Úvodní stránka arrow Ze zahraničí Sunday, April 23 2017  
Kdo jsmeWho we areKontaktujte násKalendář akcíOdkazyInternationalNávštěvní kniha
Advertisement
Ze zahraničí
Kubánské vzdělání z pohledu britské učitelky Tisk E-mail
Středa, 08 únor 2017

Když jsem cestovala na Kubu s delegací Národního svazu učitelů, neměla jsem ani tušení, že tam budeme na konci jedné éry.

Naše cesta v říjnu 2016 nám umožnila zažít Kubu v několika posledních týdnech života Fidela Castra. Při návratu do Británie, nadšení, inspirovaní a chtiví vykládat každému, kdo chtěl slyšet o našich neuvěřitelných zkušenostech z kubánských škol, jsme neměli nejmenší tušení, že Kuba bude brzy "horkým tématem" zpráv o skonu devadesátiletého "El Comandante". Nicméně zatímco tato nepopiratelně významná událost přiměla lidi k tomu, aby mluvili o Kubě, já byla zděšená povahou stylu, jakým sdělovací prostředky chrlily četné zpravodajské výstupy, jimiž ostrov oceňovaly. Mnoho zpráv kreslilo obraz národa pod palcem panovačného, tyranského vladaře, vymývajícího lidem mozky zprávami ve stylu propagandy studené války a nutícího je žít v chudobě. Po celý život, až do smrti. 

Celý článek...
 
Rosa a Karl a berlínské trable Tisk E-mail
Čtvrtek, 26 leden 2017

Rosa a Karl: Tak jako každý rok v neděli uprostřed ledna si jejich jména připomínají ti, kteří mají sociální svědomí. Opět tisíce lidí položily rudé karafiáty, rozjasňující zasněžené okolí, na památník, který oslavuje je i ty, kteří jsou jmenovaní vedle, kteří žili a zemřeli pro dobrou věc. Karl Liebknecht byl bojovník, sociálně-demokratický delegát, který se v roce 1914 vzepřel stranickému rozhodnutí a hlasoval proti Světové válce, a odmítal ji až do svého uvěznění. Rosa Luxemburgová, spolu s ním v opozici a také uvězněná, napsala s hořkostí: "Dividendy rostou a proletáři padají." V krvavých dnech listopadové revoluce na konci války bojovali za socialistické Německo, pomáhali zakládat komunistickou stranu a o dva týdny později, před 98 roky, je brutálně zavraždili předchůdci Nacistů. Rosa je zvlášť milovaná; nejen že byla ryzí revoluční bojovnicí proti nespravedlnosti, válce a útlaku, ale byla také snílkem. Dokonce i ve vězení popisovala nebe, zpívající ptáky, dokonce mravence a brouky, které pozorovala, a napsala: "Cítím se doma v celém světě, všude, kde jsou oblaka a ptáci a lidské slzy." 

Celý článek...
 
Supernízká kojenecká úmrtnost na Kubě Tisk E-mail
Čtvrtek, 19 leden 2017

Kuba ukončila rok 2016 s mírou kojenecké úmrtnosti 4,3 úmrtí na tisícovku živě narozených ročně, čím předběhla USA a další bohaté národy. Je to o zlomek více než v roce 2015, kdy na 1 000 nově narozených připadla 4 úmrtí.

Kubánský ministr zdravotnictví Roberto Morales Ojeda přičítá tento úspěch i další ukazatele veřejného zdravotnictví nárůstu činnosti prvotní péče a mnoha zlepšením, včetně nových investic do nemocnic, ambulancí, středisek pro staré občany a dalších institucí.

Celý článek...
 
Soudruh Klaus Neumann zemřel Tisk E-mail
Středa, 18 leden 2017

Soudruh Neumann byl zakládajícím členem německého akčního byra "Pohřeb nebo NEBESKÁ ČTYŘKA" a od toho okamžiku byl neúnavně činný v práci za NEBESKOU ČTYŘKU, za Třídní boj místo světové války a za Revoluci místo války. Jako průzkumník míru ve vlastní zemi, v anektované NDR, v České republice nebo v Polsku při přípravě akčních průvodů a jejích ulic a náměstí.

Celý článek...
 
"Yankeeové přicházejí!" Tisk E-mail
Středa, 18 leden 2017

Opakuj ten starý song znovu, nahlas a jasně! "Podívej, podívej, řekni jen, řekni tam, Yankeeové že jdou k nám..." (Přibližný překlad starého amerického vojenského pochodu. Pro šťouraly: "Over there, over there, Send the word, send the word, That the Yanks are coming, the Yanks are coming..." pozn. překl.)

Ano, vašnosti! Stíny roku 1918 a bitvy na Marně! Stíny roku 1944 a Normandských pláží! Ale ne, nejen stíny, už i slova byla vyslaná.

Celý článek...
 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Následující > Konec >>

Výsledky 31 - 35 z 1351
Partneři:
http://www.kscm.cz
http://www.sosstudent.cz
http://www.kubadnes.cz
18. světový festival mládeže a studentstva
http://www.klub-pohranici.cz/
Top of Page Powered by Mambo Open Source
© 2017 Komunistický svaz mládeže
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.