Úvodní stránka arrow Ze zahraničí arrow Izrael agresorem Saturday, July 04 2020  
Kdo jsmeWho we areKontaktujte násKalendář akcíOdkazyInternationalNávštěvní kniha
Advertisement
Izrael agresorem Tisk E-mail
Sobota, 15 červenec 2006

Dne 12. července 2006 vtrhly ozbrojené síly izraelského státu na území Libanonu. Terčem útoku izraelské armády se stalo mimo jiné mezinárodní letiště v Bejrútu. Při izraelském bombardování Libanonu bylo dosud zabito více jak 60 civilistů včetně malých dětí. Záminkou k agresi bylo zajetí 2 izraelských vojáků hnutím odporu Hizballáh při střetu na izraelsko-libanonských hranicích. Podmínkou jejich propuštění je podle prohlášení Hizballáhu osvobození libanonských a arabských vězňů z izraelských káznic.

Útok proti Libanonu následuje po prudké ofenzívě v pásmu Gazy, jejímž cílem je zničení palestinské národní samosprávy, infrastruktury a uvedení palestinské společnosti do stavu chaosu. Záminkou k ofenzivě bylo zajetí izraelského vojáka palestinským hnutím odporu. Jako podmínka jeho propuštění bylo stanoveno osvobození 95 žen a 313 lidí mladších 18 let držených v izraelských věznicích, v nichž se nachází na 12 tisíc Palestinců.

Načasování tohoto útoku v pásmu Gazy pod výše uvedenou záminkou na okamžik, kdy Fatah a Hamás vyjádřily stanovisko otevírající cestu k přijetí existence dvou států v oblasti, a následné napadení Libanonu pod podobnými záminkami jasně ukazují na skutečnou snahu Izraele za každou cenu rozbít jakoukoli naději na řešení konfliktu jednáním.

Uvěznění palestinského místopředsedy vlády, 8 ministrů (1/3 kabinetu), 24 poslanců a 40 předsedů samospráv, ničení infrastruktury, civilních cílů včetně budovy úřadu palestinského premiéra, stejně jako napadení Libanonu, bombardování bejrútského mezinárodního letiště a všeobecné vraždění a věznění civilistů jsou projevem agresivní, okupační politiky Izraele, který je hlavním spojencem USA v regionu. Izraelské ozbrojené síly jen v období od 28. 9. 2000 do 31. 5. 2006 zavraždily 4490 Palestinců, z nich 817 ve věku do 18 let, zranily přes 55 000 osob, zdemolovaly 71 470 palestinských příbytků, zkonfiskovaly 2 212 659 čtverečních metrů palestinské půdy. Škody takto spáchané na palestinské ekonomice činí 11 mil. USD denně.

Součástí izraelské ofenzivy jsou i zastrašovací vojenské akce namířené proti Sýrii. To vše se děje za převážného mlčení mezinárodního společenství. Odsuzujeme agresivní akty Izraele v pásmu Gazy a v Libanonu.

Izrael, který ignoruje rezoluce Rady bezpečnosti OSN, týkající se oblasti, a porušuje smlouvy, jež uzavřel s Organizací pro osvobození Palestiny, představuje neustálý zdroj napětí a střetů na Blízkém východě. Napadení Libanonu Izraelem podporovaným USA je dalším krokem při rozpoutávání širšího vojenského konfliktu na Blízkém východě, který je součástí globální hegemonistické politiky USA a jejich projektu »Velkého Středního východu«.

/ze stanoviska KSČM/

{moscomment}

 
< Předch.   Další >
Partneři:
http://www.kscm.cz
http://www.sosstudent.cz
http://www.kubadnes.cz
18. světový festival mládeže a studentstva
http://davdva.sk/
http://www.klub-pohranici.cz/
Top of Page Powered by Mambo Open Source
© 2020 Komunistický svaz mládeže
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.