Úvodní stránka Tuesday, May 26 2020  
Kdo jsmeWho we areKontaktujte násKalendář akcíOdkazyInternationalNávštěvní kniha
Advertisement
Pochod z Paříže do Haagu proti politickým vraždám v Kolumbii Tisk E-mail
Úterý, 02 duben 2019

Zveřejňujeme prohlášení Kolumbijců žijících v Evropě, kteří uspořádali protest proti situaci v Kolumbii - pochod z Paříže do Haagu před Mezinárodní trestní soud. V roce 2016 došlo k uzavření míru mezi partyzány z FARC-EP (Revoluční ozbrojené síly Kolumbie-lidové armády) a vládou, který měl ukončit válku. Opozičním aktivistům byla přislíbena možnost se účastnit politického vývoje. Přes slíbené záruky ale v Kolumbii dochází k politickým popravám aktivistů a představitelů opozičních, sociálních a lidsko-právních hnutí, přes 500 od roku 2016. Vraždy se ještě zintenzivnily poté, co prezident Ivan Duque nastoupil do úřadu v srpnu minulého roku. Vystupuje tak na povrch pokrytectví "obránců demokracie", kteří podněcují politickou krizi v Venezuele, ale s klidem přecházejí politické vraždy v sousední Kolumbii. V zemi přitom mají Spojené státy desítky vojenských základen, které mohou být využity při případné agresi v sousední zemi. Sama kolumbijská vláda zasahuje proti legální vládě Bolívarovské republiky (včetně podpory ozbrojených akcí, pokusů o atentát na nejvyššího představitele).

Míříme do Haagu, abychom bránili život, mír a spravedlnost v Kolumbii

My, spolky kolumbijských občanů žijících v Evropě, jsme se spojili k velkému pokojnému protestu dne 5. dubna 2019, která nás zavede k Mezinárodnímu trestnímu soudu v Haagu. Odsuzujeme systematické vraždění představitelů sociálních hnutí a obránců lidských práv v Kolumbii. Nová hrozba války v regionu, stejně jako vážná situace v oblasti lidských práv a korupce, která postihuje zemi, nás nutí k tomu, abychom v této historické akci uplatňovali svou občanskou moc

Dne 5. dubna představíme Mezinárodnímu trestnímu soudu zprávu, která dokumentuje situaci, a požádáme, aby bylo zahájeno vyšetřování s cílem objasnit fakta a zajistit uplatnění spravedlnosti. Tato demonstrace je součástí procesu zahájeného 7. srpna, kdy jsme požádali Soud, aby vyšetřil zmizení představitelů sociálních hnutí. Odpověď žalobkyně Fatou Bensoudy ze dne 5. prosince 2018 ponechává otevřenou možnost identifikace, vyšetřování a posuzování nových případů porušování lidských práv v Kolumbii.

Při tom, jak čelíme neochotě kolumbijské vlády a soudních institucí uznat systematickou povahu těchto vražd a nedostatku výsledků soudních vyšetřování, mobilizujeme s požadavkem, aby všechny hrozby, útoky a vraždy ustaly. Tyto jevy jsou na vzestupu od roku 2016, kdy byly podepsány mírové dohody s FARC-EP; tento nárůst dosáhl 50% po ustanovení Ivana Duquea prezidentem dne 7. srpna. Od ledna 2016 do 10. ledna 2019 bylo podle zprávy Indepazu zavražděno 566 představitelů sociálních hnutí a obránců lidských práv. A toto číslo stále roste každý týden.

V této souvislosti se spolky Kolumbijců žijících ve Francii rozhodly podniknout pochod, který nás zavede z Paříže do Haagu. Tento pochod začne 28. března v Paříži a dorazí 5. dubna do Haagu. V různých fázích pochodu plánujeme všechny druhy uměleckých, informačních a osvětových akcí. Snažíme se zvýšit povědomí a nedovolit zapomenout. Zveme všechny národní i mezinárodní spolky, aby se k této iniciativě připojily.

Jakmile dorazíme do Haagu, setkáme se před budovou Mezinárodního trestního soudu s dalšími kolumbijskými spolky a občany z různých částí Evropy a světa s požadavkem úcty k životu, pravdě, spravedlnosti a míru v Kolumbii.

Bude to zároveň příležitost vyjádřit kolumbijské vládě svůj nesouhlas a své velké znepokojení nad možným návratem války kvůli přerušení dialogu s partyzány ELN nebo nad zásahem kolumbijského státu do vnitřního konfliktu ve Venezuele.

Tuto výzvu může podpořit každý občan, organizace, spolek nebo asociace snažící se o alternativu k ozbrojenému konfliktu a vystupující proti jakékoli válečné agresi, která pochází z kolumbijského území (trestný čin podle Římského statutu).

Podobně vyzýváme mezinárodní organizace a všechny příslušné orgány, aby zajistily, že protest a pochod proběhnou v nejlepších podmínkách bezpečnosti a harmonie.

Společně jsme silnější! Naši vůdci sociálních hnutí, obhájci lidských práv a našich přírodních zdrojů nás potřebují!

 
< Předch.   Další >
Top of Page Powered by Mambo Open Source
© 2020 Komunistický svaz mládeže
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.