Úvodní stránka Tuesday, September 18 2018  
Kdo jsmeWho we areKontaktujte násKalendář akcíOdkazyInternationalNávštěvní kniha
Advertisement
Co se děje v Zálivu? Tisk E-mail
Středa, 07 červen 2017

Pokus o unipolarizaci Zálivu. Chtějí, aby v oblasti nebylo místo pro nikoho, kdo se nezařadí na stranu, kde velí USA-Saudská Arábie. Geopolitická analýza.

Pierluigi Fagan

Zpráva je o nečekaném a synchronizovaném bojkotu Kataru ze strany Saudské Arabie, Bahrajnu, Spojených arabských emirátů a Egypta, vyloučení z logiky spojující mezi sebou státy přiléhající k Zálivu a logiky stojící u základů nového "arabského NATO". Jedná se o zápalnou šňůru rozbušky určitého procesu.

Procesem je "zjednodušení oblasti", která se těší dlouhé tradici zděděné po předcích, kdy jsou "všichni proti všem", určitý druh multipolárního fraktálu samo o sobě na beduínsko-kmenovém základě. Tradičními póly oblasti jsou Turecko, Írán, petromonarchie (které jsou cokoliv, jen ne homogenní), Egypt; politickou přitažlivostí je izraelsko-palestinský konflikt; ideologické islámsko-politické pozadí ukazuje, jak laické vlády, jako je ta egyptská (a v podstatě i ta turecká), tak i sunitské monarchie, jsou z islámského hlediska neospravedlnitelné (snad s výjimkou té jordánské) a roztříštění mezi šíity a sunity (na co jste už experty). A je tu ten zamotaný svět, který se hlásí k ideologii, obecně definované jako "salafitská", který má ve svém nitru různé vykladače, v soupeření jak se Západem, tak s mnohými arabskými vládami, považovanými mezi sebou obecně za nelegitimní.

Pod tím vším je ropa (zásoby, cena, logistické zázemí ropovodů plynovodů), tedy moře peněz, boj ze hegemonii mezi sunity, geopolitika oblasti, kterou musí procházet čínská mořská hedvábná stezka, vztahy mezi západními zeměmi (in primisis mezi USA a Velkou Britanii) a těmi místními.

Katar je monarchie Zálivu, historicky soupeřící se Saudskou Arabii (zde ) nejen proto, že tyto dvě mají společnou hranici, ale také proto, že jsou to oba islámské státy, ačkoliv se řídí odlišnými teologicko-normativní inspiracemi. Katar byl často zařazován do seznamu se státy, které financují a chrání ISIS, ale autor si myslí, že v tom je záměrný zmatek, protože ISIS je výtvor eminentně saudovský a tedy je málo pravděpodobné, že by přijímala pomoc od Kataru. Katar je notorický známý podporovatel Muslimského bratrstva, které má tradici v Egyptě, u Palestinců v Gaze (Hamas) a v Turecku, zemi, která má vskutku velmi úzké vztahy s Katarem (existují tací, co tvrdili, že první informace o pokusu o státní převrat v Turecku byly poskytnuty Erdoganovi katarskými zpravodajskými službami).

Historicky přicházela podpora Al Kajdě trochu ze všech zemí Zálivu, ačkoliv téměř všichni se domnívají, že v Sýrii Al-Nusra ve své zvláštnosti, má prvního manipulátora jejich místních frakcí právě Katar. Syrská válka snad byla prohrána těmito jejími aktéry právě dík soupeření mezi Bratrsvem, stoupenci Al Kajdy a ISIS, ve kterém se skrývá souboj o hegemonii v salafitském islámu, mezi dvěma petromonarchiemi ze Zálivu.

Nezapomeňte rovněž, že u základu syrského konfliktu by rovněž - mimo jiné - problém konkurenčního boje mezi plynovody, které nicméně přijímaly surovinu ze stejného ložiska (největšího na světě), který se nachází na dně zálivu a kterým je ten katarská a ten íránský.

Dík tomuto těžebnímu "kondominiu" vztahy mezi Katařany a Íránci jsou srdečné (i když spolu vedou v Sýrii válku v zastoupení) a Katarský fond získal před několika měsíci menšinový podíl v ruském Rosněftu. Katar také hostí velitelství USA v oblasti, byl mezi aktivními rozvraceči Kadaffiho Libyie a dnes straní Serrajovi proti Haftarovi (kterého podporuje Egypt a SAE)

Událost dne, která následuje po nedávných Rijádských slavnostech se slavnostním přiložením rukou na zeměkouli králem Salmanem, prezidentem Al-Sisim a Prezidentem Trumpem, se zdá, že sděluje jednu jasnou věc: v oblasti není místo pro nikoho jiného, kdo se nezařadil na stranu, které velí USA- Saudská Arábie.

Muslimské bratrstvo a roztříštěná Al-Kajda bude opuštěna, tedy i Hamas. Každé šíitské vměšování (Hizbalah) a Hamas, nesmí obtěžovat Tel Aviv. Musí být podepsán ocelový pakt o nějakém ropném projektu, jehož rámce neznáme, ale který, jak se zdá, má srazit Katar na kolena, tedy pokládat za prohranou, nebo vyrovnanou záležitost v Sýrii a na její místo promyslet plynovod vedoucí Saudskou Arábii a pak buď do Jordánska a Izraele nebo do Egypta přes Sinaj, aby vyústil ve Středozemním moři.

Snad je tady slib Tillersona dostat do amerických rukou těch 5% saudské ropné společnosti Aramco, které bude v krátkém čase umístěna na "trhu" jako garance smlouvy o novém americko-saudském strategickém partnerství, které se Obamova administrativa pokoušela - rozporuplně - uvést v pochybnost.

A dále, velký konflikt v Perském zálivu - nebo jeho trvalá hrozba - by zablokovala záliv, tedy íránské dodávky, což by vymrštilo cenu barelu k velké radosti Tillersona a loby čtyř sester, která podnítila prezidentství Trumpa, a přivedla by petrodolary k vplynutí do amerického zbrojního průmyslu. Vedlo by to k zastavení celé složité čínské strategie Hedvábné stezky jak pozemní (přes Írán) tak mořské (Rudé moře, Suez). Vyřešilo by následnictví po Salmanovi v prospěch mladého bin Salmana (ministra obrany a kupce nedávné zakázky americký zbraní v hodnotě 110 miliard USD), tak i strategický význam Saudské Arábie (ochránce a ozbrojené pěsti sunitského islámu) pro příští léta.

Prakticky se jedná o pokus o unipolarizaci oblasti, vzhledem k tomu, že zbytek světa nastoupil nezvratnou cestu k svému multipolárnímu osudu.

Šance na úspěch této operace? Skutečně malé, ale vývoj je třeba pozorně sledovat , počínaje reakcemi Turecka, Ruska, Íránu a především Kataru, který je nejbohatší zemí světa, trezor petrodolarů odkud putuji do celého západního strategického finančního systém, jehož občané vzali útokem obchodní domy (a burza v Doha se zhroutila) protože - opravdu - tento blok proti Kataru je takový, že v krátkém čase zardousí poloostrov právě v logistické oblasti. Jak z toho vyjde emír (i on je "mladý") al Thani?

 

Zdroj: http://megachip.globalist.it/guerra-e-verita/articolo/2000246/cosa-succede-nel-golfo.html

Překlad KSM

 
< Předch.   Další >
Top of Page Powered by Mambo Open Source
© 2018 Komunistický svaz mládeže
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.