Úvodní stránka Friday, April 03 2020  
Kdo jsmeWho we areKontaktujte násKalendář akcíOdkazyInternationalNávštěvní kniha
Advertisement
Komunistická mládež Turecka: "NATO je největší teroristická organizace!" Tisk E-mail
Středa, 14 únor 2018

Komunistická mládež Turecka (TKG) vydala prohlášení o svém antiimperialistickém postoji. Kritizuje přítomnost NATO v regionu a současnou štvavou politiku turecké vlády. Připomíná mohutný  protest levicových studentů proti 6. flotile námořnictva Spojených států před 50 lety a volá po nekompromisním boji proti imperialistům a jejich spolupracovníkům.

50 let po vyhnání vojáků 6. flotily amerického námořnictva do moře univerzitními studenty v Istanbulu vydala Komunistická mládež Turecka prohlášení o svém antiimperialistickém postoji. Prohlášení, které ukazuje probíhající politiku válečného štvaní v regionu a rovněž teoretická protiimperialistická hodnocení, nese název: "Ti, kteří necílí na imperialismus, nemohou porazit imperialisty: Zatímco oni kážou, my budeme ti, kdo imperialisty nahází do moře."

 

Celý text prohlášení TKG:

Ti, kteří necílí na imperialismus, nemohou porazit imperialisty

Zatímco oni kážou, my budeme ti, kdo imperialisty zaženou do moře

Politici, jejichž tradicemi je navštěvovat Washington a klanět se Bílému domu, v současnosti mluví o antiimperialistickém boji, druhé válce za nezávislost a nedůvěře v USA. Kážou; někdy rozvážou vztahy se svými spojenci a někdy jim nabízí olivovou ratolest. Historii turecké mládeže mezitím představuje nekompromisní boj proti imperialistům a jejich posluhovačům a vyhození 6. flotily z Dolmabahçe do moře.

Imperialismus je světový řád

Imperialismus, na rozdíl od tvrzení vládnoucí strany AKP, nejsou jen "vnější síly, které si přejí strkat nos do naší země." Imperialismus je názvem současného kapitalismu. Velký revolucionář Lenin popsal imperialismus jako "nejvyšší stadium kapitalismu" a "kapitalismus v rukou velkých monopolů," poukazujíc na tak, že imperialismus je systém, který zahrnuje všechny kapitalistické země na různých stupních vývoje.

Kapitál je expanzivní ze samotné svojí přirozenosti

Základním cílem každého kapitalistického podniku je rozšiřování kapitálu. Základním cílem každého kapitalistického státu je ochrana svrchovanosti místních korporací na národním trhu a dopomáhání jim k účasti v mezinárodní konkurenci. Proto je rozpínavost nedílnou součástí kapitálu.

Neo-ottomanismus má kapitalismus jako své jádro

Turecký kapitál má expanzivní tendence. Jednotky Ozbrojených sil Turecka, které se vysadily v kilometry vzdálených místech jako je Somálsko, Katar a Súdán za účelem ochrany zámořských investic velkých místních monopolů, to ukazují. Pravda, Turecko zatím není imperialistická země. Ale buržoazie prahne po tom, stát se imperialisty. Příčina snahy politiků vyrovnat se zaniklé Osmanské říši není "jejich láska k předkům," ale tato tužba velkých holdingů.

Ve světě vykořisťovatelů není žádná spravedlnost

Tak jako kapitalismus, jeho monopolizovaná verze, imperialismus, rovněž nemá žádné místo pro rovnost, mír a spravedlnost. Stejně jako 90 % bohatství vyrobeného v naší zemi vlastní hrstka bohatých, 90 % bohatství vyrobeného ve světe patří hrstce zemí. Nejvíce prominentními z těchto zemí jsou USA, Británie, Německo, Francie, Rusko a Čína.

NATO: Největší teroristická organizace

Naše krásná země je znečištěna více než 100 základnami NATO. Severoatlantická aliance je mezinárodní teroristickou organizací, jejíž nitky jsou řízeny dominantní silou imperialistického systému, USA. NATO neohrožuje pouze nečlenské země, ale podněcováním válek i lid členských států. NATO má rovněž snahu potlačovat zvedající se lidová hnutí používáním protipovstaleckých oddílů zřízených na vlastním území a udržovat členské země ve sféře USA.

Nezávislost není možná bez socialismu

Monopoly USA, Německa, Francie a Nizozemska ovládají nejdůležitější sektory turecké ekonomiky. Dnes je ekonomika Turecka na západních imperialistických silách závislá více, než jsou ony na ekonomice Turecka. Po celou dobu svého mandátu AKP prohlubovala vnější závislost naší země pomocí privatizace a téměř zničila místní produkci ve strategických sektorech jako je zemědělství. Dokud ekonomika, počínaje klíčovými sektory, nebude znárodněna a soběstačnost Turecka zajištěna centrálním plánováním, nezávislost není možná.

Připomínka těm, kteří zapomněli 6. flotilu

17. července 1968: To je datum, kdy univerzitní studenti, mezi nimi i Deniz Gezmiş, vyhnali do moře vojáky 6. flotily Námořnictva Spojených států, která byla ukotvena v Bosporu. Je nejvyšší čas připomenout těm, kteří zapomněli na tuto odpověď turecké mládeže imperialismu USA.

Bývalí obdivovatelé NATO a obchodníci s Evropskou unií nyní vystupují jako antiimperialisté. Stále s nimi obchodují, hostují je jako spojence a nezasahují do zájmů a organizací imperialistů v naší zemi. Přesto volají lid do tak zvané války za nezávislost. Mohou si toto pokrytectví dovolit, protože už nějakou dobu nepocítili studený dech skutečných antiimperialistů a vlastenců za svými zády.

Je nutností svrhnout tento řád, který lidstvu slibuje jen krize, chudobu a válku, i s jeho místními zastánci. Imperialismus znovu dovedl svět na pokraj globálního konfliktu. Nutnost organizace se stává víc a víc nevyhnutelnou pro osvobození naší země z pout imperialismu a k tomu, přimět imperialismus zaplatit za desítky let zločinů páchaných na našem lidu.

Padesátého roku od vyhnání imperialistické flotily do moře z Dolmabahçe vyzýváme tureckou mládež, abychom každému ukázali, jak se vede boj proti imperialismu.

CO UDĚLAT PRO OSVOBOZENÍ TURECKA OD IMPERIALISMU:

1) Základny NATO a USA budou zabaveny, zahraniční jednotky deportovány.

2) Jednotky poslané do Sýrie a dalších zemí kvůli zájmům buržoazie budou staženy.

3) Dohody s imperialistickými silami o výcviku a modernizaci armády a policie budou zrušeny.

4) Počínaje strategickými sektory, ekonomika bude znárodněna a využije se centrální plánování. Plány pro rozvoj budou předloženy a uplatněny.

Komunistická mládež Turecka

Zdroj: http://www.idcommunism.com/2018/02/communist-youth-of-turkey-nato-is.html

Překlad A. L.

 
< Předch.   Další >
Top of Page Powered by Mambo Open Source
© 2020 Komunistický svaz mládeže
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.