Úvodní stránka arrow Ze zahraničí arrow K udržitelnému rozvoji Saturday, September 19 2020  
Kdo jsmeWho we areKontaktujte násKalendář akcíOdkazyInternationalNávštěvní kniha
Advertisement
K udržitelnému rozvoji Tisk E-mail
Neděle, 25 květen 2008

Excelence, na Konferenci Spojených národů o životním prostředí a rozvoji, která se konala v Rio de Janeiru před 16 lety, varoval s. Fidel Castro prorocky, že „rizikem zániku v důsledku rychlé a progresivní likvidace jeho přirozených životních podmínek je ohrožen významný biologický druh – člověk“. Čas mu dal zapravdu. Řekněme to jasně: udržitelného rozvoje nebude možno dosáhnout, negativní důsledky klimatických změn nebudou zastaveny ani zvráceny, ochrana životního prostředí pro budoucí generace nebude zajištěna, pokud budou převládat iracionální modely výroby, rozdělování a spotřeby uplatňované kapitalismem. Globalizace neoliberalismu krizi dramaticky zostřila.

Řešení tohoto životně důležitého úkolu, který dnes lidstvo ohrožuje, nemůže spočívat v tom, že bude těm nejpotřebnějším bráněno v rozvoji. Máme společné, avšak diferencované povinnosti. Ti, kdo se nespravedlivě a sobecky zmocnili bohatství a technologií, ti, kdo jsou zodpovědni za 76 % emisí skleníkových plynů nahromaděných od roku 1850, musí mít v tomto úsilí hlavní podíl.
Rozvinuté země musí ctít závazky týkající se zmírňování důsledků přijaté v Kjótu a současně mobilizovat doplňkové zdroje na pomoc snahám zemí Jihu o přizpůsobení.
Kdyby například Spojené státy přesunuly na oficiální pomoc udržitelnému rozvoji malou část svého vojenského rozpočtu na fiskální rok 2008 dosahujícího astronomické částky 696 milard dolarů, bylo by možné zásadním způsobem přispět k tomuto úsilí. Země Evropské unie, z nichž řada má jedny z nejvyšších vojenských rozpočtů planety, by mohly nastoupit tuto cestu a ovlivnit svého hlavního spojence, aby se angažoval stejným směrem.
Pro stále větší počet zemí jsou ceny potravin nedosažitelné.. Hlad si vybívá stále další životy a situace má zhoršující tendenci. Nešťastná strategie přeměny potravin na paliva navržená prezidentem Spojených států musí být potírána silou vědeckých argumentů a nezvratného svědectví výmluvných údajů z reálného života.
Udržitelný rozvoj přepokládá revoluci v našich hodnotách a ve způsobu řešení současných nerovností a budoucích problémů. Je třeba uskutečnit globální energetickou revoluci založenou na úspornosti, racionálnosti a efektivnosti.
Kuba doufá, že členové Evropské unie dostojí své povinnosti. Zodpovědné chování jejích členů by posloužilo jako katalyzátor souhlasu ostatních rozvinutých zemí se snížením jejich emisí skleníkových plynů do roku 2020 nejméně o 40 % oproti úrovni roku 1990.
Evropská unie, světový lídr ve výrobě čistých technologií a využívání obnovitelných zdrojů energie, je schopna vytvořit mechanismus k jejich převodu za plně preferenčních podmínek do zemí Latinské Ameriky, Karibské oblasti a zbytku třetího světa.
Uvedu jediný příklad - velkorysost lidu a vlády Bolívarovské republiky Venezuely a iniciativy jako PETROCARIBE a ALBA jsou vzorem hodným následování ze strany Evropské unie.
Je čas jednat v solidárním duchu a bez demagogie.
Děkuji mnohokrát.

Vystoupení prvního místopředsedy Státní rady a Rady ministrů Kuby Josého Ramóna Machada Ventury u Kulatého stolu na téma „Udržitelný rozvoj: Životní prostředí, klimatické změny, energie“
V. Summit Evropská unie-Latinská Amerika a Karibská oblast
Lima, Peru, květen 2008

 
< Předch.   Další >
Partneři:
http://www.kscm.cz
http://www.sosstudent.cz
http://www.kubadnes.cz
18. světový festival mládeže a studentstva
http://davdva.sk/
http://www.klub-pohranici.cz/
Top of Page Powered by Mambo Open Source
© 2020 Komunistický svaz mládeže
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.