Úvodní stránka Tuesday, December 01 2020  
Kdo jsmeWho we areKontaktujte násKalendář akcíOdkazyInternationalNávštěvní kniha
Advertisement
Jaro 1945 navěky Tisk E-mail
Pondělí, 11 květen 2015

Slavnostní projev Gennadije Zjuganova, předsedy Komunistické strany Ruské federace

Drazí veteráni, vážení pracovníci v zázemí, děti války, potomci vítězných hrdinů!

V těchto slavných májových dnech vzpomínáme 70té výročí vítězství sovětského lidu ve Velké vlastenecké válce. S výjimečným pocitem pronášíme slova: "Máj 1945".

Odrážejí se v nich salvy strašných bitev i ohlas velkých přehlídek. S nimi opětovně prožíváme hoře ztrát i radost vítězných pozdravů. Když říkáme "vítězný máj" obloha se stává čistší, zpěv ptáků jasnější a víra ve vítězství spravedlnosti silnější.

Souboj s fašismem nemá ve světových dějinách obdobu.

Nepřítel byl silný. Zvítězili jsme však. 

Sovětská moc vychovala naše dědy i otce jako vítěze v práci, v boji, na poli vědy i kultury.

Zakalení v bojích Občanské války vkládali svou duši do boje s negramotností a dětským bezdomovectvím. Svýma rukama usilovali o přeměnu světa v lepší a čistější a budovali svou vlast jako oporu tohoto překrásného světa.

V létech prvních pětiletek Sovětského svazu vyrostlo a zmužnělo nové pokolení odvážných snílků. Tito chlapci a dívky učinili velký skok do budoucnosti. Za pouhých deset let stačili vyrovnat staleté zaostávání naší země za zeměmi Západu.

Naši dědové a babičky, otcové a matky pevně věřili ve správnost svého díla.

Když bota německého fašisty vstoupila na sovětskou zemi pevně věřili, že nepřítel bude poražen!

K porážce okupantů přispěl každý Rudoarmějec, příslušník domobrany, každý partyzán a účastník odboje.

S cílem zničení fašismu hrdinsky pracovali v zázemí dělníci i kolchozníci.

Velké vítězství bylo vykováno hrdinstvím vojáků a důstojníků, velitelským talentem generálů a maršálů a pevnou vůlí vrchního velitele Josefa Vissarionoviče Stalina.

"Pokud padnu, prosím, abyste mně považovali za komunistu:" Tyto řádky psaly před bojem tisíce Rudoarmějců. Nejvyšším vyznamenání pro ně byla možnost náležet do strany V. I. Lenina, který vyzývala všechny do boje - ne pro slávu, ale pro život na zemi.

Sovětští lidé bojovali a umírali za každou píď rodné země. Nešetřili sami sebe v boji se smrtí, protože věřili v život. Naši hrdinové viděli ve fašismu absolutní zlo a byli připravení k jeho zničení. Jejich hrdinství pohřbilo naděje hitlerovců na vítězství v bleskové válce.

Neopodstatněnými se staly kalkulace nacistů na pátou kolonu a rozbití SSSR prostřednictvím národnostních rozporů.

Národy země sovětů, zpevněné ruským národem vydržely a zvítězily.

Symboly jejich hrdinství se stal Minsk, Brestská pevnost, Kyjev, Smolensk, Oděsa, Sevastopol. Moskva. Leningrad, Stalingrad a Orlovsko-Kurská bitva.

Hlavním symbolem likvidace "hnědého moru" se stal "Rudý prapor vítězství", vztyčený nad Reichstagem Alexejem Berestem, Michailem Jegorovem a Melitonem Kantarijou.

Prapor socialistické vlasti inspiroval vítěze nejen ke vzpomínkám na padlé ale ke snaze o důstojný život a k práci pro budoucnost.

Včerejší vojáci fronty spěchali, aby mohli vstoupit do závodů a vdechli vůní rodných polí.

Jejich pracovité ruce obrodily zemi z popela, vytvořily raketo - jaderný štít Sovětského svazu a pozvedly vlast do kosmických výšek.

Slavné hrdinství hrdinů nikdy nepovadne.

My budeme bránit naše velké vítězství, jeho nesmrtelné hrdinství a význam a jeho hluboký smysl.

Triumf neonacistů v bratrské Ukrajině je dočasný. Tito hrdlořezi se vysmívají památce padlých, rozbíjejí památníky, rvou vyznamenání z hrudí veteránů ne proto, že by měli podporu lidu.

Podstata spočívá v tom, že za nimi stojí ti, kdo si to objednali. Potomci těch, kdo zahájili II. světovou válku. Stejně jako tehdy i dnes hledá kapitál východisko z hluboké krize v rozpoutávání nových válek.

Světová oligarchie chce rozeštvat a postavit proti sobě národy, pošpinit slavné dějiny země sovětů a nechat zapomenout na naše vítězství.

Nemáme právo dopustit, aby k tomu došlo.

Nyní vstupují do skutečného života mladí muži a dívky, připravení bojovat za pravdu, spravedlnost a přátelství mezi národy. Zejména taková mládež nyní vstupuje do komunistické strany, Společně s nimi bude KS RF bojovat za práva veteránů a dětí války, bude odhalovat falsifikátory dějin a usilovat o vrácení hrdinskému městu vítězný název Stalingrad.

Drazí přátelé! Naši předkové tisíc let budovali a bránili naši vlast. Před sedmdesáti léty zachránili svět před zotročením, přerazili hřbet strašné fašistické stvůře. Díky ním jsme získali vynikající příklad triumfu pravdy a spravedlnosti. Přišla doba, abychom i my sloužili vlasti.

Bojujme energicky za rozkvět vlasti a lepší svět.

Svatě přísahejme, že budeme chránit ducha "Praporu vítězství"! Květnové jaro roku 1945 zůstane s námi navždy.

Ať žije národ - vítěz!

 
< Předch.   Další >
Top of Page Powered by Mambo Open Source
© 2020 Komunistický svaz mládeže
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.