Úvodní stránka arrow Přehled článků arrow Z domova arrow Volby skončily, život jde dál! Saturday, October 24 2020  
Kdo jsmeWho we areKontaktujte násKalendář akcíOdkazyInternationalNávštěvní kniha
Advertisement
Volby skončily, život jde dál! Tisk E-mail
Sobota, 10 červen 2006

Uplynulý víkend nám přinesl hořké překvapení a procitnutí. Mnoho z nás doufalo, že po 18,51 % z voleb minulých výsledek nejen udržíme, ale ještě posílíme a získáme i více mandátů v Poslanecké sněmovně. Realita však je jiná a volební výsledek KSČM se po sečtení všech odevzdaných hlasů ustálil na 12,81 %.

Pro mnohé z nás to bylo zklamání, pro některé jen potvrzení svých vlastních odhadů. Bylo by však nyní chybou skládat zbraně a rezignovat. Je nutné hledat příčiny vně, ale také uvnitř strany.

Neoddiskutovatelným faktem je, že velmi vysoké volební zisky ODS a ČSSD byly způsobeny jednak médii, která vyvolala dokonalou iluzi nesmiřitelného boje dvou hlavních rivalů a mimo hlavní záběr nechala ostatní parlamentní strany. Druhým důvodem je i vzájemně značně konfrontační kampaň vedená výše zmíněnými stranami. Toto konstatování však nesmí uzavřít poučení z našeho neúspěchu, daleko více je nutné se poučit z chyb nás samotných!

Proti KSČM byla vedena neuvěřitelná a nehorázná antikomunistická kampaň, která neznala mezí. Sběr volebních lístků KSČM, za který mohli jejich majitelé dostat různé slevy apod. Lidé byli neustále médii krmeni seriály popisujícími „hrůzy komunismu“. KSČM se, bohužel, proti těmto atakům nedokázala jasně vyhranit a většinou ani ohradit.

Je třeba se zamyslet nad jevem u KSČM téměř neznámým, a to je vliv preferenčních hlasů. Jak je možné, že ve třech volebních obvodech byly jedničky kandidátek přeskočeny kandidáty umístěnými i na šestých místech kandidátek? Kde se stala chyba? Šlo o zákulisní dohody jednotlivých okresních výborů nebo doopravdy o dojem, že daný kandidát je tím nejvhodnějším a pro lidi nejznámějším a nejcharismatičtějším?

KSČM má několik usnesení k mládeži. Jaké je však jejich uplatnění v praxi? Mladí většinou tvořili na kandidátkách KSČM jen křoví, na předních místech jsme mohli najít jen ty protřelé parlamentem a nebo věkově starší, kteří voliče (a nemyslím pouze ty mladé) nezaujmou a nepřitáhnou. Naši lídři nesmí být pouze zkušení, staří a zasloužilí členové strany, ale především musí být zdatnými řečníky a diskutéry, kteří jsou schopni zapsat se zřetelně a pozitivně do povědomí lidí. Potřebujeme osobnosti, které znají a cítí problémy, které sužují občany, včetně mladých lidí, a nejsou odtrženy od reality, což se, bohužel, u některých déle sloužících poslanců stává. Je třeba nastavit rotaci kádrů!

KSČM ve volební kampani poprvé použila billboardy. Jejich grafické provedení stejně jako u většiny dalších volebních materiálů (plakáty, volební program, volební noviny apod.) bylo odborníky, ale i širokou veřejností hodnoceno pozitivně. KSČM se nezaměřila na své lídry a jejich vyobrazení, ale na znázornění palčivých problémů obyčejných lidí. Stačí to však k úspěchu? Troufám si říci - ne! KSČM se musí objevovat mezi lidmi, musí své akce propagovat na veřejnosti, a nejenom ve stranickém tisku. Na akce je třeba zvát letáky, které budou hromadně vylepovány. Naše předvolební akce nesmíme před lidmi schovávat do uzavřených prostor, do parků, musíme být mezi lidmi tak, jak to máme v našem hesle „S lidmi pro lidi“. My se za své názory stydět nesmíme, musíme je veřejně prezentovat - na náměstích, v ulicích…

Na našich volebních akcích občany také jistě příliš nezískáme našimi reklamními předměty, módními přehlídkami apod., ty mohou tvořit například pouhý doplněk. Musíme lidem dávat naše volební materiály, diskutovat s nimi, vysvětlovat naše kroky a postoje, naši kandidáti, ať jsou na jakémkoli místě kandidátky, musí chodit přímo za lidmi. Se setrvačností již dlouho neuspějeme!

Velká nadšení u lidi však také nevyvolávají ani některá naše vystoupení v různých médiích. Naše kampaň byla nevýrazná, naše témata splývala se sociální demokracií, nedokázali jsme se svými přístupy k jednotlivým problémům jasně, a hlavně pro voliče srozumitelně, odlišit. KSČM není a nikdy nesmí být druhou sociální demokracií! Musíme být jejím ostrým oponentem, avšak v případě shody se nebát nalézt společnou řeč.

Nic není ztraceno, na podzim nás čekají volby senátní a komunální a my máme možnost dokázat, že jsme se z našeho neúspěchu dokázali poučit! Ještě předtím však musí jednotlivé články strany přehodnotit svá rozhodnutí o některých jménech na kandidátkách. Není možné, aby neúspěšní kandidáti, kteří v těchto volbách neuspěli, kandidovali znovu - např. do Senátu! Je třeba přehodnotit styl vedení volební kampaně, nespoléhat se na setrvačnost našich voličů, ale doopravdy jít za nimi a ukázat jim, že existujeme a „Máme řešení“.

Ludvík Šulda

{moscomment}

 

 
< Předch.   Další >
Partneři:
http://www.kscm.cz
http://www.sosstudent.cz
http://www.kubadnes.cz
18. světový festival mládeže a studentstva
http://davdva.sk/
http://www.klub-pohranici.cz/
Top of Page Powered by Mambo Open Source
© 2020 Komunistický svaz mládeže
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.