Úvodní stránka arrow Přehled článků arrow Ze zahraničí arrow Budují v Číně socialismus nebo spíš kapitalismus? Sunday, October 25 2020  
Kdo jsmeWho we areKontaktujte násKalendář akcíOdkazyInternationalNávštěvní kniha
Advertisement
Budují v Číně socialismus nebo spíš kapitalismus? Tisk E-mail
Sobota, 05 listopad 2005

?Případ čínského textilu to ukázal znovu. EU o překot exportuje své výrobky, ale už nerada vidí, když se do Evropy hrne import z Asie. Věta, že EU ještě neudělila ČLR status tržní ekonomiky vyznívá dost paradoxně. Ve skutečnosti je totiž Čína trpnější než EU.?

Takové a podobné myšlenky se již můžeme dočíst v buržoazním tisku nejen v ČR, ale i v Německu,Rakousku, Francii atd. Bohužel tato tvrzení nejsou tak daleko od pravdy. Např. v roce 2004 tvořil podíl vládních výdajů vůči HDP 22%. V tom samém roce to bylo Dánsku 56%, ve Francii 54%, v Irsku 35% atd. V ČLR je nejvyšší sazba daně z přijmu 45% (u právnických osob 30%), oproti tomu ve Francii téměř 50% (34%), v SRN 47% (26,4%), v Irsku 42% (12,5%). Čínská vláda vynakládá na svůj provoz 12%HDP, naproti tomu francouzská vláda 24%, německá 19% a irská 16% HDP. Čínská lidová republika začala s tržními de(re)formami přibližně v roce 1978 od té doby se ?kapitalizace? ekonomiky čím dál zrychluje. V současnosti státní podniky zaměstnávají asi 50% pracovní síly a na HDP se podílejí 20%. Tento podíl ale rok od roku klesá. Důvodem je zejména postupná privatizace. Jen během r.2005 se prodávají čtyři velké banky (dostanou se do rukou např. americké Goldman Sachs nebo singapurské Texasek). Do konce příštího roku má být čínský trh téměř zcela liberalizován. Čínské státní podniky navíc lze nyní najít již jen v telekomunikacích, energetice, plynárenství, vodárenství, částečně v těžkém a těžebním průmyslu. Ostatní sektory jsou již soukromé. Podobný stav je v EU např. také ve Francii, Německu nebo Dánsku. Co se týká regulace ?volnosti? zahraničního obchodu, průměrné dovozní tarify jsou sice v ČLR v průměru 4x vyšší než v zemích EU, ale čínská vláda míru ochrany domácího trhu snižuje mílovými kroky, dokonce ještě rychleji, než se zavázala přístupovou smlouvou k WTO. Náklady na byrokratický aparát jsou v poměru k HDP v ČLR srovnatelné s Evropskou unií. Státní aparát se sice snaží regulovat ?ze řetězu utržené? manažery, ale nedaří se jim to. Např. státní telekomunikace se rozdělily na čtyři firmy, které mezi sebou bojují, jako by šlo o soukromníky. Čína opouští jednotlivé regulace, existuje tam méně standardů, pracovní trh je liberálnější, o zemědělství ani nemluvě. Ať se nám to líbí nebo ne, socialismus v ČLR je již jen velkým mýtem a v současnosti je pro kapitalistické nadnárodní korporace tržním rájem.

PRe

{moscomment}

 
< Předch.   Další >
Partneři:
http://www.kscm.cz
http://www.sosstudent.cz
http://www.kubadnes.cz
18. světový festival mládeže a studentstva
http://davdva.sk/
http://www.klub-pohranici.cz/
Top of Page Powered by Mambo Open Source
© 2020 Komunistický svaz mládeže
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.