Úvodní stránka arrow Ze zahraničí Thursday, October 29 2020  
Kdo jsmeWho we areKontaktujte násKalendář akcíOdkazyInternationalNávštěvní kniha
Advertisement
Ze zahraničí
Kandidát Moralesova Hnutí za socialismus Luis Arce vyhrál bolivijské prezidentské volby Tisk E-mail
Pondělí, 19 říjen 2020

Podle předběžných výsledků zvítězil v prvním kole bolivijských prezidentských voleb Luis Arce, kandidát Hnutí za socialismus (MAS - El Movimiento al Socialismo) a strany bývalého prezidenta Eva Moralese, který získal napoloviční většinu 52,4% hlasů a porazil tak bývalého neoliberálního prezidenta Carlose Mesu, kandidáta aliance Občanské společenství (CC), jež skončil druhý s 31,5% hlasy. Představitel převratové junty odstoupil před volbami ze strachu z debaklu. Aby mohl být prezident zvolen v prvním kole, musí podle zákona získat více než 40% procent hlasů a mít 10% náskok před druhým konkurentem.

Celý článek...
 
Za Andrem Vltchekem Tisk E-mail
Úterý, 29 září 2020

V Keni během patové situace s Al-Shabaab

Před pár dny se probleskla novinami zpráva o úmrtí novináře českého původu Andre Vltcheka. Tato zpráva poněkud zapadla za jinými kauzami - například "pokus o otrávení" Navalného a jeho vzkříšení. Je ale naší povinností připomenout si život a dílo Andreho Vltcheka. Liberální mainstream to za nás rozhodně neudělá.

Ale kdo že vlastně byl Andre Vltchek? Byl to novinář, válečný korespondent, ale také umělec, režisér, filosof. Byl to internacionalista a hlavně revolucionář. Narodil se českému otci a ruské matce. Mnoho svých příbuzných vlastně ani nemohl poznat. Padli za Velké vlastenecké války. Jako chlapec vyrůstal v Plzni i v Leningradu. Poznával obě kultury a společnosti. Šťastné dětství končí po 21. srpnu 1968. Když zbabělí čeští nacionalisté viděli, že kontrarevoluce je poražena, chtěli si vybít zlost aspoň na lidech ze SSSR a jejich dětech, jak statečné... 

Celý článek...
 
Andre Vltchek: Jak jsem se stal revolucionářem a internacionalistou Tisk E-mail
Úterý, 29 září 2020

 

Andre - Colonia Dignidad, Chile, portrét pořízený Alejandrem Wagnerem

Zveřejňujeme náš překlad rozhovoru indického novináře Binu Mathewa s novinářem, spisovatelem a filmařem Andre Vltchekem, který za záhadných okolností zemřel 22. září tohoto roku.

Vltchek, původním jménem po svém českém otci Vlček, prožil většinu svého dětství v Československu. Respektujeme s pochopením jeho obtížnou osobní zkušenost, která se na vývoji jeho osobnosti a postojů pochopitelně odrazila. Nezpochybňujeme řadu jevů, s nimiž se ve svém dětství v Československu setkal a jež v rozhovoru reflektoval, jako byly maloměšťácké projevy a postoje, bezpáteřní konformismus apod., které měly svoje kořeny vyrůstající ze společnosti hluboko před rokem 1948 a nemohly vymizet během několika let, ale ani desítek let. Naopak se v různých formách reprodukovaly a poznačily osudově i fungování komunistické strany. Současně považujeme za výrazně zjednodušující a zobecňující některá Vltchekova tvrzení například paušalizující míru konformismu projevujícího se v naší společnosti vůči vládnoucí moci a systému od dob Rakouska-Uherska až po dnešek. Naše společnost byla již v 19. století značně rozrůzněná, její součástí bylo i sílící dělnické hnutí. I postoj vůči zachování Rakouska-Uherska a vzniku Československa a jeho následné podobě byly přitom i uvnitř samotného tehdejšího sociálnědemokratického hnutí předmětem polemik a rozdílných postojů v diskusi mezi akcentem na třídní principy a míru zohlednění národních aspirací, jež v době zrodu ČSR byly nástrojem mobilizace buržoazních stran a organizací. Vůči nacionalismu se vymezila za První československé republiky právě Komunistická strana Československa, stojící na internacionalistických základech. Teze o spolupráci s okupační německou mocí v takto paušálně pojatém vyjádření je rovněž nesprávná a opomíjí existenci hnutí odporu, domácí a zahraniční odboj a stovky tisíc obětí německé okupace. Rovněž období budování socialismu bylo založeno na vítězství KSČ a stran Národní fronty, které přijaly socialistickou vizi rozvoje naší společnosti, a stálo na vysoké míře autentické vnitřní podpory a ztotožnění se obyvatelstva se socialismem. V rozporu s tím není existence mnoha protikladů, které provázely období let 1948 až 1989 a jež se projevily i řadou negativních rysů, které Vltchek osobně zažil, a na něž citlivě reagoval.

Rozhovor byl určen pro zahraniční čtenáře a nebyl tedy vyhrazen podrobnějšímu rozboru historického vývoje českých zemí. Současně byl jeho prostor nutně omezen, což rovněž vytvářelo podmínky pro jistá zjednodušení. Můžeme se domnívat, že v tematicky úžeji vymezené diskusi by závěry Andre Vltcheka v těchto konkrétních souvislostech mohly vyznít vyváženěji. Žel možnost diskutovat s ním tato témata již neexistuje.

Co ovšem je důležité: Vltchek se svou zkušeností, svým cestováním, svou prací, stal pevným internacionalistou, bojovníkem proti imperialismu a jeho propagandistické mašinérii. Jak v rozhovoru doznává, zůstával komunistou v pravém významu toho slova. O to více je citelná jeho ztráta.

Celý článek...
 
Projev kubánského velvyslance: 75. výročí založení Světové odborové federace Tisk E-mail
Pátek, 25 září 2020

Pretoria, Jižní Afrika - Kubánský velvyslanec Rodolfo Benítez Verson se zúčastnil oslav organizovaných v Jižní Africe při příležitosti 75. výročí založení Světové odborové federace (WFTU), pořádaných NEHAWU (Národní svaz pracovníků vzdělání, zdravotnictví a přidružených služeb)

Vážený soudruhu Mzwandile Michaeli Makwayibo, předsedo Světové odborové federace a předsedo NEHAWU,

Vážený soudruhu Zolo Saphetho, generální tajemníku NEHAWU a Mezinárodního odborového svazu veřejných služeb a přidružených (TUI PS&A),

přináším na tento seminář revoluční pozdravy od 4 milionů členů Kubánského ústředního dělnického svazu (CTC), kterrý je zakládajícím členem SOF, a od generálního tajemníka CTC soudruha Ulisese Guilarteho, jednoho z místopředsedů SOF.

Hodně štěstí k 75. výročí založení Světové odborové federace, a děkuji vám za to, že jste vždy v čele obrany oprávněných zájmů a práv pracujících.

Celý článek...
 
Den poté Tisk E-mail
Čtvrtek, 24 září 2020

V současné Francii, jak se zdá, se v pojmech zdraví daří uvolňování. I když stále nechápeme všechny příčiny, vláda si po měsících lhaní připisuje všechny zásluhy. Na ekonomické frontě globální úpadek zahajuje svou neúprosnou činnost, jako tsunami. Nezaměstnanost stoupá; bankroty se násobí; každý den je roztříštěno několik životů. Jen v dubnu přibylo ve Francii 843 000 nezaměstnaných. Mezitím ve slonovinových věžích nadnárodních společností "jedno procento" horečně připravuje sociální plány, restrukturalizace a zavírání. Třídí, pokládají a slučují, s jediným cílem na mysli: obhájit své zisky, a, bude-li možno, je zvýšit. 

Celý článek...
 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Následující > Konec >>

Výsledky 1 - 5 z 1581
Partneři:
http://www.kscm.cz
http://www.sosstudent.cz
http://www.kubadnes.cz
18. světový festival mládeže a studentstva
http://davdva.sk/
http://www.klub-pohranici.cz/
Top of Page Powered by Mambo Open Source
© 2020 Komunistický svaz mládeže
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.