Úvodní stránka arrow Ze zahraničí Friday, October 30 2020  
Kdo jsmeWho we areKontaktujte násKalendář akcíOdkazyInternationalNávštěvní kniha
Advertisement
Ze zahraničí
Koronavirová krize: Nový produkt systémové krize kapitalismu Tisk E-mail
Neděle, 19 duben 2020

V roce 2002 se v kapitalistických zemích, především ve Spojených státech, objevily příznaky významné krize, vycházející z neoliberální politiky, prováděné od 80. let 20. stol. a rozvíjené duem Reagan-Thatcherová, s využitím pravicové deviace Gorbačovem vedeného Sovětského svazu. Tato nová kapitalistická krize vypukla v roce 2008 a zanechala černý otisk na životech desítek milionů dělníků a zaměstnanců, kteří přišli o práci, ani nemluvě o víc než dvou miliardách lidí po celém světě, kteří se ocitli v nesmírné chudobě... došlo k tomu v době, kdy kapitalistické systémy okrádaly bankovní střadatele a nabídly jejich vklady bankám a významným finančním společnostem, aby si zajistily kontrolu nad světovým výkonem a lidskými životy.

Celý článek...
 
Realita amerického kapitalismu odhalená: Jak se šíří pandemie, miliony potřebují potravinovou pomoc Tisk E-mail
Pátek, 17 duben 2020

"...v očích hladovějících roste hněv. Hrozny hněvu se nalévají v duších lidu a těžknou, těžknou k vinobraní."- John Steinbeck, Hrozny hněvu, duben 1939

Rychlé rozšíření koronaviru ve Spojených státech odhaluje důsledky desetiletí politiky vládnoucí třídy, která ponechala centrum světového kapitalismu zcela nepřipravené na závažnou zdravotní krizi. Hospodářská krize, vyvolaná pandemií zároveň odhaluje realitu rozšířené chudoby a nejistoty.

Během "Velké hospodářské krize" ve třicátých letech 20. století se fronty na chleba staly symboly sociální nouze. Tyto scény se znovu objevují ve formě masivních front čekající chudiny na naléhavou potravinovou pomoc ve všech amerických státech a obcích.

Celý článek...
 
Korona - a co dál? Tisk E-mail
Středa, 15 duben 2020

Berlín, stejně jako spousta vašich domovských měst, je městem duchů. Kromě potravin, lékáren a zdravotnických potřeb je všechno zavřené. Naštěstí nikdo nemusí zůstat doma, můžeme jít ven na procházku, ale kromě rodiny nás nemůže být víc než dva pohromadě (když není v dohledu policajt).

Na procházce sleduji, jak se trolejbusy a tramvaje plouží na pravidelných linkách, téměř prázdné, po téměř prázdných ulicích. Také ale vidím, sláva mu, jak nastává jaro. Jsem tak vděčný, že se mohu radovat z dalšího (autorovi je 92 let; pozn. překl.), s rozkvetlým zlatým deštěm a spoustou nádherných narcisek na Karl-Marx-Allee, kde žiju, a s rašícími listy na většině stromů. A brzy s šeříky, kvetoucími kaštany a vůní lip.

Celý článek...
 
Německo: Porovnávání ekonomických zájmů s lidským životem v pandemii koronavirů Tisk E-mail
Sobota, 11 duben 2020

Přestože roste počet infikovaných "koronavirem" i těch, kteří na nákazu zemřeli v Německu, Evropě a na celém světě, množí se hlasy, které naléhají na rychlé zrušení sociálního milosrdenství a návrat do práce. Novináři, ekonomové, politici i někteří lékaři připravují veřejnost na skutečnost, že více lidí bude muset onemocnět (stát se oběťmi Vojtěchova a Babišova "promořování" - není objasněno, co mají na mysli - pozn. překl.) a zemřít na COVID-19 v zájmu kapitalistické ekonomiky.

Hanba zločinů nacistů, kteří ničili "bezcenné životy" a likvidovali miliony politických vězňů, válečných zajatců, Židů a Romů na otrockých pracích v koncentracích po celé Evropě, byla v Německu v minulosti považována za vysokou morální překážku, bránící měření hodnoty lidského života v eurech. Nyní však média znovu otevřeně diskutují o tom, kolik stojí lidský život a kolik životů by mohlo být obětováno zájmům ekonomiky.

Celý článek...
 
Uprostřed epidemie Washington hrozí válkou Tisk E-mail
Pátek, 10 duben 2020

Uprostřed rostoucího hněvu na zločinnou reakci USA vyvolanou přístupem ke krizi COVID-19 Washington hrozí válkou

Počet úmrtí v USA je dnes (2. dubna) asi 5 000 a to při rostoucí celonárodní zlobě na Trumpovou administrativu, která selhává v poskytování základního zdravotnického vybavení pro lékaře a sestry bojující s pandemií COVID-19, aby zachránili životy pacientů, nemluvě již o jejich vlastních.

Mezi dělníky "Amazonu", "Whole Foods" a "Instacart", které dodávají základní potřeby americké populaci a pracující v nebezpečných podmínkách, docházelo k divokým stávkám proti naprosto anarchickému, soukromě provozovanému systému, který omezuje přežití každého muže a ženy. Mají se prý starat sami o sebe. K dalším protestům mezi zaměstnanci průmyslu a zdravotnictví dochází i v jiných částech země, protože lidový hněv vůči nekompetentnímu a lhostejnému přístupu americké vlády ke krizi, která ohrožuje životy milionů lidi, se neustále stupňuje.

Celý článek...
 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Následující > Konec >>

Výsledky 31 - 35 z 1581
Partneři:
http://www.kscm.cz
http://www.sosstudent.cz
http://www.kubadnes.cz
18. světový festival mládeže a studentstva
http://davdva.sk/
http://www.klub-pohranici.cz/
Top of Page Powered by Mambo Open Source
© 2020 Komunistický svaz mládeže
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.