Úvodní stránka arrow Ze zahraničí arrow Demonstranti ve Vídni vypískali Bushe Saturday, July 04 2020  
Kdo jsmeWho we areKontaktujte násKalendář akcíOdkazyInternationalNávštěvní kniha
Advertisement
Demonstranti ve Vídni vypískali Bushe Tisk E-mail
Sobota, 24 červen 2006

Vrcholnou schůzku EU-USA ve Vídni provázely v tomto týdnu četné protesty odpůrců imperialistické politiky prezidenta USA George W. Bushe. Celkově se jich v rakouské metropoli sešlo více než 15.000. Vzhledem k uzávěrám se protestující nemohli dostat do bezprostřední blízkosti konání schůzky a k rozhánění davů byly navíc připraveny na dvě tisícovky těžkooděnců. Komunistická mládež Rakouska se podílela i na studentské stávce proti návštěvě Bushe 21.6.

Demonstrace se do odpoledne obešly bez násilí, ale nikoli bez menších incidentů. Pořádkovým silám zřejmě unikl aktivista organizace Odporem za mír, kterému se podařilo dostat na střechu iráckého velvyslanectví, jež se nachází naproti hotelu, v němž Bush na včerejšek přenocoval. Muž se pokusil rozvinout transparent, ale dříve než se mu to podařilo, byl zadržen příslušníky speciálního komanda Cobra.
Jiný transparent o velikosti 100 metrů čtverečních se podařilo aktivistům téže organizace rozvinout na lešení budovy nedaleko Muzea užitého umění. Šéfa Bílého domu na něm označili za největší nebezpečí pro celou planetu, po zásahu bezpečnostních sil ale museli lešení i s transparentem opustit.
První z několika plánovaných demonstrací začala již před summitem kolem deváté hodiny ranní u vídeňského Západního nádraží a zúčastnili se jí převážně studenti a školáci. Skandovali hesla jako Bushi, táhni domů nebo Světový terorista číslo 1 , zapálili americkou vlajku a symbolicky oběsili Bushovu figurínu. Podle policejních odhadů se jich shromáždilo asi 1200, organizátoři uvádějí až 3000 účastníků.
Od nádraží se později vydali na pochod k náměstí Marie Terezie a k Votivnímu parku, kde měli celodenní kulturní program. Na závěr se chtěli připojit k účastníkům hlavní demonstrace, která se konala až v podvečer kolem 17.00 SELČ. Již od rána byli mezi demonstranty mimo jiné i Cindy Sheehanová, matka amerického vojáka, který zahynul v Iráku, nebo britský poslanec George Galloway.
Ještě před zahájením hlavní demonstrace oznámila agentura APA, že shromáždění demonstranti poskytují velmi barevný, pestrý pohled a nesou řadu protibushovských transparentů. Rudý kontingent tvořily i Komunistická strana Rakouska a komunistická mládež, která nesla obrovský transparent "Socialismus místo barbarství". Na akci nechyběla ani  zelená barva, protože k hlavním pořadatelům patřila rakouská opoziční strana Zelených, která účastníkům rozdávala zelené balónky.
Nejnápadnější byl demonstrant s trojkolkou, který si na ni přimontoval nápis Pane Bushi, zachraňte, prosím, planetu tím, že odstoupíte. Pozornost přitahovaly demonstrantky s tričky s protibushovskými nápisy, jako Bush Terrorist No.1 (Bush je největší terorista), No to Bush & Co. (Odmítněte Bushe a jeho bandu) Další část sloganů se týkala války v Iráku, jako "Zastavte vraždění". Nechyběly ani tradiční symboly - duhový prapor a americká vlajka přeškrtnutá černým křížem ani hesla typu "George Bush agresor, George Bush vrah".

{moscomment}

 
< Předch.   Další >
Partneři:
http://www.kscm.cz
http://www.sosstudent.cz
http://www.kubadnes.cz
18. světový festival mládeže a studentstva
http://davdva.sk/
http://www.klub-pohranici.cz/
Top of Page Powered by Mambo Open Source
© 2020 Komunistický svaz mládeže
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.