Úvodní stránka Friday, April 03 2020  
Kdo jsmeWho we areKontaktujte násKalendář akcíOdkazyInternationalNávštěvní kniha
Advertisement
Nekrálovské chování Tisk E-mail
Čtvrtek, 29 květen 2014

Před tím, než Charles, následník britské monarchie, začne urážet druhé, měl by se podívat na vlastní rodinu.

RT: Nekrálovské chováníKomentář RT v angličtině. Zde v ruštině.

 

 

 

 

 

Nekrálovské chování: před tím než začne osočovat druhé, by si princ Charles měl prostudovat svůj rodokmen

Světové sdělovací prostředky nepřestávají komentovat nediplomatické jednání prince Charlese. V soukromém rozhovoru následník britského trůnu srovnal Vladimíra Putina s Hitlerem. Avšak, podle vyjádření korespondentky televize Russia Today Anissy Nauey, by si princ Charles měl nejdříve vzpomenout na vztahy vlastní rodiny s nacisty.

Možná, že je obecně lepší se na britskou královskou rodinu jen tak dívat a neposlouchat, co říká. Princ Charles se však musí zodpovídat za své vyjádření. V článku v Daily Mail bylo jako "exkluziv" publikováno sdělení, že on, v soukromém rozhovoru, srovnal Vladimíra Putina s Hitlerem. A tisk se tohoto tématu chopil s radostí. Prince Charlese podpořili mnozí britští politici, mezi nimi i místopředseda vlády. "Domnívám se, že Princ Charles má právo svobodně vyjadřovat své myšlenky," - tak okomentoval tuto situaci místopředseda britské vlády Nick Klegg. 

Pozadu nezůstávaly ani vedoucí sdělovací prostředky ve světě. V různých vydáních komentovaly tuto událost: "...bezcharakterní od následníka trůnu...", "...neopatrné vyjádření, udělané ne před kamerami...". Zněla slova: "soukromá beseda", "výjimečný případ", "to si myslí mnozí"... Rusko žádalo vysvětlení. 

Možná stojí za to vrátit se k historii samotné britské královské rodiny. Matka prince Charlese - královna Alžběta II.: Manželka jejího strýce Eduarda VIII. se stýkala s Hitlerem. Otec prince Charlese - vévoda Edinburský: Jeho sestra Sofie byla vdaná za důstojníka SS. Syn samotného Charlese, princ Harry, se jednou převlékl za nacistu - byť jen na Halloween. 

V průběhu 2. světové války hrála královská rodina velmi významnou roli v odporu proti nacismu v Evropě. Přesto by nebylo špatné, kdyby si její představitelé prostudovali svá rodinná pouta. Putin s Charlesem se na začátku června setkají v Normandii na oslavě věnované vítězství nad nacisty ve 2. světové válce. Setkání však může být trapné.

Mezi tím nabírá pravicová nálada v Evropě sílu a situace se nelepší. Nejvyšší soud Švýcarska zrušil rozsudek, vynesený nad mužem, který na manifestaci demonstrativně zdravil nacistickým pozdravem. Soud rozhodl, že incident nemá vztah k propagandě nacismu: člověk pouze vyjadřoval své přesvědčení.

V usnesení Federálního soudu s názvem "Hitlerovský pozdrav na veřejnosti není vždy trestný" se hovoří o tom, že toto gesto bude zločinem pouze v tom případě, jestliže ho kdokoliv použije pro propagandu rasistické ideologie a ne prostě pro vyjádření svého přesvědčení.  

Mnozí nechápou, v čem je zde rozdíl? Zdá se, že podobná řešení otevírají nebezpečnou možnost různě interpretovat projevy fašismu. V Německu, Rakousku a České republice zatím považují nacistický pozdrav za zločin, za nějž je možné jít i do vězení, protože se na něj dívají jako na symbol nenávisti.

 
< Předch.   Další >
Top of Page Powered by Mambo Open Source
© 2020 Komunistický svaz mládeže
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.