Úvodní stránka arrow Přehled článků arrow Ze zahraničí arrow KKE: NE novému "levicovému" memorandu Wednesday, December 02 2020  
Kdo jsmeWho we areKontaktujte násKalendář akcíOdkazyInternationalNávštěvní kniha
Advertisement
KKE: NE novému "levicovému" memorandu Tisk E-mail
Úterý, 14 červenec 2015

Vláda "levicové" Syrizy a nacionalistického ANEL, s podporou pravicové Nové demokracie, sociálně demokratického PASOK (které vládly společně do ledna 2015), a středové POTAMI vkládá nové neúnosné protilidové břemeno na dělnickou třídu a další lidové vrstvy.

V noci 10. července předložila před plné parlamentní plénum otázku "zmocnění" vlády ke sjednání nového, 3. memoranda protilidových opatření, vznášejíc následující dilema: pokračování protilidové politické linie nebo bankrot země a odchod z eurozóny.

Premiér Alexis Tsipras hájil své memorandum, Tsiprasovo memorandum, v podstatě s tvrzením, že protilidová opatření jsou přijímána kvůli opětovnému získání důvěry investorů a trhů.

V 5 ráno 251 parlamentních poslanců odhlasovalo vládní návrh, zatímco celá parlamentní skupina KKE (15 poslanců; pozn. překl.) hlasovala proti. Celkově bylo 32 proti, 8 hlasovalo "přítomni" a 9 bylo nepřítomných.

Tento vývoj, jenž opět odhaluje skutečnou tvář "levicově-vlastenecké" vlády SYRIZA-ANEL, také odkrývá nepřijatelný postoj různých sil v zahraničí v posledních měsících, jež podporovaly vládu, včetně některých komunistických a dělnických stran, údajně ve jménu "solidarity s Řeckem".

Generální tajemník ÚV KKE Dimitris Koutsoumpas v projevu před plným plénem Parlamentu, během diskuse kolem poskytnutí "zmocnění" vládě, aby odsouhlasila nové, 3. memorandum, při promluvě k vládě zdůraznil: "Vždy jste byli příznivci politické nemorálnosti, oportunismu, což doslova a bez hlubšího teoretického rozměru znamená být bezzásadovým a dobrodruhem.

Před pouhými deseti dny, v tomto sále, během diskuse o návrhu na referendum, vám KKE jasně vytkla, že vyzýváte lidi, aby se zúčastnili referenda s ANO či NE s pouhými povrchními rozdíly, kdy ANO i NE znamenaly přijetí nového memoranda, zřejmě horšího než ty, která jsme už viděli.

NE lidí jste přizpůsobili ANO nového memoranda.

Něco, co bylo potvrzeno téhož dne po referendu, když zbytek politických stran, těch, které podpořily ANO i těch, které podpořily NE, odsouhlasil nové memorandum, které bude ještě přísnější.

Byli jsme si jistí od začátku, že se to stane.

Ne proto, že jsme jasnovidci, ale proto, že vaše strategie, váš program, váš postoj vůči EU, eurozóně a kapitalistickým svazkům všeobecně, váš postoj, pokud jde o cestu vývoje a o systém, jemuž chcete sloužit, vás nevyhnutelně vedly, abyste bojovali na straně EU, ECB, MMF, velkokapitálu, monopolních skupin, o to, jak bude řízeno rozdělení koryt, jak bude sloužit jejich ziskovosti, jak nakonec snížíte příjmy lidí, jak ekonomicky snížíte cenu pracovní síly, jak vysajete lidi, aby paraziti systému prosperovali."

Generální tajemník ÚV KKE, v odkazu na vládní dilema "protilidová dohoda, tj. memorandum, nebo Grexit", zdůraznil: "Třetí memorandum bude také znamenat skutečný bankrot lidu. Samozřejmě o něco organizovaněji. Budeme mít barbarská protilidová opatření. S Grexitem uvidíme rychlé zbídačování, bankroty lidí společně s bankrotem státu, bez východiska, chyceni uvnitř hradeb EU, uvnitř stejné staré cesty kapitalistického vývoje.

Právě proto mají ostatní strany historickou zodpovědnost, zvlášť SYRIZA, která je dnes ve vládě a dostala důvěru lidí.

Skutečné východisko z krize a vývoj ve prospěch zájmů dělnictva a lidu vyžadují organizování lidí, jejich plnou přípravu, čestnou promluvu, jasné programy a postoje, aby se lidé sami rozhodli převzít moc a organizovat ekonomiku a novou společnost, mimo a daleko od imperialistických svazků, s centrálním plánováním, se společenským vlastnictvím bohatství, vyprodukovaného dělnickou třídou a lidmi.

Všechny ostatní volby jsou neúspěšnými pokusy sociálně demokratického vedení, údajně levicových vlád, jež ovládají systém v rámci kapitalismu a jež po šíření letmých nadějí a falešných očekávání vedou lid k velkému rozčarování, dělnické hnutí k ústupu, a posilují konzervativní a dokonce extrémně reakční trendy mezi lidovými silami."

V odkazu na zapletení "řeckého problému" do meziimperialistických rozporů D. Koutsoumpas poznamenal: "Často představujete 'krutého' Schäubleho jako jediného oponenta, Schäubleho, který zastupuje významnou složku německého kapitálu, a přáteli Řecka jsou čas od času USA a MMF, a teď Francie, zaměřující se na přeorganizování státního dluhu.

Ani americký, ani francouzský, ani německý kapitál nejsou přátelé lidu. Požadují rozbití práv a příjmů lidí. Soutěž mezi nimi je vedena na půdě kapitalistické krize a v hluboké nerovnosti, jež prostupuje tvrdé jádro eurozóny. USA a Německo bojují o nadvládu v Evropě; MMF, Francie a Německo o budoucnost eurozóny. Do tohoto střetu jsou zapojeny složky domácího kapitálu, průmyslníci, bankovní a rejdařské skupiny.

Dokud budeme zapleteni v této nebezpečné síti rozporů, všechny alternativy budou pro lidi noční můrou: buď protilidová smlouva/memorandum, nebo státní dluh nebo Grexit nebo dokonce možnost války v širší oblasti."

Generální tajemník zdůraznil zdůraznil následující, pokud jde o budoucí vývoj:

"Navzdory dočasnému kompromisu tendence k vyhánění zemí zůstává silná. To se netýká jen Řecka, ale všech zadlužených zemí. Lidé nesmí volit mezi bankrotem pod eurem nebo bankrotem s drachmou.

Rozhodující řešení ve prospěch lidí vyžaduje skutečný přelom, jenž nemá nic společného s fingovanou roztržkou, jíž se zaklínají určité síly uvnitř Syrizy, když obhajují odchod Řecka pouze z eurozóny.

Ti, kteří tvrdí - včetně sil Syrizy i dalších nacionalistických, reakcionářských sil z jiného hlediska - že odchod Řecka z eurozóny, se znehodnocenou měnou, dá podnět ke konkurenceschopnosti a růstu a bude mít pro lidi pozitivní následky, lid záměrně podvádějí.   

Vyhlídky Řecka coby kapitalistické země s národní měnou neznamená rozchod ve prospěch lidí. Ty politické síly, které prosazují tento cíl jakožto řešení nebo přechodný cíl k radikálním změnám (takové jako "Levicová platforma Syrizy, ANTARSYA i další ultrapravice, fašistické síly v Evropě) vlastně hrají hru určitých složek kapitálu.

Takže my nevybíráme, zda zkrachujeme pod eurem nebo s drachmou, pod vnitřní nebo vnější devalvací.

Z tohoto důvodu nevolíme mezi memorandem a Grexitem. Protože existuje alternativní řešení, pokud lidé bojují za rozchod s EU, kapitálem a jejich mocí.

Můžeme například zrušit závazky EU, jež zavinily stagnaci v domácí produkci, od cukru a masa po stavění lodí a mnoho dalších sektorů.

Můžeme využít rozporů mezi imperialistickými centry a dosáhnout mezinárodních dohod se vzájemným prospěchem pro Řecko pod lidovou mocí, jež bude vyvázána z EU a NATO.

Můžeme vydláždit cestu k uspokojení potřeb lidí, pokud budeme postupovat k zespolečenštění monopolů, výrobních prostředků, s vědeckým celonárodním plánováním ekonomiky."

Závěrem D. Koutsoumpas podotkl, že KKE vyzvala pracující, aby v ulicích a na pracovištích organizovali protiútok proti novým destruktivním opatřením.

Odpoledne téhož dne (pátek 10. července) PAME zorganizovala masová shromáždění v Aténách a v dalších velkých městech po elé zemi proti třetímu ("levicovému") memorandu protilidových opatření. Do demonstrací se zapojily odborové svazy, lidové výbory, ženská sdružení a seskupení, masové organizace a bojové výbory samoživitelů a řemeslníků, a také studenti, čili ti, kteří byli napadáni opatřeními koaliční vlády. Ti všichni deklarovali: "Dost! Existuje jiná cesta ve prospěch lidí."

D. Koutsoumpas, který se zúčastnil masového shromáždění PAME v Aténách, prohlásil: "Už nemůžeme ztrácet čas. Pracující musí organizovat svůj boj, prosazovat své požadavky a organizovat lidové aliance."

KKE 1. 7. 2015 www.solidnet.org

 

 
< Předch.   Další >
Partneři:
http://www.kscm.cz
http://www.sosstudent.cz
http://www.kubadnes.cz
18. světový festival mládeže a studentstva
http://davdva.sk/
http://www.klub-pohranici.cz/
Top of Page Powered by Mambo Open Source
© 2020 Komunistický svaz mládeže
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.