděníhodnou budoucnost: "Porošenko se bude stále více stávat pouhou nominální figurou. Nemá pod kontrolou vše, co se děje. Porošenko se pokouší o vytvoření dojmu národního vůdce, ale vůbec se mu to nedaří. Pro něho ale není nejhorší to, že se v nejbližší době stane pouhým nominálním prezidentem, nejhorší pro něho je to, že se stane "obětním kozlem".


8. 7. 2014, zkráceno 


Zdroj: http://russian.rt.com/article/39895 

Překlad: Komunistický svaz mládeže

 

 
< Předch.   Další >
Partneři:
http://www.kscm.cz
http://www.sosstudent.cz
http://www.kubadnes.cz
18. světový festival mládeže a studentstva
http://davdva.sk/
http://www.klub-pohranici.cz/
Top of Page Powered by Mambo Open Source
© 2020 Komunistický svaz mládeže
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.