Úvodní stránka arrow Přehled článků arrow Ze zahraničí arrow Jaké to srdce přestalo bít! Sunday, April 18 2021  
Kdo jsmeWho we areKontaktujte násKalendář akcíOdkazyInternationalNávštěvní kniha
Advertisement
Jaké to srdce přestalo bít! Tisk E-mail
Pátek, 20 listopad 2020

15. listopadu 2020 zemřel marxisticko-leninský myslitel Richard Ivanovič Kosolapov ve věku 90 let

Přestalo bít srdce Richarda Ivanoviče Kosolapova - srdce komunisty, učence, sovětského občana. Velké, otevřené, neustále tlukoucí ve jménu pravdy a spravedlnosti pro všechny pracující.

Bojoval proti falešným kázáním o buržoazní svobodě a "lidských právech pro majetné" za cenu milionů oklamaných a okradených právě těmi majetnými. Z duše nesnášel lhostejný formalismus pseudoochránců pracujících - "komunistů pro funkce a výplaty". Nutil tím, že byl tvůrčím marxistou a ne dogmatikem, vidět do hloubky, nebát se limitů a překonávat stereotypy. To, že člověk tak vzdělaný, inteligentní, čestný a srdečný zasvětil svůj život myšlence spravedlnosti a osvobození práce mluví samo za sebe v její prospěch a dělá jí čest. A pochopení toho, že komunisté jsou lidé povahy Richarda Ivanoviče Kosolapova u mnohých mimo jiné ovlivnilo světonázor a životní cestu.

První přečtenou knihou čtyřletého syna rudého donského kozáka byly verše A. S. Puškina. Jedněmi z nejvýraznějších dětských zážitků byly předválečná Moskva a Stalingrad. Nezapomenutelnou a nejdůležitější lekcí, ostatně jako u milionů dalších sovětských dětí a dospívajících, byla těžká válečná léta a měsíce fašistické okupace Elisty.

Po škole Richard nastupuje na filozofickou fakultu Moskevské státní univerzity M. V. Lomonosova. A již během studentských let dělá první krůčky v teoretické práci. Toho nezanechal ani jako učitel, pracovník ÚV KSSS, zástupce hlavního redaktora "Pravdy" a během deseti let kdy vedl časopis "Komunista". Protože vnímal neplodnost na nervy lezoucího heslovitého myšlení, Richard Ivanovič hledal znění současného leninismu schopné dráždit mysl a chytit za srdce. Jakožto učenec viděl nevyčerpatelnost potenciálu marxismu, jako komunista viděl svůj úděl ve vnesení těchto vědomostí mezi masy přijetím štafety velkých předchůdců.

V období perestrojky vnímal rostoucí kapitalizaci a zradu ve stranickém systému a vynaložil své úsilí na mobilizaci skutečně komunistických sil proti buržoazní kontrarevoluci. Vystupoval před pracující, povzbuzoval a organizoval stranické soudruhy, shromažďoval kolem sebe kolegy učence a sovětskou mládež.

Neohýbal se a neustupoval. Osud ho nešetřil, brzy přišel o manželku, poté o syna. Měl problémy se srdcem, ale díky nátuře a lékařům to zvládnul. Richard Ivanovič byl ale každou hodinou, každým dnem vždy soustředěný na práci, na ještě další a další kroky, které dělnické třídě v případě potřeby zajistí trvalou zásobu myšlenek - nepostradatelnou v době, kdy je každá minuta drahá a kdy rezervy nejsou po ruce.

Dočasný ústup socialismu ho nezlomil. Jakožto učenec a stratég chápal, že hlavní sociální bitvy nás ještě čekají. Ale dnes je kriticky důležité uchovat myšlenku, nepustit dosaženou úroveň, nedovolit nepříteli nás obelhat a zničit naši práci.

Richard Ivanovič nesl svou pochodeň v srdci životem hodně předchůdců velké myšlenky, které sloužil - štědře rozséval jiskry znalostí, čímž dokázal nakazit své okolí přesvědčením a plně se tomu oddal.

Pracoval do poslední chvíle. Věřil, že jeho štafetu určitě někdo převezme.


Zdroj: https://prometej.info/kakoe-serdce-bitsya-perestalo/

Překlad KSM

Některé Kosolapovy texty (Rusky): https://prometej.info/read/?q=authors&slug=r-i-kosolapov

 
< Předch.   Další >
Partneři:
http://www.kscm.cz
http://www.sosstudent.cz
http://www.kubadnes.cz
18. světový festival mládeže a studentstva
http://davdva.sk/
http://www.klub-pohranici.cz/
Top of Page Powered by Mambo Open Source
© 2021 Komunistický svaz mládeže
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.