Úvodní stránka arrow Přehled článků arrow Ze zahraničí arrow Izrael podepsal lukrativní dohodu s EU Friday, April 10 2020  
Kdo jsmeWho we areKontaktujte násKalendář akcíOdkazyInternationalNávštěvní kniha
Advertisement
Izrael podepsal lukrativní dohodu s EU Tisk E-mail
Neděle, 27 červenec 2014

Izrael má mít stejný přístup jako členské státy Evropské unie k 80 miliardám euro z grantů výzkumného programu "Horizont 2020", nejrozsáhlejšího výzkumného a inovačního programu EU, na základě dohody, podepsané s Komisí EU.    

Horizont 2020 z celkovým rozpočtem téměř 80 mld. EURO na 7 let není jen nejrozsáhlejším výzkumným a inovačním schématem EU, ale jedním z největších na světě. Je pod správou Máire Geoghegan-Quinnové, irské členky Komise EU.  

Izrael je spjatý s výzkumnými a inovačními schématy EU od roku 1996. Během předešlého schématu (2007-2013) se izraelské veřejné i soukromé instituce podílely s více než 1 500 projekty.

President Komise EU José Manuel Barroso ve svém projevu při podpisovém aktu řekl: "Izrael je silným hráčem ve výzkumu a inovacích a z tohoto důvodu je významným partnerem pro EU v zaměření na společenské problémy společného zájmu, jako je stárnutí, potravinové zabezpečení, ochrana prostředí nebo čistější energie, a v posilování konkurenceschopnosti našeho průmyslu. Mám radost, že dnes smlouvu podepisujeme, protože odráží společný význam, s nímž přistupujeme ke spolupráci a partnerství ve výzkumu a inovacích." 

Izrael je určitě "silným hráčem ve výzkumu a inovacích", hlavně ve vojenské a bezpečnostní oblasti. Granty, jež dává Evropská unie, jsou ve skutečnosti subvencemi pro izraelský vojensko-průmyslový komplex. Samozřejmě, je tu návratnost pro EU v přístupu k novým vojenským technologiím, ale co za to?

Izrael vypadá stále víc jako členský stát EU, a navzdory podivnému jemnému napomenutí ohledně jeho zacházení s Palestinci je i nadále vítán na nejvyšší úrovni.

Mezitím je k "faktické" účasti na schématu Horizont 2020 tlačeno Švýcarsko. Švýcarští badatelé by z něho měli dostat fondy 1,8 mld. EURO. 12. června představitelé švýcarské vlády oficiálně přiznali, že v únoru pořádané referendum, jež se snažilo uzavřít příliv migrace ze zemí EU, jde proti dohodě mezi EU a Švýcarskem o svobodě pohybu. (I když prošlo jen těsně, "Proti masové imigraci" - 50,3 : 49,7 %; pozn. překl.) Také Komisi řekli, že chtějí dohodu projednat znovu, jakmile bude referendum přeneseno do zákona.  

Zdroj: Výběr zpráv Lidového hnutí (Irska), 22. 6. 2014 www.people.ie

Překlad: Vladimír Sedláček

 
< Předch.   Další >
Partneři:
http://www.kscm.cz
http://www.sosstudent.cz
http://www.kubadnes.cz
18. světový festival mládeže a studentstva
http://davdva.sk/
http://www.klub-pohranici.cz/
Top of Page Powered by Mambo Open Source
© 2020 Komunistický svaz mládeže
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.