Úvodní stránka arrow Přehled článků arrow Ze zahraničí arrow Bush tlačí Evropu proti Kubě Saturday, July 04 2020  
Kdo jsmeWho we areKontaktujte násKalendář akcíOdkazyInternationalNávštěvní kniha
Advertisement
Bush tlačí Evropu proti Kubě Tisk E-mail
Čtvrtek, 22 červen 2006

Tento článek věnovaný vztahu západních zemí vůči Kubě napsal 9. června poslanec Labour Party v Britském parlamentu za Severní Norwich pro britský deník The Guardian UK. Svým obsahem a přesným vystižením postojů vůči Kubě i v zemích mimo Británii i osobním postojem poslance za stranu, která je srovnatelná s naší ČSSD, je natolik závažný, že má co říci i našim čtenářům. Je vážnou obžalobou všech bezohledných nohsledů momentálně nejsilnější imperialistické mocnosti - USA.

Kubě hrozí nebezpečí, že bude potrestána Evropou za to, že Washington ztrácí vliv v Latinské Americe.
Postavena před fakt ztráty vlivu v Latinské Americe, což je výsledek posunu doleva, vláda USA zuřivě agituje u svých sympatizantů-evropských států za utvoření politického nátlaku ve jménu Washingtonu. Whitehall je coby „speciální partner“ prvním cílem.
První test nové strategie USA vůči neposlušným sousedům přijde příští týden, kdy se EU sejde, aby odsouhlasila společný přístup ke vztahům ke Kubě. „Společná pozice“ předloží politiku pro jednání s havanskou administrativou a je závazná pro členské státy. Návrhem je změna k diplomatickému ochlazení nebo dokonce sankcím proti karibskému ostrovu.
Ti z nás, kdo sledovali kubánský společenský systém, jsou zmateni následujícím rozporem: že rozhodnutí „učinit bídu historií“ získává silnou podporu z EU podle zásady, že když země podnikne kroky k zajištění toho, aby se koncept stal skutečností, následuje odmítavé ticho. Což bylo demonstrováno na Kubě, Venezuele, Bolívii a dokonce na Argentině.
Kuba je jedinou zemí Latinské Ameriky, která nedostává pomoc od mezinárodních finančních institucí jako je Světová banka a MMF, od kterých se očekává, že přispějí na rozvoj zemí třetího světa. Je též jediným národem na kontinentu, se kterým EU nepodepsala smlouvu o spolupráci. Nicméně sociální pokrok neutuchá, podporován umírněným, ale nepřetržitým ekonomickým růstem.
OSN nedávno oznámila, že Kuba je jedinou zemí v Latinské Americe, kde není povýživa. Světová zdravotnická organizace (WHO) říká, že na Kubě připadá jeden doktor na 170 pacientů, což je lepší než na 188 v USA. Kromě toho WHO chválila Kubu za vynikající úroveň gramotnosti a poměru dětské úmrtnosti a délky života, kde předstihla Washington navzdory 45 rokům nezákonné ekonomické blokády uvalené nastupujícími americkými vládami. Kubánské mezinárodní aktivity si též zasluhují pozornost. Účastní se na humanitárních misích v 68 zemích a jen v roce 2005 vystudovalo na Kubě 1 800 doktorů ze 47 rozvojových zemí podle schématu bezplatného školství.
Přesto západní vlády - včetně naší vlastní - nás o těchto úspěších informují jen velmi zřídka. Ministerstvo zahraničí to vysvětluje tak, že „nemůžeme mít normální vztahy s Kubou“ vzhledem k záležitosti lidských práv. Amnesty International tvrdí, že v kubánských věznicích je drženo 72 vězňů svědomí. Toto obvinění kubánská vláda odmítá s tvrzením, že všichni byli souzeni a shledáni vinnými, neboť jsou placeni nepřátelskou mocností - USA. Mezinárodní červený kříž mezitím přinesl zprávu, že koaličním i silami je v Iráku drženo téměř 40 000 lidí, aniž by byli obviněni.
Máme-li prosadit vymýcení chudoby a větší globální soudržnost, musí tu existovat cit pro spravedlnost a vzájemný respekt. Naše vláda by měla prosadit výměny s národy jako je Kuba, a vidět, jak se můžeme poučit jeden od druhého. Existuje možnost spolupráce v biotechnologii. Vývoz vakcín z Kuby se v minulém roce zdvojnásobil a klinické výzkumy v některých zemích ustavily Kubu jako světovou jedničku v léčbě a výzkumu rakoviny.
Musíme doufat, že EU odolá tlaku USA, navzdory tendenci zemí jako je Polsko a Česká republika, které se překotně vrhají do plnění příkazů Washingtonu. Společné prohlášení vyzývající k nezávislému pozitivnímu přístupu vůči Kubě při bruselských jednáních podepsalo více než 170 poslanců (Britského parlamentu; pozn.překl.). Uznávají, že ze spolupráce s Latinskou Amerikou se dá mnoho získat, ale, jak nám připomíná nedávná historie, politikou izolace může být hodně ztraceno.

Vladimír Sedláček

{moscomment} 

 
< Předch.   Další >
Partneři:
http://www.kscm.cz
http://www.sosstudent.cz
http://www.kubadnes.cz
18. světový festival mládeže a studentstva
http://davdva.sk/
http://www.klub-pohranici.cz/
Top of Page Powered by Mambo Open Source
© 2020 Komunistický svaz mládeže
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.