Úvodní stránka arrow Přehled článků arrow Ze zahraničí arrow Němečtí politici a média proti Polsku Wednesday, April 25 2018  
Kdo jsmeWho we areKontaktujte násKalendář akcíOdkazyInternationalNávštěvní kniha
Advertisement
Němečtí politici a média proti Polsku Tisk E-mail
Středa, 13 leden 2016

Napětí mezi Německem a Polskem se od vítězství pravicové nacionalistické strany PiS (Právo a spravedlnost) v polských federálních volbách loni v říjnu, rychle stupňuje.

Do konce roku 2015 volala německá média po zastavení přísunu financí Evropské unie do Polska s cílem zabránit tomu, aby si polská vláda "dělala, co chce" (Die Welt). Nyní přední němečtí politici a novináři veřejně požadují postavení Polska pod dozor EU nebo zrušení jeho členství v EU.

Pravicová vláda PiS v Polsku provedla během několika měsíců po svém volebním vítězství, virtuální puč. Cílem strany, vedené Jarosławem Kaczyńskim, je prosazení autoritářského režimu, zvýšení masivních útoků na dělnickou třídu a prohloubení agresivní vojenské politiky vůči Rusku. Vláda (PiS) se mnohem více než její předchůdkyně chce opírat o úzké spojenectví s USA. Tyto záměry se od počátku projevují v polské vládní nacionalistické, protiněmecké a protievropské rétorice.

V pondělí 11. 1. požádal ministr zahraničí Witold Waszczykowski německého velvyslance v Polsku Rolfa Nikela, aby mu objasnil protipolská prohlášení německých politiků.

Představitelé EU - zejména Němci reagovali velmi ostře na nový zákon omezující práva masmédií, který postavil veřejný rozhlas, televizi a tisk pod vládní kontrolu.

Evropský komisař pro Média a Digitalizaci Günther Oettinger (CDU) v interview pro Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung, požadoval zrušení zákona a vytvoření komise pro kontrolu Varšavy, která by navrhla polské vládě, aby pozměnila stávající národní legislativu pro média.

Pokud by Polská vláda nesouhlasila s návrhy, mohlo by to prý vést k seriózní roztržce, protože jde o narušení linie stanovené ve "Smlouvě o politice EU". Brusel by údajně mohl zbavit Polsko hlasovacího práva v Radě ministrů a na summitech EU. Taková opatření by byla přijatá poprvé v dějinách EU. "Spiegel Online" uvedl, že podobný scénář postupu by se mohl stát pro Brusel jadernou bombou.

Šéfredaktor a vydavatel týdeníku "Freitag" Jakob Augstein, zašel ještě dál. Ve svém pravidelném sloupku ve "Spiegel Online" požadoval vyloučení Polska z EU. Na základě tvrzení vytaženého z knihy Samuela Huntingtona "Střet civilizací" napsal, že polská vláda dala najevo, že "kulturní válka" mezi východem a západem i nadále běží. Podle Augsteina "Západní hodnoty liberalismu, tolerance, rovnosti stojí proti rasizmu, ignoranci a náboženskému fanatismu. Je tedy potřeba zvažovat, s kterými sousedy chceme budovat sjednocenou Evropu. Poláci by do ní neměli být pravděpodobně zahrnutí."

Augsteinův komentář je plný agresivity a pokrytectví.

Tvrzení, že "Západ" je nositelem takových hodnot, jako je liberalismus, tolerance a rovnost, je naprostá lež. Americký, britský, francouzský a německý imperialismus způsobil historickou katastrofu v Severní Africe a na Středním Východě. Jen za posledních 25 let vyvraždil miliony lidí v Jugoslávii, Afghánistánu, Iráku, Libyi a Sýrii a z další milionů učinil běžence.

V jižních státech EU sehrála německá vláda hlavní roli při prosazování drakonických úsporných protilidových opatření, při narušení všech demokratických zásad. Na Ukrajině prosadilo Německo, ve spolupráci s USA a ukrajinskými fašisty puč a svržení demokraticky zvoleného prezidenta.

Německá vláda udržuje přátelské styky s diktátorskými režimy Saudské Arábie a Turecka, brutálně potlačujícími náboženské a národnostní menšiny.

Představitelé německého imperialismu a jejich média nemají žádné právo poučovat ostatní země o prosazování demokracie a tolerance.

Polsko bylo ve II. světové válce jednou z největších obětí německého imperialismu. Za nacistické okupace vytvořilo Německo z polského teritoria prostor pro největší masakry židů. Ze 3,3 milionů polských židů byly zvražděny celé tři miliony.

Několik milionů Poláků bylo nasazeno na nucené práce do Německa. Asi 8 milionů polských občanů zahynulo v důsledku nacistické agresivní války, nucených prací, hladu a Holocaustu.

Pokud jde o propagandu "západních hodnot", pro zbytek světa, je potřeba zdůraznit, že německou okupaci východní Evropy označovali němečtí nacisté za "civilizační misí".

Pravicový posun polské politiky a dalších východoevropských států je svázán s politikou Německa a EU. Německá vládnoucí třída nadšeně prosadila restauraci kapitalismu v Polsku a značně na ní vydělala. Po vstupu do EU bylo Polsko, ostatně jako všechny postsocialistické státy, přeměněno v montážní dílnu německého průmyslu. Polští dělníci v Německu patří mezi nejvíce vykořisťované.

Jarosław Kaczyński a jeho strana jsou produkty tohoto vývoje. Stejně jako ostatní polské politické strany jsou jednou ze skupin, na které se rozdělilo hnutí "Solidarita", které vrhlo Polsko do chřtánu imperialismu. Svou kariéru, stejně jako jeho bratru Lech zahájil za vlády Lecha Walensy.

Jak ve vnitřní, tak i v zahraniční politice hovoří současná polská vláda o tom, že navazuje na politické poselství Józefa Piłsudského, který nastolil v Polsku po I. světové válce fašistickou diktaturu, aby zabránil hrozbě vzniku socialistické revoluce.

V zahraniční politice se Kaczyński a jeho spojenec - prezident

Andrzej Duda snaží oživit Pilsudského projekt "Intermarium" - alianci ultrapravých a nacionalistických sil ve Východní Evropě, Střední Asii a na Kavkaze, jehož cílem bylo rozbití SSSR na jednotlivé státy. Po německé invazi do Polska, převzalo nacistické Německo velkou část sítě "Intermarium" a zahrnulo ji do své agrese proti SSSR.

Ve svém úvodním projevu v srpnu 2015, po zvolení do funkce prezidenta, uvedl Duda cíle zahraniční politiky strany PiS. Zdůraznil nutnost obnovy záměru vzniku konfederace států Střední a Východní Evropy od Baltu až po Jadran a nutnost posílení NATO v Polsku a postsocialistických státech Východní Evropy.

PiS prosazuje svou strategii úzké spolupráce s USA. Na setkání polského ministra zahraničí Witolda Waszczykowského s ministrem zahraničí USA, potvrdil John Kerry záměr americké administrativy posílit NATO rozmístěním systému protivzdušné obrany Patriot na polském území. Tento záměr opakovaně odmítla německá vláda.

Představitelé amerických elit často volají po renesanci projektu "Intermarium". Ve svém agresivním vystoupení na "Evropském fóru pro nové myšlení" (European Forum for New Ideas - EFNI)

v roce 2012, vyzval prezident soukromé špionážní agentury "Stratfor" George Friedman Polsko, aby zaujalo vedoucí úlohu v Evropě. "Ať již to vypadá jakkoliv archaicky, oživení projektu "Intermarium" proti Rusku a Německu, v alianci s USA, by se mělo stát objektem polského národního zájmu", uvedl Friedman.

Tyto geopolitické konflikty tvoří reálné politické pozadí německého nepřátelství a hysterie proti nové polské vládě.

Německé elity chápou, že Kaczyńského zahraniční politika a "Intermarium" podporované americkým imperialismem by mohly ohrozit německou vedoucí roli v Evropě.

Nejlépe to dal najevo komentář ve Frankfurter Allgemeine Zeitung, který vyslovil lítost nad polskou vizí zahraniční politiky, vyplývající ze snahy o aplikaci "Intermarium" na vytvoření "unie států od Baltu, až po Černé moře", jako protiváhy Rusku a Německu, která by se měla stát novým hegemonem v Evropě.


Clara Weissová WSWS

12. 1. 2016

 

 
< Předch.   Další >
Partneři:
http://www.kscm.cz
http://www.sosstudent.cz
http://www.kubadnes.cz
18. světový festival mládeže a studentstva
http://www.klub-pohranici.cz/
Top of Page Powered by Mambo Open Source
© 2018 Komunistický svaz mládeže
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.