Úvodní stránka arrow Přehled článků arrow Ze zahraničí arrow Francie a Bělorusko Saturday, July 04 2020  
Kdo jsmeWho we areKontaktujte násKalendář akcíOdkazyInternationalNávštěvní kniha
Advertisement
Francie a Bělorusko Tisk E-mail
Středa, 29 březen 2006

Zásahy běloruských policistů proti „poklidným“ protestům stovek odpůrců znovuzvoleného běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka se staly neodmyslitelným tématem všech západních sdělovacích prostředků, včetně těch českých. Statisícové protesty francouzských studentů a odborářů, proti kterým bez slitování zasahují - nejen s použitím slzného plynu - francouzští policisté. Vnitřní problém Francie a malá pozornost médií.

Dvě události dnešní Evropy, dva přístupy sdělovacích prostředků a politiků.

Bělorusko dnešních dní: policisté po několika dnech rozhánějí nepovolenou akci opozice. Jak dosvědčují záběry televizních kamer a zprávy agentur, zásah je prudký, ale adekvátní, velitel zásahu vyzývá policisty k citlivému postupu.

Novináři však hledají senzace, jejich snaha je jediná, zdiskreditovat běloruský režim co nejvíce. Chytají se každé stopy, dle výpovědí jednotlivců se snaží dokázat, že policisté bijí a týrají zadržené za „zavřenými dveřmi“. V sobotu český reportér hlásí, že se v Minsku střílí, že je zde možná zabitý. Ihned se objevují titulky „Běloruská policie střílí do davu“. V textu však je k nadpisu jen těchto pár slov: „… při potyčkách se ozvala i střelba…“- není řečeno kdo a proč střílel. Nikomu to ovšem nevadí, zpráva byla vypuštěna do světa a má jen jediný cíl - zdiskreditovat, pomluvit, očernit…

Západní politici hrozí sankcemi, vyhrožují. Jejich snahou není celý konflikt uklidnit, ale co nejvíce svým vměšováním doutnající plamínek rozdmýchat a změnit v obrovský požár, který rozdělí celou zemi.

Ve Francii se již několikátým týdnem konají masové demonstrace proti asociální politice pravicového premiéra Dominique de Villepina. Nespokojenost vyvrcholila v souvislosti s novou podobou pracovních smluv pro mladé lidi nastupující do svého prvního zaměstnání (CPE). Ti by podle CPE mohli být do dvou let od svého nástupu z tohoto prvního zaměstnání „vyhozeni“ bez udání důvodů.

Policie proti protestujícím studentům a odborářům, kteří se k nim připojili brutálně zasáhla, jsou stovky zadržených a zraněných, jeden odborář po policejním zásahu upadl do kómatu. Nikoho to však nezajímá, tolik starostlivá česká média, ale i ta zahraniční, mlčí nebo se zmiňují jen tak „na okraj“. Nikdo nenabízí francouzským studentům možnost dostudovat v Polsku či v Česku, nikdo nehrozí sankcemi.

Snad jen jediné je si třeba přát, když kritizujeme, když hrozíme, když útočíme, měřme všem stejným metrem! I nám se to jednou může vymstít, ale to už možná nebude nikoho, kdo by se zastal nás!

Ludvík Šulda

{moscomment}

 
< Předch.   Další >
Partneři:
http://www.kscm.cz
http://www.sosstudent.cz
http://www.kubadnes.cz
18. světový festival mládeže a studentstva
http://davdva.sk/
http://www.klub-pohranici.cz/
Top of Page Powered by Mambo Open Source
© 2020 Komunistický svaz mládeže
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.