Úvodní stránka arrow Přehled článků arrow Ze zahraničí arrow Plynem proti agresi Saturday, July 04 2020  
Kdo jsmeWho we areKontaktujte násKalendář akcíOdkazyInternationalNávštěvní kniha
Advertisement
Plynem proti agresi Tisk E-mail
Čtvrtek, 23 březen 2006

Plyn se má stát sjednocujícím prvkem posilující radikální levice v Latinské Americe. I tak by se dal nazvat nejnovější počin politických lídrů Latinské Ameriky, na kterém se v uplynulých dnech dohodli. 21. století se stalo pro Jižní Ameriku novým impulsem. V celé řadě zemí se k moci dostávají, levicově zaměřené a pokrokově orientované vlády, které více, či méně odmítají hegemonii Spojených států, která v této oblasti panovala zhruba od 19. století.

Další ranou USA a upevněním spojenectví zemí Latinské Ameriky se nyní má stát vybudování kontinentálního plynovodu, kterým bude proudit zemní plyn z Venezuely, přes Brazílii a Uruguay až do argentinské Patagonie. Osm tisíc kilometrů dlouhá stavba, jejíž cena je odhadována na dvacet miliard dolarů, by měla do sedmi let spojit venezuelský přístav Puerto Ordaz s patagonským Neuquenem.

Plynovod povede po východním pobřeží a stane se symbolem – síly a významu ropy, plynu a levice - všechny země, které bude protínat mají levicové vlády, popř. prezidenty. V podobném duchu se ale začíná ubírat i západní pobřeží. Vítězství Evo Moralese v Bolívii a Michelle Bacheletové v Chile v prezidentských volbách ukazuje, že myšlenky levice mají v Latinské Americe dlouhou tradici a vměšování a vojenským převratům v režii USA je již pomalu odzvoněno.

Ludvík Šulda

{moscomment}

 

 
< Předch.   Další >
Partneři:
http://www.kscm.cz
http://www.sosstudent.cz
http://www.kubadnes.cz
18. světový festival mládeže a studentstva
http://davdva.sk/
http://www.klub-pohranici.cz/
Top of Page Powered by Mambo Open Source
© 2020 Komunistický svaz mládeže
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.